Роспропагандисти спеціально підкреслюють, що "досвід Алабуги", де виготовляють Шахеди, відзначив і підтримав особисто Володимир Путін
Міноборони РФ уперше публічно показало, як в російській Єлабузі у Татарстані збирають Шахеди на заводі. Там є сотні верстатів та тисячі співробітників. Зокрема, на роботу запрошують жінок, студентів і навіть школярів.
Відповідні кадри опублікували російські пропагандисти та вони поширилися мережею. Росіяни називають цей завод "найбільшим у світі підприємством із виробництва далекобійних дронів".
У відео показали складальні цехи промзони "Алабуга" в місті Єлабуга, що у Татарстані. Пропагандисти кажуть, що Росія змогла повністю локалізувати виробництво Шахедів"(їх росіяни називають Геранями) і всі основні вузли виготовляють на одному підприємстві.
"Сотні верстатів, тисячі працівників і, куди не глянь - всюди молодь. Хлопчики й дівчатка і працюють тут, і тут же навчаються. У коледжі, створеному тими ж людьми, хто організував виробництво "Гераней". Школярів вони запрошують сюди відразу після 9-го класу, а після коледжу кличуть на завод", - йдеться у сюжеті.
За словами росіян, їхній правитель Володимир Путін особисто відзначив і підтримав "досвід Єлабуги". На кадрах також показали пуски Шахедів зі стаціонарної рампи і з кузова американського пікапа.
На думку військового оглядача Ігаля Левіна, вихід цього сюжету, ймовірно, має на меті залякати Україну і заодно похвалитися "міццю". Водночас публічна демонстрація заводу Шахедів здивувала навіть деяких російських Z-блогерів.
"Міноборони навіщось показали весь процес виробництва і складання Геранєк. Мабуть, нічого не побоюються", - написав один із них.
Інформатор писав, що 15 червня російське місто Єлабуга у Татарстані потрапило під атаку дронів. Удар прийшовся саме на економічну зону, де збирають Шахеди.
Вдень у середу, 23 квітня, місто Єлабуга у російському Татарстані теж атакували безпілотники. Безпілотники обійшли російську ППО та здійснили прицільне бомбометання, уразивши ключові точки виробництва та збору дронів-камікадзе. За попередніми даними, постраждали один із заводів та гуртожиток. Очевидці кажуть, що було два прильоти та детонація боєприпасів.
Потім по Єлабузі били і 10 червня. Там лунали вибухи. Через атаку росіяни закривали свої аеропорти.
Керівник ЦПД РНБО Андрій Коваленко розповів, що понад 6000 шахедів/гераней виробили в Алабузі у 2024 році, а також тисячі дронів приманок. У 2025-му була поставлена задача росіянами виробляти в Алабузі від 8 000 до 10 000 дронів-камікадзе за рік і від 15000 дронів-обманок.
На заводі в економічній зоні "Алабуга" працюють студенти та іноземці - зокрема, з Африки. Туди їх залучають під виглядом навчання, але змушують працювати в тяжких умовах. Вони оснащують БПЛА новими китайськими антенами для захисту від українських систем радіоелектронної боротьби.