Росія може використовувати тріщини в міжнародній підтримці України, щоб підірвати дію коаліцій, які постачають військову та гуманітарну допомогу
Росія збирається активізувати кібератаки проти України, направивши їх на критично важливу інфраструктуру та підрив довіри до влади. Тим часом винищувачі армії оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) завдали удару по об'єктах бойовиків ХАМАС у секторі Гази. Про ці та інші новини читайте у нашому дайджесті - головні новини ночі.
Росія збирається активізувати кібератаки проти України, направивши їх на критично важливу інфраструктуру та підрив довіри до влади, щоб перешкодити військовій і гуманітарній підтримці, повідомляє генеральний менеджер центру аналізу цифрових загроз Microsoft Клінта Воттса.
Він вважає, що Росія може використовувати тріщини в міжнародній підтримці України, щоб підірвати дію коаліцій, які постачають військову та гуманітарну допомогу. Наприклад, вони розганяють тему про підвищення цін на енергоносії серед країн Європи. І хоч зараз ці зусилля мали обмежений ефект, це може казати про розширення такої тактики зі сторони РФ, вважає Воттс. Крім того, хакерські угруповання можуть атакувати критичну інфраструктуру, як робили це ще з 2014 року.
"Після анексії Криму Росією у 2014 році IRIDIUM (хакерське угруповання, - ред.) розпочало серію зимових операцій проти українських постачальників електроенергії, відключивши електроенергію для сотень тисяч громадян у 2015 та 2016 роках", - сказано в повідомленні.
Президент Росії Володимир Путін був здивований провалом Збройних сил РФ в Україні та може скоротити на якийсь час свої цілі в Україні. Про це заявила директор Національної розвідки США Евріл Хейнс на щорічному Форумі національної оборони в Каліфорнії, передає Reuters. При цьому вона зазначила, що глава Кремля не змінив довгострокових планів щодо України.
"Можливо, Путін захоче скоротити свої короткострокові військові цілі, щоб повернутися до своїх планів за деякий час", - заявила Хейнс.
Вона сказала, що Росія "досить швидко" витратила свої військові запаси.
"Я справді думаю, що він стає більш обізнаним про проблеми, з якими стикаються військові в Росії. Але нам все ще не ясно, чи має він на даному етапі повну картину проблем. Ми бачимо брак боєприпасів, морального духу, проблеми із постачанням, логістикою" ", - сказала Хейнс.
Відповідаючи на питання про наслідки атак Росії на енергосистему України та іншу громадянську інфраструктуру, Хейнс сказав, що мета Москви почасти полягала в тому, щоб підірвати волю українців до опору.
"Я думаю, що ми не бачимо жодних доказів того, що воля українців підірвалася. При цьому економіка України дуже страждає", - зазначила вона.
Хейнс додала, що США не вважають ймовірною зміну режиму в Росії через війну та падіння влади в Ірані через протести.
Темпи ведення бойових дій в Україні будуть знижені найближчими місяцями. Про це заявила директор Національної розвідки США Евріл Хейнс на щорічному Форумі національної оборони у Каліфорнії. Вона зауважила, що розвідка вже бачить темпи зниження ведення боїв, проте не бачить зниження "волі українських сил опору".
"Ми очікуємо, що спостерігатимемо це і в найближчі місяці", - наголосила вона.
Хейнс додала, що питання полягає в тому, якою буде ситуація на фронті після завершення зимового періоду. Вона сказала, що українські та російські військові спробують переоснастити та поповнити запаси для підготовки до контрнаступу після зими, але постало питання, як це виглядатиме.
"Насправді ми маємо достатній скептицизм щодо того, чи будуть росіяни насправді готові це зробити. Я думаю, що українці в цей період більш оптимістичні", - заявила Хейнс.
Вона також заявила, що Сполучені Штати поки що не бачили з боку Китаю військової допомоги Росії, проте Пекін підтримує Москву іншими засобами.
"Китай продовжує грати на обох сторонах. Тобто вони продовжують працювати з Росією з низки питань, продовжують контакти, знаходять можливість підтримувати Росію на міжнародних майданчиках, допомагати їм якось упоратися, надають підтримку у різних формах", - сказала вона.
Росія може зазнати труднощів при створенні високоточних ракет, які використовуються для завдання ударів по Україні.
"Я не можу назвати на цьому майданчику точних цифр, але ця витрата високоточних боєприпасів відбувається досить швидко. За нашими даними, у них немає можливості робити повністю у себе те, що вони зараз витрачають. Тож це буде для них викликом", - сказала Хейнс.
Армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) нанесла удари по об'єктах бойовиків ХАМАС у секторі Гази, передає пресслужба ЦАХАЛ.
Повідомляється, що у відповідь на ракетний обстріл території Ізраїлю винищувачі атакували цех з виробництва зброї терористичної організації ХАМАС. Зазначається, що на цьому заводі бойовики виробляють більшість своїх ракет.
Крім того, ВПС завдали удару по тунелю бойовиків на півдні Гази. Пресслужба армії Ізраїлю наголосила, що "сьогоднішня атака продовжує тенденцію нанесення шкоди здатності ХАМАСу зміцнюватися у секторі Гази".
Рішення Євросоюзу щодо обмеження вартості нафти з Росії опубліковано в офіційному журналі ЄС. Санкції набирають чинності з 5 грудня. Допускається надання послуг судам, які перевозять енергоносій, якщо ціна нафти не перевищує 60 доларів за барель.
"Заборонено надавати танкерам технічну допомогу, обслуговування, фінансові послуги, пов'язані з торгівлею чи транспортуванням, у тому числі шляхом передачі між суднами, до третіх країн сирої нафти або нафтопродуктів, зазначених у додатку", - йдеться у документі.
Допускається перевезення нафти транзитом через Росію вище за встановлену стелю, якщо вона зроблена не у РФ і не належить людям і компаніям з РФ. Обмеження вартості нафтопродуктів почне діяти з 5 лютого. У середині січня 2023 року обговорюватиметься перегляд граничної ціни на російську нафту. У документі ЄС йдеться, що вона має бути мінімум на 5% нижчою від ринкової.
Нагадаємо, до Ефіопії прибуло перше судно з пшеницею, яке Україна відправила в рамках гуманітарної продовольчої програми Grain from Ukraine.
Крім цього, 3 грудня директор Асоціації газовидобувних компаній України Артем Петренко запевнив, що в країні достатньо природного газу. Також активно працюють видобувні компанії, які закачують та видобувають газ.