ЄС та G-7 планують штучно обмежити ціни на російські газ і нафту. Реакція росії

Читать на русском

Мета — позбавити путіна грошей на війну

Читать на русском
ЄС та G-7 планують штучно обмежити ціни на російські газ і нафту. Реакція росії

Мета — позбавити путіна грошей на війну

Країни ЄС можуть встановити фіксовану ціну на російський газ, дорожче за яку вони не платитимуть. З такою ініціативою виступає голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйен. У грудні країни Великої сімки встановлять “стелю” вартості російської нафти. Ми розібрались, навіщо потрібні ці обмеження та як реагують у Москві.

З початком російського вторгнення в України держави Євросоюзу поступово зменшують свою залежність від російських енергоресурсів. Вони почали купувати нафту, газ, вугілля в інших країнах та більше використовувати альтернативні джерела енергії. Водночас росія ввела оплату за газ в рублях для “недружніх країн” Європи. 

Тим, хто відмовився купувати газ за рублі, або припиняли постачати газ або суттєво скорочували його обсяги. Це впливало на ціну для всіх інших у бік підвищення. Разом з тим частка російських енергоресурсів в Євросоюзі з початку повномасштабної війни в Україні скоротилася з 40% до 20%. Рекордно зросли ціни на електроенергію у Німеччині й Франції через подорожчання газу. 

Встановлення граничної ціни на газ у Європі

26 липня ринкові ціни на газ у Європі мало не досягли свого історичного максимуму. Ціни перевалили за 2200 доларів за 1 тисячу кубометрів газу. А рекорд був встановлений 2 березня 2022 року невдовзі після початку російської агресії. Тоді за тисячу кубів пропонували 2231 долар. А на тлі заяв “Газпрому” про припинення постачання газу “Північним потоком” європейським країнам з 31 серпня по 2 вересня для техобслуговування біржова вартість газу в Європі уже перетнула позначку в 3500 доларів за тисячу кубометрів

Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйен заявила, що прийшов час ввести обмеження цін на російський газ. Про це пише італійська газета La Stampa. Цитуємо далі європейську чиновницю:

“Я твердо впевнена, що настав час для встановлення цінового обмеження для трубопровідного російського газу, що йде в Європу”, - заявила європейська політикиня. Вона вказала, що стеля ціни на газ потрібна, щоб “дати відсіч спробам президента Росії маніпулювати Європейським енергетичним ринком”. Але визнала, на подібний крок можуть піти не всі країни. Обмеження можуть набрати чинності вже у цьому році.

Урсула фон дер Ляйєн
Урсула фон дер Ляйєн

Раніше міністр енергетики Бельгії Тінне Ван дер Стретен заявила про необхідність “заморожування” цін на газ, який значно подорожчав внаслідок скорочення Росією поставок у Європу: “Наступні 5-10 зим будуть жахливими, якщо ми нічого не зробимо. Ми повинні працювати над заморожуванням цін на газ”, - написала чиновниця у Twitter. Вона додала, що прив’язка цін на електроенергію до вартості газу є штучною і потребує реформування.

Федеральний канцлер Австрії Карл Нехаммер також закликав Євросоюз відокремити ціни на електроенергію та газ: “Ми маємо зупинити те божевілля, що відбувається зараз на енергетичних ринках. Ми не можемо дозволити путіну щодня визначати європейську ціну на електроенергію”, - заявив він.

Раніше обговорити таку пропозицію погодилася влада Німеччини. Сама ідея з'явилася ще у березні. Тоді Італія пропонувала запровадити максимальну ціну на газ із РФ на рівні 90 євро за МВт*год. Італійська влада сподівається обговорити ініціативу на зустрічі міністрів енергетики ЄС 9 вересня

Встановлення граничної ціни на російську нафту

У червні лідери країн Великої сімки (США, Німеччина, Японія, Великобританія, Франція, Італія, Канада) вже обговорювали можливість встановлення граничної ціни на російський газ. 

Сьогодні міністри фінансів країн Сімки дійшли згоди. Відповідно з 5 грудня буде встановлена “стеля” для ціни на сиру нафту з росії, а з 5 лютого 2023 року - і для російських нафтопродуктів. Дата у 5 грудня обрана у зв’язку з набуттям у цей день чинності санкцій ЄС, які забороняють імпорт російської нафти морськими шляхами. До угоди спробують залучити Індію та Китай, які вже купують російську нафту зі значними знижками. 

Загалом передбачається, що ціну на російську нафту встановлюватимуть країни-покупці. росії у будь-якому випадку буде важко продавати свою нафту в інших країнах, оскільки санкції ЄС передбачають заборону на всі фінансові послуги, пов'язані з торгівлею нею, включно зі страхуванням, перестрахуванням та фінансуванням вантажів та суден. Але встановлені ціни будуть дозволяти отримувати значний  прибуток, щоб росія не пішла з міжнародного нафтового ринку. 

Як у росії реагують на цінові обмеження для нафти і газу

Прессекретар президента росії Дмитро Пєсков, коментуючи можливість встановлення граничних цін на російський газ, називав це предметом для обговорення країн Великої сімки та “Газпрому”.

Віцепрем'єр росії Олександр Новак пригрозив, що росія не постачатиме паливо тим, хто дотримуватиметься “цінової стелі”.

Як писало BBC ще минулого тижня, російський завод скрапленого газу “Портова” під Санкт-Петербургом неподалік від кордону з Фінляндією спалює щодня газу на 10 мільйонів доларів. Це понад 4 млн кубометрів. Це той газ, який мала придбати Німеччина. Але росія не може його вчасно продати і поставити, тому просто спалює. Припускається, що через подібні інциденти вона сама змушена буде знизити ціну на газ. Відповідно будь-які погрози російських чиновників виглядають смішними на фоні цього. 

Дмитро Чернишов

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.