Як в Україні шукають безвісти зниклих та загиблих за ДНК

Читать на русском

Експертиза проводиться безкоштовно

Читать на русском
Як в Україні шукають безвісти зниклих та загиблих за ДНК

Експертиза проводиться безкоштовно

Жахлива реальність війни – тисячі вбитих та закатованих українців. На жаль, багато хто вважається зниклими безвісти, деякі потрапили в полон. У таких випадках родичам рекомендують разом із заявою до поліції про факт зникнення людини здавати біологічні зразки. Це необхідно для виведення ДНК-профілю та подальшого порівняння з наявними в єдиній базі даних.

Про це повідомляє Інформатор із посиланням на Міністерство охорони здоров'я України.

Зараз в Україні зразки ДНК відбираються у біологічних батьків або дітей зниклої людини. Щоб здати біологічні зразки, родичам потрібно мати з собою паспорт, для дитини – свідоцтво про народження. Взяття зразків та проведення молекулярно-генетичної експертизи здійснюється лише за постановою слідчого. Експертиза проводиться безплатно.

Для чого потрібні біологічні зразки

Зазвичай у живих людей відбирають зразки крові, слини та епітелій із порожнини рота. Взяти зразки можуть у відділеннях судово-медичної лабораторії за дорученням слідчого чи суду.

У померлих зразки відбираються у відділі експертизи трупів. Це може бути будь-який біологічний матеріал: кров, м'які тканини, кістки та їх фрагменти. Далі ці зразки направляють до відділення судово-медичної експертизи. Вже там виділяється ДНК-профіль.

Як порівнюють зразки ДНК-профілі

ДНК-картку направляють до Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України. Там її додають в основу централізованого обліку генетичних ознак людини під унікальним ідентифікатором. Його надають і під час реєстрації невстановлених осіб.

Після цього встановлюються генетичні ознаки родичів загиблих, зниклих та непізнаних осіб. Для цього у кожному управлінні поліції створили робочі групи, які приймають заяви.

Для пошуку зниклих безвісти людина повинна сама звернутися за місцем проживання до відділу поліції із заявою про зникнення або пошук кровних родичів. Далі слідчий виносить ухвалу про відбір зразків біоматеріалу та призначення експертизи для виділення ДНК-профілю.

Після цього ДНК-профіль родича також відправляють до централізованого автоматизованого обліку генетичних ознак людини, де в автоматичному режимі порівнюють ДНК-профілі потерпілого та родичів.

Скільки триває судово-медична експертиза

Проведення судово-медичної експертизи може тривати до одного місяця. У разі виявлення збігів про це інформується орган, який призначив експертизу та проводить досудове розслідування. Потім повідомляють родичам загиблої людини.

Нагадаємо, в Україні зникли безвісти понад 100 дітей. Окрім того, в Україні працює гаряча лінія для родичів людей, які загинули від рук окупантів.

Також Інформатор писав, як отримати виплати сім'ям військовополонених українців.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.