Путіну перекривають краник: що означає гранична ціна на нафту та як це працює

З 5 грудня починає діяти обмеження на максимальну закупівельну ціну на російську нафту

Путіну перекривають краник: що означає гранична ціна на нафту та як це працює
Росію хочуть позбавити можливості фінансувати війну

Це безпрецендентне рішення країн «Великої сімки» та ЄС має позбавити росіян можливості отримувати надвисокі прибутки від продажу вуглеводнів. Якщо план вдасться реалізувати як задумано, кремль не зможе фінансувати війну в Україні на належному рівні.

Захід воює гаманцем, але включається на повну

Про намір запровадити обмеження на встановлення ціни на російську нафту країни G7 (США, Німеччина, Японія, Великобританія, Франція, Італія, Канада) говорили ще в червні. До ініціативи долучилися інші країни та ЄС.

Передбачалося, що 5 грудня має бути встановлена «стеля» на сиру російську нафту, а з 5 лютого — на перероблені нафтопродукти. Ніхто в країнах G7, ЄС та деяких інших країнах, які підтримують ініціативу, не купуватиме кремлівські вуглеводні за ціну більшу, ніж визначать політики.

Найбільші економіки світу самі запропонують росіянам ціну, за яку погодяться купувати їхні вуглеводні. Російські ж компанії мають прийняти болісне рішення — продавати свій товар за цінами, нижче ринкових, чи втратити ринки збуту та обсяги продажів.

Але це ще не все, європейські компанії, у тому числі страхові, не мають права брати участь у торгових операціях з російською нафтою, якщо її вартість буде вищою за встановлені рамки. Оскільки західні страховики гарантують левову частку перевезень нафти морем, це означає, що кремль не матиме можливості легко перенаправити торгові потоки, наприклад, до Індії чи Китаю.

За час війни москва заробила понад 116 мільярдів євро від продажу сирої нафти
За час війни москва заробила понад 116 мільярдів євро від продажу сирої нафти

План Заходу, якщо його реалізують як задумано, має обмежити надходження до бюджету росії, але водночас зберегти потік російської нафти на ринок. За задумом, це допоможе вберегти від потрясінь світову економіку та не допустити розгортання інфляції.

Якою буде ціна

Довгий час європейцям не вдавалося виробити спільну позицію на формування максимуму ціни, який має враховувати витрати на видобуток нафти та невелику надбавку на прибуток для виробників. Але тепер, за даними агенції Reuters, досягнуто попередньої згоди про запровадження ціни на морську нафту на рівні 60 доларів за барель. Зараз ціна російської нафти складає 70 доларів за барель. Передбачається, що кожних два тижні ціну переглядатимуть, але вона має бути на 5 % нижчою, ніж ринкова. 

Раніше окремі країни пропонували ціну на рівні 65-70 доларів за барель, пише Bloomberg, але Польща та країни Балтії виступали різко проти такого рішення. Якби його ухвалили, то ціна була б такою ж, за якою російську нафту продають Індії та Китаю. Тобто вона була зі значними знижками, але все ще достатньо вигідною для кремля. І теперішній рівень обмеження аналітики вважають ще достатньо прийнятним для кремля. Раніше москва заявляла, що відмовиться продавати нафту будь-кому, хто погодиться на встановлення граничної ціни, але в четвер натякнула, що може пом’якшити свою позицію.

Євросоюз все ще залишається найбільшим імпортером російської нафти
Євросоюз все ще залишається найбільшим імпортером російської нафти

Згідно з довоєнною оцінкою Міжнародного валютного фонду (МВФ), росії необхідно продавати свою нафту за ціною від 30 до 40 доларів за барель, щоб окупити всі витрати на видобуток, включаючи транспортування, видобуток і розробку нових свердловин. Як очікується, через раніше запроваджені санкції, собівартість видобутку за рік тільки зросла, пише Euronews.

Чи спрацює?

Якби замість запланованого обмеження закупівельної ціни було б влаштоване нафтове ембарго, росіяни втратили б ринки, але ціни на світовому ринку різко підскочили б. У результаті постраждалими виявилися б економіки найбільших споживачів нафти — країн Європи. Водночас зростання цін дозволило б кремлю дещо компенсувати втрату ринків, продаючи свої енергоносії країнам, які не підтримали б санкції. Однак встановлення такого максимуму ціни залишає її достатньо привабливою для росіян і не створює дефіциту.

Індія та Китай навряд чи підтримають встановлення граничної ціни на російську нафту
Індія та Китай навряд чи підтримають встановлення граничної ціни на російську нафту

Хоча обмеження ще не вступило в дію, ціни на світовому ринку нафтопродуктів уже знизилися, пише Bloomberg. Частково на це вплинув загальний спад світової економіки, а частково цьому сприяли чутки про утвердження максимальної закупівельної ціни на російські вуглеводні. Ніхто не поспішає купувати дорогу нафту, якщо її ціна незабаром спаде.

Водночас країни Заходу зіткнуться з ризиками що росія втілить погрози в життя і не продаватиме свої вуглеводні для країн, які підтримують санкції. У такому раз світові ринки переформатуються і нафта від інших видобувачів піде до Європи. Натомість Індія та Китай, зможуть отримати російську нафту за значно зниженими цінами та коштом цього розвивати свої економіки.

З одного боку, цим країнам вигідне подальше падіння цін на нафту, тому вони цілком можуть підтримати ініціативу, вважає єврокомісар із питань енергетики Кадрі Сімсон, передає CNBC. А з іншого — Китай, ймовірно, відмовиться підтримати граничну ціну із суто політичних міркувань. Пекін, по суті, ледь приховує свою підтримку росії й навряд чи пристане на пропозицію, ініційовану США. За рік він наростив надходження від торгівлі з росією — на 22 %, пише Reuters.

Нью-Делі ж намагається отримати якомога більше зиску із ситуації. В Інді розраховують у 2023 році наростити експорт до росії в п’ять разів коштом торгівлі підсанкційними товарами. А щодо нафти, то після початку війни росія стала її постачальником № 1 й займає 22 % від загального імпорту сирої нафти в Індію, пише Economic Times.

Попри скепсис деяких західних аналітиків, у росії встановлення граничних ціна на їхню сировину сприйняли вкрай вороже. Речниця МЗС рф Марія Захарова назвала такий крок «антиринковим» та таким, який загрожує всьому світу, і спробувала розколоти Захід.

«Створення певного картелю покупців створює дуже небезпечний прецедент у світовій торгівлі», — обурюється речниця країни-терориста.

З початку війни 24 лютого до 28 листопада Москва заробила понад 116 мільярдів євро від продажу сирої нафти та 38 мільярдів євро від нафтопродуктів і хімікатів. Продаж викопного палива є основним джерелом доходу росії, що становить понад 40 % її федерального бюджету, тому в будь-якому разі, вплив буде відчутним, пише Euronews. І найбільшим покупцем залишається саме ЄС.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube