Високотехнологічна війна: Україна широко використовує штучний інтелект і це непокоїть – The Economist

Широке використання Україною ШІ може призвести до несподіваних наслідків

Штучний інтелект
Складно знайти військову сферу, де Україна обходиться без ШІ

Україна дуже активно використовує штучний інтелект (ШІ) у війні проти Росії. Війна стає все більш високотехнологічною, оскільки моделі ШІ присутні усюди – у розвідці за відкритими джерелами (OSINT), спостереженні, конструюванні озброєння, аналізу військових розвідувальних даних, навіть у керуванні безпілотниками. І це непокоїть – оскільки віра у можливості ШІ надто великі, а використання його у військових цілях доволі небезпечне.

Як пише видання The Economist, в Україні складно знайти військову сферу, де штучний інтелект не став би на службу українським військовим. Наприклад, OSINT використовує його для пошуку російських військових цілей: аналізуючи фото та відео, вдається знаходити від двох до п'яти цілей щодня, частина з яких потім знищується. І це – результат тільки однієї OSINT-спільноти.

Аналітики штабів використовують ШІ для прорахунку військових операцій. Аж до того, що модель враховує стан бойового духу російських військових. Розробники дронів за допомогою ШІ створюють інженерні ідеї, зокрема щодо подолання російського РЕБ. А деякими дронами керує доволі простий штучний інтелект, що дозволяє їм точно вражати цілі та робить нечутливим до радіоелектронних перешкод.

Також ШІ допомагає державній безпеці України відстежувати зрадників, аналізуючи дані – наприклад, майновий стан людини та геолокацію його мобільного пристрою. Українські слідчі за допомогою ШІ виявляють порушників санкцій, впроваджених західними країнами проти Росії. 

Україні легко використовувати штучний інтелект, оскільки суспільство готове надавати дані, потрібні військовим. У ЗСУ завжди багато матеріалу для аналізу. Але наскільки це змінить ситуацію у бойових діях – поки що незрозуміло. Наприклад, деякі експерти вважають, що Україна занадто централізувала систему прийняття рішень та занадто підпорядкувала її технологіям. На початку повномасштабної війни успіхів досягли децентралізовані мережі невеликих підрозділів, які активно використовували імпровізацію. Окрім того, зазначає видання, віра у могутність ШІ занадто велика – врешті-решт він може виявитися найбільшою помилкою цієї війни.

Штучний інтелект на службі людства

В Україні, доречі, штучний інтелект може працювати не тільки у військових цілях. У Міністерстві економіки заявили, що ШІ допоможе у розмінуванні України. Відповідний договір вже підписали з компанією Palantir.

Проте деякі останні оголошення та дослідження, пов'язані з розвитком штучного інтелекту, свідчать про те, що ця технологія може стати однією з найбільших авантюр для людства у майбутньому, як зазначається в останніх звітах Ватикану. Зокрема, Папа Римський звернув увагу на те, що прогрес також вкладає в руки людини можливості, що можуть становити загрозу для її виживання.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube