Рада ухвалила законопроєкт про добровільну мобілізацію в'язнів: як вона відбуватиметься

Верховна Рада України ухвалила закон про добровільну мобілізацію в'язнів для служби в Збройних Силах

Мобілізація в'язнів
В Україні ухвалили добровільну мобілізацію в'язнів

Після жвавих дискусій в Раді, нардепи проголосували у другому читанні за законопроєкт №11079-1, який відкриває можливість добровільної мобілізації в'язнів для служб у Збройних Силах. За цей законопроєкт проголосували 279 народних депутатів.

Ініціаторами цієї історичної ініціативи виступили військові з Міністерства оборони України та Генерального штабу ЗСУ, з підтримкою Міністерства юстиції України та групи народних депутатів, співавтором якої була нардеп Олена Шуляк.

Відповідно до ключових аспектів законопроєкту, мобілізація в'язнів буде реалізована лише за рішенням суду та за добровільною згодою ув'язнених. Вони також повинні отримати згоду командира військової частини та відповідати певним вимогам щодо психічного та фізичного здоров'я. Ключові аспекти законопроєкту наступні:

  • мобілізація в'язнів, а точніше реалізація щодо таких категорій громадян механізму УДЗ тільки за рішенням суду;
  • тільки добровільність такого рішення самим ув'язненим;
  • згода від командира військової частини;
  • відповідність психічного стану та стану здоров'я ув'язненого вимогам служби в ЗСУ (проходження попереднього медичного огляду у в’язниці, а далі проходження ВЛК);
  • більше як три роки терміну перебування у в'язниці до закінчення визначеного покарання;
  • така категорія мобілізованих буде проходити службу в спеціальних підрозділах. Адміністративний нагляд за такими звільненими здійснюватиметься командиром військової частини, куди вони потрапляють.

Однак важливо зазначити, що не всі категорії злочинців можуть бути мобілізовані. За законопроєктом, ув'язнені за тяжкі злочини проти основ національної безпеки, насильства чи корупції не підлягають мобілізації. Зокрема, не можуть бути мобілізовані ув'язнені за злочини:

  • проти основ національної безпеки України;
  • умисне вбивство двох або більше осіб, або поєднане із зґвалтуванням;
  • сексуальне насильство;
  • судимість за скоєння кримінальних правопорушень, передбачених статтями 152-156/1, 258-258/6, частиною четвертою статті 286/1 Кримінального кодексу України, якщо такі судимості не погашені або не зняті в установленому законом порядку.
  • ті, хто посягав на життя правоохоронців;
  • ті, хто вчинив особливо тяжкі корупційні порушення;
  • ті, хто займав особливо відповідальне становище незалежно від статті злочину (міністри, депутати, їх заступники та помічники тощо).

Прихильники цієї ініціативи вважають, що такий крок сприятиме консолідації сил в умовах війни та допоможе зберегти державність України.

 Законопроект про мобілізацію засуджених осіб прийняли в цілому. Фото: Нардеп Ярослав Железняк
Законопроект про мобілізацію засуджених осіб прийняли в цілому. Фото: Нардеп Ярослав Железняк

Ще одним співавтором законопроєкту став нардеп Олексій Гончаренко. Він написав, що давно відстоював позицію, щоб увʼязнені за нетяжкі статті мали право на захист своєї батьківщини і реєстрував відповідний законопроєкт.

"Треба дати можливість засудженими воювати, якщо вони хочуть. Засуджені за тяжкі умисне вбивство, зґвалтування, сексуальне насильство, за злочини проти основ національної безпеки - не будуть мобілізовані!", - роз'яснив він.

Нардеп Ярослав Железняк розповів, що ризики по антикорупції, на яких наголошував антикорупційний комітет, частково прибрали з законопроєкту. Зокрема, право мобілізуватися з тюрми прибрали для депутатів та частини топ-корупціонерів (з виключеннями), а також винним у тяжких злочинах (на кшталт вбивства, зґвалтування).

Як виникла ідея дозволити воювати в'язням

Люди з судимістю та ті, які відбувають покарання, до прийняття законопроєкту були зазначені як категорії, заборонені до мобілізації. Хоча раніше уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець висловив свої пропозиції щодо механізмів залучення ув'язнених до захисту держави та розкрив, чи готові засуджені виконувати військову службу.

При цьому Лубінець повідомив, що протягом 2023 року його представники відвідали близько половини українських виправних колоній. В ході ревізії виявилося, що в багатьох з них знаходяться особи, які виявляли бажання служити в ЗСУ та брати участь у захисті держави.

Ексголовнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний виступив проти залучення до армії ув'язнених. До того ж, цю тактику у війні активно впроваджує наш ворог. Він нагадав, що армія не для поганих людей. Але він також зазначив, що росіяни вже закликали 400 тисяч людей і готують ще кількасот тисяч.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube