Хроніка головних подій дня: стартував національний кешбек, копійку замінять шагом, вийшла книга про Залужного, генпрокурору ймовірно розшукують заміну
Україна готувалася зустріти День знань. Але головною темою дня став ракетний удар по Києву, що противник завдав під ранок. По столиці вдарили ракетами різних типів. Загалом, за даними ППО, їх було 35, щонайменше 22 вдалося збити. Фото руйнувань чергувалося у стрічці новин із дітьми, які розпочали навчання у підземних школах чи бомбосховищах. Інформатор підбиває підсумки понеділка, 2 вересня 2024 року.
Як розповіли в КМВА, удар по столиці 2 вересня був комбінований - крилатими та балістичними ракетами. Крилаті ракети, (потенційно Х-101) найімовірніше, були випущені близько третьої ночі з бортів стратегічних бомбардувальників Ту-95МС з району Саратовської області Росії.
Серед постраждалих об’єктів - мечеть на Нивках. Точніше, Ісламський культурний центр. Враховуючи, що ракетний удар прийшовся з 05:00 ранку до половини на шосту, на щастя, великих жертв вдалося уникнути. Віряни лише прямували на вранішню молитву. Зрештою, руйнування побачили вже аж коли підійшли до будівлі.
Серед постраждалих навіть донька експрезидента Ющенко. У своєму Instagram Віталіна оприлюднила світлини, де вона тримає у руках уламки ракети, що розірвалася неподалік. До речі ДСНС має прохання не торкатися уламків та інших елементів, що їх розкидує під час вибуху - а викликати спеціалістів. Прохання мати це на увазі.
Також Росія двічі за добу обстріляла Харків. Там маємо втрати. Ці удари продовжуються майже кожен день. Інформатор зібрав світлини Палацу спорту, що був зруйнований напередодні. Харків’яни називали його гордістю міста. А ворог влучив по ньому одразу п'ятьма балістичними ракетами.
Так само напередодні, у неділю, 1 вересня, через ракетну небезпеку перервався матч Шахтар - Кривбас. Гравці мусили дві години чекати на відбій у бомбосховищі. Сьогодні стало відомо, коли цей матч можна буде дограти. Мережею ширяться фото, як легіонери Шахтаря проводили час під час тривоги.
Звісно жахи через обстріл Києва відчули не всі. Глибоко байдуже на них було, наприклад, нардепу-втікачу Дмитруку, який перед тим, як покинути Україну, голосував против заборони Московського патріархату, а також встиг засудити Курську операцію ЗСУ. 1 вересня Дмитрука із родиною побачили в Лондоні. Він попався на камеру у лондонському торговому центрі Westfield London, де народний обранець, або людина, дуже схожа на нього, радився із продавцем-консультантом магазину техніки. Дмитрук був не сам - його супроводжувала темноволоса жінка - цілком можливо - його дружина Анастасія та донька, яку вона тримала на руках. Докладніше >>>
Кажуть, через те, що генпрокурор зволікав із підозрою Дмитруку та остаточно вручив її, вже коли нардеп втік за кордон, йому готують заміну. Історію із Дмитруком сприймають як найганебнішу ще й тому, що цей політик обирався у Раду, як висуванець від "Слуги народу". Проте це не єдиний "епік-фейл" Генпрокурора Костіни. Чи залишить він найближчим часом посаду ще незрозуміло.
Проте на рівні чуток відомо, що в Офісі Президента обговорюють різні варіанти його заміни. Одна з кандидаток - радниця голови Офісу президента Єрмака Ірина Мудра. Інформатор з'ясовував, що про неї відомо. Вона готувала проєкт ратифікації Україною Римського статуту, раніше працювала в Кабміні, полюбляє важкий люкс, має чоловіка, який теж працював в Уряді. Читайте повне досьє на Ірину Мудру, що Інформатор зібрав сьогодні.
