Усього у дронах Shahed-136/131, "Ланцет" і "Орлан-10" експерти знайшли 174 іноземні компоненти
У БПЛА, якими росія регулярно атакує Україну, використовуються компоненти, вироблені у тому числі і на території держав-партнерів Києва. Зокрема мова йде про Японію та Республіку Корея. Основним постачальником запчастин є Китай.
Про це йдеться у результатах дослідження Міжнародної робочої групи щодо санкцій проти росії, опубліковані Офісом президента.
У дронах "Shahed-136/131", "Ланцет" і "Орлан-10" виявлено 174 іноземні компоненти. Основним постачальником є Китай (67% поставок, а 17% з них йдуть через Гонконг). Водночас з Туреччини постачають 5% компонентів, а Об'єднаних Арабських Еміратів - 2%. У БПЛА також були виявлені запчастини, вироблені в Японії, Республіці Корея, Швейцарії та інших країнах. Мова йде, зокрема, про процесори, мікросхеми, транзистори та інші компоненти.
У повідомленні ОП зазначається, що багато деталей можна отримати через загальнодоступні платформи - це ускладнює регуляторний нагляд. Через це Міжнародна робоча група, очолювана керівником ОП Андрієм Єрмаком і директором Інституту міжнародних досліджень Фрімана-Споглі (FSI) Майклом Макфолом, закликає виробників робити більше для запобігання доступу рф до їхньої продукції в обхід економічних санкцій.
"росія надзвичайно активно використовує дрони для масованих атак на інфраструктурні, цивільні та військові об’єкти в Україні, тому дуже тривожно бачити, що важливі компоненти для виробництва ворожих БПЛА походять із різних держав, зокрема з країн - союзників України", - заявив голова ОП Андрій Єрмак.
Експерти пропонують узгоджувати санкційні списки між країнами-партнерами, обʼєднати переліки товарів подвійного використання та розширити категорії товарів, які підпадають під санкції, на основі кодів Гармонізованої системи.
Також, на думку експертів, необхідно посилити співпрацю між виробниками та органами влади, а уряди мають провести розслідування щодо відомих компаній, які не дотримуються санкцій. Також пропонується посилити застосування механізмів боротьби з відмиванням грошей, оскільки обхід санкцій часто має схожі схеми з відмиванням грошей.
Видання Washington Post в серпні оприлюднило секретні дані про виробництво і постачання росії дронів-камікадзе Shahed-131 та Shahed-136, якими ворог регулярно атакує Україну. Співробітництво рф з Іраном передбачає виробництво 6 тисяч "шахедів" до літа 2025 року. Документи журналістам надав співробітник заводу в економічній зоні рф "Алабуга".
Втім, експерти зазначають, що росія не вкладається у власний графік виробництва дронів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.