За резолюцію проголосували 13 держав, окрім Росії та Китаю
Росія наклала вето на резолюцію Ради Безпеки ООН, яку розробили США і Японія та яка закликає країни запобігати гонці озброєнь у космосі. Цей крок, на думку Сполучених Штатів, говорить про те, що Москва може "щось приховувати". Загалом за документ проголосували 13 із 15 країн - від голосування утримався Китай.
Про це пише Reuters. Видання зазначає, що голосування відбулося після того, як Вашингтон звинуватив Москву в розробці протисупутникової ядерної зброї для розміщення в космосі. Росія заперечує ці звинувачення.
"Вето викликає запитання: чому? Чому, якщо ви дотримуєтеся правил, ви не підтримаєте резолюцію, яка їх підтверджує? Що ви можете приховувати? Це дивно, і це соромно", - заявила після голосування посол США в ООН Лінда Томас-Грінфілд.
Посол Росії в ООН Василь Небензя звинуватив Вашингтон у спробі нібито заплямувати Москву. Він додав, що Росія найближчим часом почне переговори з членами Ради щодо власного проєкту резолюції, спрямованої на збереження миру в космосі.
Проєкт резолюції був винесений на голосування після майже шести тижнів переговорів. За нього проголосували 13 держав - Китай утримався, а Росія наклала вето.
Reuters наголошує, що текст резолюції підтверджував би зобов’язання дотримуватися Договору про космос і закликав держави "активно сприяти досягненню мети мирного використання космічного простору та запобігання гонці озброєнь у космосі". Договір про космос 1967 року забороняє сторонам, які його підписали, включаючи Росію та Сполучені Штати, розміщувати на орбіті навколо Землі будь-які об’єкти, що несуть ядерну зброю або будь-які інші види зброї масового знищення.
Росія і Китай запропонували поправку до американо-японського проєкту резолюції, яка закликала б усі країни, особливо ті, що мають великий космічний потенціал, "назавжди запобігти розміщенню зброї в космосі й загрозі застосування сили" там. Але ця поправка не набрала необхідних голосів і була відхилена.
У Білому домі стривожені заявами РФ про випробування ядерної зброї у космосі, там заявили, що вони несуть пряму загрозу національній безпеці США. Адже нова антисупутникова зброя може мати вплив і на Землю. Саме тому влада США та союзники занепокоєні такою активністю Росії.
А на Мюнхенській безпековій конференції, яка відбулася наприкінці лютого, державний секретар США Ентоні Блінкен порушував питання потенційного розміщення Росією ядерної зброї в космосі під час діалогу з представниками Китаю та Індії. Він висловив занепокоєння, що такі дії могли б завдати шкоди не тільки американським, але й китайським та індійським супутниковим системам. Блінкен також звернувся до лідерів Китаю та Індії із закликом відмовити Володимира Путіна від таких дій.
Раніше американські офіційні особи та аналітики висловлюють думку, що російське ядерне озброєння у космосі може функціонувати як "бомба уповільненої дії", створюючи постійну загрозу глобальній безпеці без безпосереднього знищення життя на Землі. Це надає Путіну стратегічну перевагу, дозволяючи йому маніпулювати міжнародними відносинами та використовувати загрозу як засіб тиску без прямої агресії проти населення. В The New York Times наголошували, що Путін може розглядати космічну ядерну зброю як засіб обходу традиційних міжнародних конфліктів, розраховуючи на небажання Заходу вступати в пряме зіткнення через космічну загрозу.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.