Відставка Костіна напевно буде не єдиною, що трапиться найближчим часом. За даними "залізного нардепа" Ярослав Железняк, голову "Укренерго" Володимира Кудрицького можуть звільнити з посади вже ввечері понеділка. За словами депутата, планується вплинути на наглядову раду компанії, щоб ухвалити відповідне рішення. Железняк особисто проти такого рішення.
Тепер трохи позитиву. З 2 вересня українці можуть отримати компенсацію 10% вартості куплених ними українських товарів, виробники яких зареєструвались у програмі "Національний кешбек". Інформатор з’ясував, як отримати ці кошти, та де це можна зробити.
Зокрема мережа автозаправних комплексів UKRNAFTA 2 вересня повідомила, що долучається до державної програми. Купуючи товари на АЗК мережі, українці зможуть отримувати 10% від їх вартості на спеціальні банківські картки. Про свої плани приєднатися до програми повідомили такі великі мережі:
Але це не повний перелік. Вся інформація про програму опубліковано на сайті «Зроблено в Україні». Чи можна перейти за посиланням та вивчити інформацію, що її зібрав Інформатор.
У перспективі - ще одна гра. Нацбанк вважає, що називати монети "копійками" - це радянщина. Історичне правильне ім’я для українських монет - шаг. Тож НБУ ініціює національну кампанію щодо перейменування монет, що зараз знаходяться в обігу. Інформатор навіть спитав у читачів, чи вважають вони що така ініціатива на часі. Тож долучайтеся до голосування!
2 вересня стало відомо, що напередодні у продаж вийшла перша біографічна книга про колишнього головнокомандуючого ЗСУ Валерія Залужного “Залізний генерал. Уроки людяності”. Її написала колишня радниця головнокомандувача зі стратегічних комунікацій Людмила Долгоновська, а надрукувало видавництво “Віват”. Події книги охоплюють період до березня 2023 року, тож невдалий контрнаступ 2023 року на сторінки не потрапив. Традиційно книги про масштабних політиків виходять перед виборами: наприклад, книга про Януковича у 2004 році теж з’явилася за пів року до президентських перегонів. Тож аналогія, мабуть, очевидна. Ця книга може вказувати, що "залізний генерал" готується до виборів. А йому, з британський берегів, мабуть, видніше, ніж будь-кому, коли ці вибори відбудуться. Докладніше >>>
Тим часом стало відомо, що колишній підлеглий Залужного - генерал Олещук, якого відправили у відставку одразу після катастрофи винищувача F-16, прихопив із собою telegram-канал командувача Повітряними силами ЗСУ. Нещодавно цей канал змінив назву. Першим це звісно помітила Мар’яна Безугла.
Інформатор розбирався з питанням, чому останнім часом стало так багато екстрених відключень, особливо у Києві й області, у Дніпропетровській області та інших регіонах у порушення графіків, а західні області майже без відключень світла. Вони траплялися майже кожен день, розтягувалися на багато годин. При цьому західні області взагалі зараз не відчувають будь-яких помітних проблем з електрикою. Відповідні питання ми задавали експертам.
"Ті графіки відключень, які нам показують щодня, це прогнозовані графіки. Якщо не вписується ситуація в прогноз, тоді вводять екстрений графік. Ситуація постійно змінюється. В Україні немає резервів потужностей для того, щоб збалансувати систему та якось чітко спрогнозувати дефіцит електроенергії. Енергетична система залежить від багатьох факторів. Від температури, сонячної чи похмурої погоди, вітру, можливостей імпорту електроенергії, цінової ситуації, наявності потужностей. Якийсь блок вийшов з експлуатації, навіть незначний, вже може бути нестача. Резервів у нас немає", - пояснив експерт з Центру Разумкова Володимир Омельченко.
Опитані експерти наголошують, все змінилося після атаки 26 серпня. Коли екстрених відключень поменшає, зараз варто сказати навіть спеціалістам. Проте цікаве спостереження: 2 вересня - це перший день, коли в Києві про екстрені відключення не оголошувалося.
Наостанок інші новини Інформатора, що спонукають до роздумів: