РФ заблокувала рішення ООН: Путін готується воювати в космосі

Читать на русском

Москва залишає собі можливість використовувати ядерне озброєння, щоб завдати ударів по супутникам США

Читать на русском
Володимир Путін
Людство вже бачило, до яких наслідків можуть призвести подібні дії

Москва залишає собі можливість використовувати ядерне озброєння, щоб завдати ударів по супутникам США

Представники Російської Федерації в ООН заблокували резолюцію Сполучених Штатів та Японії, яка передбачає заборону на використання ядерної зброї в космосі. На сьогодні нема жодних документів, які прямо зобов'язують Кремль утримуватися від таких експериментів, тож на Заході зростає занепокоєння. В розпал Холодної війни людство вже проводило випробування ядерної зброї у космосі. Наслідки часто були непередбачуваними, а сьогодні вони взагалі можуть спричинити катастрофу. Такі дії Росії викличуть негативну реакцію світової спільноти, однак вождь росіян Володимир Путін демонструє, що готовий на все.

Росія має плани на ядерну зброю в космосі

Ми живемо в час, коли фантастичні сценарії стають реальністю: дронами на полі бою давно нікого не здивуєш, армії обох сторін на повну використовують штучний інтелект, а Британія розмірковує над тим, щоб надати Україні лазерну зброю. Й от тепер світ серйозно занепокоєний перспективою побачити ядерний вибух у космосі, достоту, як у «Експансії».

Страху додала Росія. Хоч раніше вождь Володимир Путін особисто заявляв, що не має таких планів, представник РФ в ООН ветував проєкт резолюції Радбезу про непоширення зброї, зокрема, ядерної, у космічному просторі. Це при тому, що документ, який розробили США та Японія, підтримали 13 з 15 членів Радбезу. Китай очікувано утримався.

Голосування Радбезу ООН збіглося в часі з новиною про виділення допомоги Україні, однак тут нема прямої залежності. Сам документ готували ще на початку березня. Фактор невизначеності та ядерний шантаж — занадто цінна зброя в руках Кремля, аби добровільно від неї відмовлятися. Тому якби резолюцію про заборону випробувань ядерної зброї в космосі розглядали до голосування про пакет допомоги Україні, результат був би таким самим.

Представник Росії в ООН Василь Небензя
Представник Росії в ООН Василь Небензя. Фото з відкритих джерел

Намагаючись знайти "асиметричну відповідь" перевазі американців у супутниковому обладнанні, у 2020 році росіяни провели успішне тестування "протисупутникової зброї космічного базування". Вважається, що, йдеться про радіоелектронної боротьби на орбіті. Крім того, Кремль має на озброєнні ще радянський проєкт стаціонарного цар-РЕБу "Тобол", який ймовірно, дає можливість скидати супутники з орбіти. А у листопаді 2021 року Кремль ракетою наземного базування збив власний супутник, через що півтори тисячі уламки розлетілися по всій орбіті.

Але використання РЕБ, а тим більше космічних ракет, для знищення супутників поштучно — дорого, довго й неефективно. Інша справа електроімпульс від ядерного вибуху. Він гарантовано знищує супутники цілими партіями.

У лютому інформація про плани використання Кремлем ядерного озброєння проти супутників НАТО не на жарт налякала Білий дім. Вашингтон попередив європейських союзників, а на Мюнхенській безпековій конференції держсекретар Ентоні Блінкен звернувся до Китаю та Індії, аби ті вплинули на свого партнера по БРІКС. Але Пекін та Нью-Делі, здається, не вірять, що хтось здатний на таке безумство.

Ядерні вибухи в космосі вже були

Взагалі-то ядерну зброю вже випробовували в космосі. Першими це зробили американці в 1958 році. У рамках проєкту "Аргус" вони підірвали три ядерні заряди на різних висотах, зокрема й за 794 кілометри над Землею. До 1959 року в Пентагону була навіть ідея запустити ракету з ядерною боєголовкою на Місяць — Проєкт А119. "Совєтам" знадобилося три роки, аби наздогнати США. У рамках Операції "К" вони підірвали близько сотні ядерних боєголовок на висоті до 300 кілометрів.  А через чотири роки США та СРСР домовилися припинити випробування в атмосфері та космосі.

Під час випробувань Starfish Prime на небі над Гаваями загорілося маленьке сонце і полярне сяйво. Фото з відкритих джерел
Під час випробувань Starfish Prime на небі над Гаваями загорілося маленьке сонце і полярне сяйво. Фото з відкритих джерел

Під час найбільшого американського випробування Starfish Prime, кажуть очевидці, на небі, ніби, запалало нове сонце. Воно світило над Гаваями приблизно двадцять хвилин, а пізніше над тропічними островами загорілося полярне сяйво. Кілька місяців довкола орбіти кружляло кільце радіоактивних елементів, яке знищувало супутники, якщо вони в нього потрапляли. Але найпотужнішими, набагато більшими, ніж очікувалося, були наслідки від електромагнітного імпульсу: вони знищували не лише супутники в зоні ураження, але й електроніку на землі. Як розказували очевидці, усе, складніше ніж праска, виходило з ладу.

