За підробку документів - в'язниця: адвокатка розповіла, як ухилянти можуть потрапити за ґрати

Українцям, що користуються підробленими документами про стан здоров'я, загрожує тюремний строк

Мобілізація в Україні
Не дивлячись на це, українські чоловіки продовжують шукати способи не відправлятися на фронт

В Україні продовжується масштабна мобілізація у зв'язку з російською агресією. Деякі чоловіки користуються корупційною можливості оформити собі "липову" довідку про стан здоров'я та не йти на службу - за це їх можуть посадити до в'язниці.

Про це розповідає адвокатка Марина Бекало. Свої думки вона виклала в матеріалі для "ТСН". 

Так, наразі в Україні триває масова перевірка військкоматів (ТЦК) та військово-лікарських комісій (ВЛК). Правоохоронці перевіряють їх на предмет видачі тих чи інших документів, які дозволяють чоловікам уникнути призову до лав ЗСУ. Найчастіше це підроблені висновки ВЛК, за які лікарі та військкоми отримують корупційну винагороду. 

Як правило, основний удар "по шапці" в такому випадку отримують ті, хто ці документи видавав - тобто, лікарі та керівники ТЦК. Однак зараз, каже Марина Бекало, за це каратимуть і самих ухилянтів. Йдеться про статтю 358 КУ України - "використання підроблених документів. 

"У цьому випадку можливі наступні судові вироки: штраф у розмірі до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (близько 67 100 грн), арешт на термін до шести місяців або ж ув'язнення терміном до двох років", - роказує адвокатка.

Однак не все так просто. Перед тим, як передати справу до суду, правоохоронці мають провести ряд важливих дій. Спершу треба повністю перевірити весь склад ВЛК та провести нову комплексну діагностику стану організму потенційного ухилянта. Лише якщо виявиться, що з ним все нормально, будуть відкриті кримінальні провадження щодо осіб, які видали підробні документи та які ними скористалися.

"Під "скористались підробленими довідками" мається на увазі оформлення на цій підставі висновку про повну або тимчасову непридатність до військової служби, отримання відстрочки та виїзд за кордон... У разі викриття (ухилянт - ред.) може бути притягнений до кримінальної відповідальності за статею 358 ККУ", - попереджає Бекало.

Мобілізація в Україні: проблеми та виклики

Дуже багато чоловіків в Україні використовують ті чи інші можливості, аби уникнути військової служби та відправки на фронт. Доходить навіть до курйозів, коли через державний кордон намагаються нелегально прорватися на конях, на резинових матрацах, тощо.

Втім, насправді смішного мало, адже війна продовжується, а у влади потроху з'являються серйозні проблеми з людським резервом. Майже всі, хто хотів, уже давно встали до зброї в ЗСУ. Інші ж чоловіки, кажучи дипломатичною мовою, воювати не рвуться та прагнуть допомогати та працювати в тилу - або ж просто відсижуються.

Через це в уряді йдуть на дуже радикальні міри. Наприклад, масові перевірки у військкоматах. Окрім цього, є ідея повертати втікачів з-за кордону шляхом екстрадиції. Нарешті, відстрочки хочуть забирати в окремих категорій студентів та аспірантів. Все це свідчить про те, що людський ресурс в Україні є досить дефицітним - при тому, що наразі ЗСУ налічують вже близько мільйону осіб.

Втім, є досить обґрунтовані сумніви, що таким чином вдасться значно та відчутно поповнити військо. Якась частина (доволі значна чи навіть більшість) все одно постарається ухилитися та сховатися тим чи іншим способом. З-за кордону навряд чи вдасться повернути бодай якусь велику кількість людей. А студенти чи аспіранти у випадку призову до Сил оборони явно не будуть взірцевими солдатами через повну відсутність мотивації, про що прямо кажуть військові експерти та навіть самі воїни з передової.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube