Іран невдовзі поставить балістичні ракети до Росії - Bloomberg

Передача може розпочатися протягом кількох днів, і це погана новина для України

Іранська балістика, ракета, пуск ракети
Іранська балістика може почати прилітати по Україні - союзники побоюються, що Росія отримає такі ракети вже у вересні 2024 року

Союзники України очікують, що постачання іранських балістичних ракет до Росії може розпочатися протягом декількох днів. США та інші союзники з НАТО неодноразово попереджали Тегеран про такий крок і докладають дипломатичних зусиль, щоб запобігти йому. Передача балістичних ракет до Росії, ймовірно, буде зустрінута додатковими санкціями проти Ірану

Але якщо РФ все ж таки посилиться за рахунок поставок з Ірану, потенційна передача балістичних ракет стане тривожною подією у війні, зазначили 2 вересня співрозмовники агентства Bloomberg, які говорили на умовах анонімності. Балістичні ракети зазвичай літають набагато швидше за крилаті ракети або безпілотники  можуть нести велике корисне навантаження.

Джерела Bloomberg відмовилися надати оцінки типу та обсягу поставок чи термінів, хоча один із чиновників сказав, що поставки можуть розпочатися протягом кількох днів. США та інші союзники з Організації Північноатлантичного договору неодноразово попереджали Тегеран про такий крок і докладають дипломатичних зусиль, щоб запобігти йому.

Рада національної безпеки США не відповіла негайно на запит про коментар Bloomberg. Міністерство закордонних справ Ірану та його місія при ООН не відповіли на запити.

Bloomberg не уточнює, про які саме ракети йдеться. У різні періоди раніше повідомлялося про можливість постачання Росії іранських ракет Fateh-110, Zolfaghar та Fath 360. Також в Ірану є ракети Dezful радіусом дії 1000 км (так стверджують тамтешні військові). В теорії саме ракети Dezful зможуть дістати майже до будь-якої точки України. Не факт, що РФ отримає саме ці, але якщо так, це означатиме, що тривога через балістику буде одразу по всій Україні й майже щодня.

Fateh-110 і Zolfaghar: в чому небезпека?

Головна проблема в тому, що іранські Fateh-110 і Zolfaghar є балістичними ракетами, а їх в принципі важко перехопити. Такі ракети летять по великій балістичній траєкторії, підіймаються на висоту до 40-50 км і після цього летять вертикально вниз під кутом 80-90 градусів. До того ж вони дуже швидкі. Орієнтовний час польоту ракети Fateh-110 на заявлену дальність оцінюється у 300-350 секунд.

Ракета Zolfaghar має дещо кращі характеристики та є ще більш небезпечною. Крім того, що вона б'є далі та точніше, ця ракета має вагому бойову частину. Вона важить 579 кг і відокремлюється при заході на мету, що ускладнює її виявлення, відстеження та знищення. У цьому плані Zolfaghar навіть обійшли російські “Іскандери”.

За загальними оцінками, іранські ракети – це щось середнє між ТРК “Точка-У” та ОТРК “Іскандер”. На розвиток ракетної програми Ірану напочатку вплинула також стара зенітна ракета С-75 “Десна”. Попередниці сучасної іранської балістики також увібрали в себе особливості й іншої радянської ракети – тактичної 9К52 “Луна-М”. Таким чином, іранська ракетна програма – це, по суті, симбіоз радянських технологій із китайською модифікацією.

Fateh-110

  • На озброєнні — з 2002 року;
  • Вага — 3,45 т;
  • Маса бойової частини — 400−650 кг (залежно від покоління ракети);
  • Довжина — 8,86 м;
  • Діаметр — 0,61 м;
  • Дальність — до 300 км;
  • Максимальна швидкість — 3−4 Маха (залежно від покоління ракети);
  • Заявлений радіус відхилення від цілі — 3 м;
  • Наведення — інерціальне/супутникове/електрооптичний термінал.

Zolfaghar

  • На озброєнні — з 2017 року;
  • Вага — 4,62 т;
  • Маса бойової частини — 579 кг;
  • Довжина — 10,3 м;
  • Діаметр — 0,61 м;
  • Дальність — до 700 км;
  • Максимальна швидкість — 3 Маха;
  • Заявлений радіус відхилення від цілі — 5 м;
  • Наведення — інерціальне/супутникове.

Росія може отримати іранський аналог HIMARS

У серпні Reuters попереджало, що вже найближчим часом Росія може отримати від своїх іранських союзників балістичні ракети малої дальності Fath 360 та пускові установки  до них. Точна кількість ракет, які передасть режим аятол, невідома, але мова може йти про сотні одиниць. Десятки російських окупантів влітку проходили в Ірані навчання з використання Fath 360 та їхніх пускових.

Ще 13 грудня 2023 року два режими підписали контракт на постачання балістичних ракет Fath 360 та Ababil. Цю інформацію виданню підтвердили джерела у європейській розвідці, зазначивши, що точних термінів передачі ракет поки що назвати немає можливості, але це "станеться найближчим часом".

Fath 360 – балістичні ракети, озброєні 150 кілограмовою фугасною боєголовкою та здатні вражати цілі на відстані від 75 до 120 кілометрів. Також ракети мають супутникове керування. Військові експерти вважають, що Fath 360 є своєрідним аналогом американських систем HIMARS.

Іранські Шахеди стали одним із символів агресії РФ проти України

Вже два роки Іран постачає Росії ударні безпілотники кількох типів. Найчастіше у новини та зведення Повітряних сил ЗСУ потрапляють дрони-камікадзе типу Shahed-131/136. Іранські Шахеди стали одним із символів агресії РФ проти України.

Росіяни активно використовували безпілотники для атак на критичну інфраструктуру та інші цивільні об'єкти з вересня 2022 року. МЗС України звинуватило Іран у співучасті у злочині агресії РФ проти України через постачання Тегераном зброї Росії та ініціювало розрив дипломатичних відносин з Іраном. Санкції проти Ірану за передачу Росії дронів-камікадзе запровадили низку країн, зокрема США, Великобританію та ЄС. Їх уже кілька разів розширювали.

При цьому країна-постачальник заперечувала передачу дронів Росії. Згодом Іран визнав, що все ж таки співпрацював з РФ по безпілотниках, але нібито це було до початку повномасштабної війни в Україні. 

Отримавши від Ірану певну кількість дронів, у РФ вирішили, що ефективнішим буде власне виробництво - і побудували завод із виробництва Шахедів в індустріальній зоні Алабуга неподалік міста Казань. За класифікацією ЗС РФ безпілотник отримав назву "Герань".

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube