Жити вічно, залишаючись молодим, - хто не мріє про це? Сучасна наука наближає ці мрії до реальності
Ми - це наші гени. Наші смаки, здібності і навіть тип партнерів, яких ми обираємо, багато в чому залежить від них, не кажучи вже про здоров'я і довголіття, часто обумовлених спадковістю. Людина навчилася не тільки «читати» свої гени, але і впливати на загальну якість життя, подовжуючи його.
Крім редагування власного геному, люди створили перших керованих біороботів і чипували тварину, яка тепер може грати у відеоігри у власній свідомості.
Інформатор розповість про найбільш революційні досягнень сучасної генетики і технологій, які, можливо, зможуть змінити людство як вид.
Сучасна генетика може виявитися шляхом до безсмертя, якого так жадає людина. Країни з провідними економіками витрачають на дослідження в цій області сотні мільйонів доларів і євро, щоб зрозуміти, чи можливо клонувати людину, відтворити її наново - в цілому або частинами.
Багаті люди в усьому світі давно цікавляться можливостями омолодження і подовження життя, крім загальнодоступних практик очищення організму, вдаючись до дорогих і нових технологій, в клініках з генетичного омолодження.
Не тільки виглядати, але і бути молодше, а значить, довше жити, - кому б цього не хотілося?
Дослідження процесів старіння сьогодні є одними з найбільш затребуваних і перспективних. І не тільки тому, що всі ми мріємо бути вічно молодими, а й тому, що нарешті-то науковий прогрес дозволяє нам зазирнути трохи глибше в тему, ніж раніше.
Нову цеглинку в прогресі заклали вчені компанії BioViva, які у 2015 році розпочала свій неймовірний експеримент зі зміни геному людини.
Причиною старіння, кажучи просто, є укорочення з часом частини ДНК через ділення клітин. Вчені навчилися подовжувати їх. Так, вони ввели в вену піддослідної генетичний матеріал, який дозволив «подовжити» її ДНК на чверть століття. На експеримент зважилася Ліз Перріш - вчений-генетик.
Вона вийшла з експерименту, омолодившись на 20 років. Звичайно, зовні це ніяк не позначилося, омолодження сталося зсередини. Таким чином, генетичне омолодження здатне продовжити функціонування наших органів і систем.
За даними ресурсу «Хабр»,показники МРТ її стегон продемонстрували зниження «мраморности» м'язів, тобто зниження кількості внутрішньом'язових жирових відкладень, що може бути розцінено як позитивний ефект від проведеної терапії.
Перемога над процесом старіння на клітинному рівні - далеко не єдине досягнення вчених в галузі генної інженерії. У 2017 році був вперше відредагований геном живої людини,що істотно полегшило життя пацієнту з генетичним захворюванням.
Операцію провели в Каліфорнії співробітники компанії Sangamo Therapeutics, - повідомляє "Хай тек" .
Для 44-річного пацієнта редагування геному стало останнім шансом. Брайан Маді страждає від синдрому Хантера, пов'язаного з нездатністю печінки виробляти важливий фермент для розщеплення мукополісахаридів. Фермент доводилося вводити штучно.
Брайану ввели мільярди копій коригувальних генів, а також генетичні інструменти, які повинні розрізати ДНК в певних місцях. Геном клітин печінки пацієнта повинен змінитися раз і назавжди.
Ще одним проривом стало створення стабільного напівсинтетичного організму.
В основі будь-якого життя на Землі лежать 4 букви-нуклеїнові підстави: аденін, тимін, цитозин і гуанін (A, T, C, G). Використовуючи цей алфавіт, можна створити будь-який живий організм - від бактерії до кита.
Вчені давно намагаються «зламати» цей код і нарешті їм це вдалося. Прорив зробили генетики з дослідницького інституту Скріппса. Вони доповнили генетичний алфавіт двома новими буквами - X і Y, які вставили в ДНК кишкової палички.
Вчені досягли прогресу також і в генетичній або генній терапії.На відміну від попередніх прикладів, коли робота з геномом пацієнта здійснювалася прямо в його організмі, дана терапія дозволяє проводити дослідження в лабораторії.
Генна терапія являє собою сукупність біомедичних технологій лікування дефектів генів. Цей спосіб довів свою ефективність в боротьбі з різними захворюваннями. В основі методу - перенесення генів.
