Міністр часів президентства Януковича визнав свою провину та дав грошей на ВСУ. Українці вважають це прецедентом, коли будь-який чиновник може «відкупитися» та не сісти у тюрму.
1 серпня судді Вищого антикорупційного суду затвердили угоду, за якою колишній міністр екології часів Януковича Микола Злочевський визнав себе винуватим. Він вже перерахував гроші на допомогу українським захисникам.
Про це повідомив Вищий антикорупційний суд (ВАКС) та Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП).
На момент підготовки матеріалу вироку ще не було у судовому реєстрі, проте відомо, що поки йшов суд проти нього, Злочевський перебував на Кіпрі, куди він виїхав 1 лютого 2018 року, та доглядав там за батьком.
В САП похвалилися, що рекордний хабар приніс рекордний донат для ВСУ. За результатами розгляду двох кримінальних проваджень було передано 805,5 млн грн:
Крім того, Злочевський ще має сплатити 68 тис. грн штрафу.
За інформацією Центру протидії корупції, «справа Злочевського» принесла на потреби ЗСУ майже 1 млрд грн, а не 800 млн про які казала прокуратура:
Тобто хабар теж пішов на добру справу. Проте в коментарях під цією новиною українці називають випадок зі Злочевським прецедентом, коли чиновник може відкупитися від правосуддя.
Злочевського звинувачували в організації підкупу керівників САП і НАБУ за 6 мільйонів доларів. Цим хабарем хотіли закрити кримінальне провадження відносно нього до дня його народження – 14 червня. Такий собі подарунок!
«5 млн пропонували за закриття справи щодо власника Burisma Holdings Миколи Злочевського. Він мав підозру у справі щодо заволодіння і легалізації коштів стабілізаційного кредиту Національного банку, який видавався на підконтрольний олігарху Курченку «Реал-банк», - писав у лютому 2023 року в колонці на УП юрист Центру протидії корупції Вадим Валько.
За його словами, ще 1 млн доларів мав отримати нібито посередник – колишній перший заступник начальника податкової Києва Микола Ільяшенко. Іншими обвинуваченими у справі були адвокат Андрій Кіча, який працював у компанії Burisma, та екскерівниця одного з департаментів ДФС України Олена Мазурова.
Вирок щодо Мазурової винесли ще в червні 2021 року. Їй дали 5 років умовно без конфіскації та ще й повернули заставу в обмін на те, що вона «надала слідству важливу інформацію».
Нагадаємо, що колишній міністр екології був власником найбільшої приватної газовидобувної компанії України Burisma. Зараз керують його дочки. Поки він був на посаді, його компанії отримали дозволи на розробку газових родовищ в Україні.
З часом Burisma стали підозрювати в ухиленні від сплати податків, відмиванні коштів та розкраданні державних ресурсів. Скандально відомий Печерський райсуд Києва навіть арештував свердловини. Але всі справи проти компанії закрили.
У січні 2018 року на той час ексвіцепрезидент США та головний зв’язковий у відносинах Вашингтону з Києвом Джо Байден розповів, що вимагав у Києва звільнити колишнього генпрокурора Віктора Шокіна.
«Я їду через 6 годин, якщо ваш генпрокурор не звільнений до того часу, ви не отримуєте грошей. І той сучий син був звільнений», - приводив слова Джозефа Байдена під час виступу у Раді з міжнародних відносин США «Голос Америки». Начебто звільнення Шокіна йшло в обмін на мільярд доларів фіндопомоги.
На той час в США багато говорили про імпічмент Трампа. Його команда заявила, що конкурент Трампа Джо Байден міг використати свій вплив та допоміг Burisma. Нібито Шокін керував розслідуваннями проти бізнесу Злочевського, а в раді директорів компанії на той час був син Байдена - Гантер Байден. Так Україна опинилася в центрі політичного скандалу, який вирував в Америці.
Про відставку Шокіна згадувалося в так званих «плівках Порошенко-Байдена». Їх оприлюднив колишній нардеп Андрій Деркач. Він казав, що ці розмови демонструють, що країною в часи президентства Порошенка начебто «керував Джо Байден».
Очолити комісію щодо появи цих плівок мав би інший екснардеп Олександр Дубінський. Однак він відмовився та назвав Офіс президента причетним до появи записів, хоча там ніяк не відреагували на випад виключеного з провладної партії Дубінського.
В США відкинули всі звинувачення та назвали плівки «повністю відредагованими». До того ж там пригадали, що Деркач мав зв’язки з російською розвідкою і навчався у Вищій школі КДБ у москві. І це було намагання російської сторони дискредитувати Байдена.
Нагадаємо, що у листопаді 2024 року мають відбутися чергові вибори президента США. Основними кандидатами називають Трампа та Байдена. І на фоні того, що Злочевський визнав свою провину (хоча до цього відхрещувався від звинувачень) історію про «вплив на Україну» через сина Байдена можуть воскресити. Якщо виборці повірять в неї, то як це вплине на допомогу, яку отримає Україна?
Раніше Інформатор писав, що Байден наказав поділитися з судом Гааги даними про воєнні злочини РФ в Україні.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал Viber можна тут.