"Мені одна розумна людина сказала… ми ще знали в радянський час, що якщо зробити в сотнях кілометрів на нашій же території де-небудь над Сибіром термоядерний вибух, наприклад, ядерний вибух, то нічого не буде на Землі. Нічого такого страшного. Ні ядерної зими, яку всі боїться. Ні жахливої радіації, яка вб’є всіх навколо, а кого не вб’є, ті помруть упродовж десяти років від онкології… А що буде — так це буде виведено з дії всю радіоелектроніку. Всю цифру, усі супутники… Ми повернемося з вами в рік який-небудь 93-й", — випробовувала реакцію населення РФ ще пів року тому Маргарита Симоньян.

Хоч Росія здійснює понад 40 % всіх космічних запусків, власних супутників у неї в кращому разі до трьох сотень, у той час, як американці мають їх тисячі. Російська радіонавігаційна система ГЛОНАСС значно поступається американській GPS. З погляду Кремля такий розмін може видаватися привабливим. Але під удар потраплять супутники дружніх країн, не кажучи вже про радіоактивне кільце та гори космічного сміття, яке стане проблемою для всієї планети. А ще американці прорахували такий варіант, тому запустили програму, яка дає можливість за лічені дні вивести на низькі орбіти безліч маленьких апаратів, щоб вони допомогли тимчасово заповнити прогалину.

Світ 80 років тому був зовсім іншим, тепер електроніка є навіть в електронних замках до під’їзду та кардіостимуляторах, тож якщо щось піде не так чи розрахунки будуть невірними, наслідки можуть бути апокаліптичними. Інша справа - використовувати ядерний вибух у космосі для шантажу. Кремль, який старанно плекає імідж мавпи з гранатою, знає, що цей страх можна вигідно продавати.

Вашингтон планує запустити масу наносупутникві, якщо Москва спробує застосувати ядерну зброю в космосі. Фото з відкритих джерел
Вашингтон планує запустити тисячі наносупутникв, якщо Москва спробує застосувати ядерну зброю в космосі. Фото з відкритих джерел

Крайній засіб?

Періодично для підтримки достатнього градуса напруги Путін особисто заявляє про "готовність" до ядерної війни. Це один із фетишів "наддержави", опіум для народу, якого мучать фантомні болі за СРСР часів Холодної війни. Член наукової ради при Радбезі РФ, Сергій Караганов у статті для Russia In Global Affairs жаліється, що головною причиною геополітичних бід Кремля, зокрема невдач у війні проти України, є той факт, що Захід перестав боятися ядерної ескалації.

"Тому потрібно розбудити втрачений Заходом інстинкт самозбереження і переконати його, що його спроби виснажити росію озброєнням українців є контрпродуктивними для самого Заходу. Нам доведеться знову зробити ядерне стримування переконливим аргументом, знизивши неприйнятно високий поріг для використання ядерної зброї", — пише Караганов.

У цьому контексті може розглядатися і використання ядерної зброї в космосі. РФ не лише скасувала дію Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань, який забороняв це робити, але і призупинили участь у Договорі про скорочення стратегічних наступальних озброєнь. Наразі жоден міжнародний документ прямо не забороняє Кремлю запускати зброю в космос. Якщо Москва вирішить "знизити неприйнятно високий поріг", то такими діями навіть не порушить Будапештський меморандум, як вона його трактує, тобто не застосує ядерну зброю проти України. Людських жертв теж не буде, що допоможе в інформаційній війні, але всі будуть налякані так само, якби удар відбувся по котромусь з українських міст.

НАТО визначає, що його космічні об’єкти користуються таким же захистом, як і майно на Землі. Теоретично це означає, що Альянс має завдати прямого удару по інфраструктурі РФ. Чи наважаться підіймати градус ескалації західні політики, а чи обмежаться санкціями — інше питання. Можна не сумніватися, що така витівка не сподобається також компаньйонам РФ. Китай, Індія та решта країн Глобального Півдня категорично не хочуть відкривати цю "скриньку Пандори".

 Періодично Кремль погрожує світу ядерною війною

З іншого боку, низка OSIN-аналітиків кажуть, що справи в Кремля далеко не райдужні. Путін усе поставив на 2024 рік, наступного року він не зможе постачати на фронт танки та гармати в необхідній кількості, оскільки розконсервовувати буде нічого, а нові не можуть виготовляти високими темпами. Кремль відчайдушно маніпулює цифрами, аби переконати, що може воювати роками, але стан Фонду національного благополуччя не надихає — на початку 2025 року він вичерпається і доведеться витягувати останні соки з населення та бізнесу.

Вікно можливостей для Путіна вийти переможцем із цієї війни зачиняється. У відчаї він частіше дослухатиметься до таких, як професор Караганов. Той каже, мовляв, після тактичного ядерного удару по Україні вороги поховаються в бункери, а союзники пересердяться і далі все буде добре. Але Путін, схоже, не думає, що Росія виживе в тотальній ізоляції, інакше давно б так зробив. І, на щастя для світу, використання ядерної зброї в космосі не менш ризиковане.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.