В даний час проводяться клінічні випробування генної терапії для лікування багатьох генетичних хвороб, включаючи гемофілію A і B; цей метод генної терапії полягає у вбудовуванні в клітини нормально функціонуючого гена, що кодує відсутній білок.
Розвивається і генетичний скринінг, іншими словами, зчитування інформації з ДНК. Стартап Genomic Prediction йде ще далі: він обіцяє з високою точністю передбачати зростання, інтелект і здоров'я майбутньої дитини.
Однак, вчені навчилися використовувати ДНК не тільки як сховище, звідки інформацію можна взяти, але і як засіб для її запису туди.
Причому це сховище настільки компактне, що згідно з розрахунками, вся інформація з Інтернету, закодована в ДНК, вміститься у велику взуттєву коробку. У 2016 році вчені з Microsoft записали 200 мб інформації в молекулу ДНК розміром з крупинку солі.
Компанія Twist Bioscience зуміла вперше в історії записати на ДНК музичні файли - Tutu Майлза Девіса (живий запис з джазового фестивалю в Монтре 1986 року) і хіт Smoke on the Water групи Deep Purple. За словами дослідників, записи можна послухати і через триста років - досить буде скористатися машиною, «читаючою» ДНК.
Друк людських органів або 3D-біопрінтінг став явищем науковим, переставши бути явищем фантастичним. За допомогою 3D-друку сьогодні створюють різні людські органи, які здатні функціонувати і замінити хворі у живих людей. Поки це можливо тільки з невеликими органами.
Як повідомляє, bbc.com,тридцятирічному Люку Масела в його підлітковому віці пересадили сечовий міхур, клітини якого виростили в лабораторії.
На жаль, на даний момент друк складних органів неможливий, тому як це вимагає часу, в ході якого живі клітини просто відмирають. Але коли-небудь технологія 3D-друку позбавить світ від нестачі донорських органів - серця, нирок і інших частин тіла, які можна буде створити за допомогою біопринтеру.
Генетик Джон Крейг Вентер побудував «генетичний принтер» у 2016 році. Замість чорнила машина заповнюється органічним матеріалом і може друкувати ДНК живих організмів.
У технології можливо і набагато більш фантастичне застосування - біологічний телепорт.Відправивши принтер з потрібними матеріалами на Марс, можна буде за допомогою радіо відправити йому сигнали для друку бактерій. Ідея зацікавила Ілона Маска, що мріє про колонізацію Марса людиною.
До слова про Маска, як пише Bloomberg,у 2021 році компанія винахідника Neuralink чіпувала мавпу,яка тепер грає у відеоігри в своєму мозку. Маск заявив, що метою технології є усунення травм головного і спинного мозку, а також заповнення втрачених здібностей людей за допомогою імплантів.
«В нас є мавпа з бездротовим имплантом в черепі з крихітними проводами, яка може грати у відеоігри за допомогою свого розуму. Це щаслива мавпа », - сказав Маск.
Раніше винахідник заявляв, що чипувавши людину, вчені можуть суттєво поправити її здоров'я. Людина з чіпом в мозку, за словами винахідника,зможе слухати музику без навушників, регулювати рівень гормонів у власному організмі, успішно протистояти неврологічним відхиленням і залежностям, посилити функції свого мозку і вилікуватися від хвороб Альцгеймера і Паркінсона.
І нарешті, за даними ixbt.com,вчені з університету Вермонта створили перших в світі живих біороботів зі стовбурових клітин жаби, назвавши їх ксеноботами. Вони крихітні і складаються всього з 500-1000 клітин, здатні пересуватися, самоорганізовуватися і навіть «перевозити» невеликі вантажі.
Для їх створення потрібен суперкомп'ютер, який розробив алгоритм, що дозволяє фактично зібрати клітини серця і шкіри жаби в різних конфігураціях, щоб отримати той чи інший результат.
«Вони не є ні традиційними роботами, ні відомими видами тварин. Це новий клас: живий програмований організм», - коментують вчені.
Також Інформатор писав про самі затребувані професії, які здатні докорінно змінити ваше уявлення про світ .
Також повідомлялося, що минулого літа Ілон Маск відреагував на захоплення заручників в українському Луцьку .