Путін та Цзіньпін звіряють годинники: переговори відбудуться найближчими днями

За заявою кремля, в останні дні року мають відбутися переговори між володимиром путіним та лідером Китаю Сі Цзіньпіном.

Путін та Цзіньпін звіряють годинники: переговори відбудуться найближчими днями
Кремль благатиме Пекін допомогти

Схоже Китай вирішив активніше втрутитися в перебіг війни: формально проголошуючи нейтральність, але допомагаючи росіянам, КНР потерпає від наслідків нестабільної геополітичної ситуації. Водночас Пекін не може дозволити, щоб його сателіт зазнав цілковитої поразки.

Перемовини авторитарних правителів

Пропагандистські ЗМІ повідомили, що вожак росіян володимир путін та китайський лідер Сі Цзіньпін проведуть переговори в п’ятницю 30 грудня в режимі відеозв’язку, передає Reuters. Таку інформацію надав речник кремля Дмитро Пєсков.

«Перш за все, мова піде про двосторонні російсько-китайські відносини. І, звичайно, дуже важливо буде обмінятися думками щодо більш гострих регіональних проблем — тих, що ближче до нас, росії, і тих, що ближче до Китаю», — додав Пєсков, натякаючи на війну в Україні і ситуацію довкола Тайваню.

Путін та Сі Цзіньпін скористаються відеозв'язком
Путін та Сі Цзіньпін скористаються відеозв'язком

Раніше Пєсков не хотів повідомляти те, у якому форматі має відбутися зустріч. Це дозволяло припускати навіть очний візит, але пізніше стало відомо про відеоконференцію. Було б геть по-дурному обговорювати в такому форматі напад на Тайвань, якщо такий справді планують, однак зрозуміло, що в москві дуже стараються продемонструвати такий же рівень союзницьких відносин, як між США й Україною. 

Про що говоритимуть

Під час відвідини президентом Володимиром Зеленським Сполучених Штатів, відбулася зустріч лідера правлячої в Китаї Комуністичної партії та очільника «Єдиної росії» Дмитра Медведєва. Деталі перемовин невідомі, можна припустити, що росія намагалася отримати від Пекіну підтримку у війні.

Можливо, якихось домовленостей і було досягнуто. Ймовірно, саме тому після повернення в москву Медведєву дали нову посаду — заступник голови Військово-промислової комісії росії. Цей орган влади має опікуватися забезпеченням постачання армії, вважає президент громадської організації «Ліберально-демократична ліга України» Артур Харитонов.

Перемовини мають продемонструвати єдність авторитарних лідерів напередодні очної зустрічі в березні. На перемовинах у п’ятницю можуть оголосити про якесь поглиблення співпраці чи виділення допомоги росії.

Сі хоче, щоб росія не програла

Пекін не зацікавлений у продовженні війни — вона несе нестабільність у світ і заважає китайській промисловості, яка виявилася вразливою до таких потрясінь. Водночас Пекін не може дозволити москві програти, адже режим путіна сприймається як союзник Китаю. Авторитарний комуністичний режим має демонструвати здатність захищати союзників, якщо він розраховує стати однією з «осей» світу. Саме тому Сі Цзіньпін раз-по-раз згадує «мирне врегулювання», не забуваючи дорікнути США, що у винні вони, адже озброюють Україну й не дають програти. Чимраз частіше лунають заклики до такого переговорів.

«Китай сподівається, що відповідні сторони зможуть залишатися раціональними та стриманими, вести всебічні переговори та вирішувати взаємні занепокоєння щодо безпеки політичними методами», — сказав Сі на тій же зустрічі з Медведєвим.

У взаєминах росія-Китай, немає рівності й кожна зі сторін намагається досягти власних інтересів, подекуди протилежних. На перемовинах йтиметься не про координацію дій, а про пошук простору для взаємодії, вважає Олексій Кущ, експерт Аналітичного центру «Об’єднана Україна»

«Суть у тому, що Китай не сприймає росію як рівного партнера. Він виступає за створення двополярного світу, де з одного боку США, з іншого — КНР. І рф тут відведена лише роль шестірки, яка має забезпечувати могутність Китайського полюса», — пояснює експерт.

На зустрічі Медведєва та Сі у Пекіні не було прапору росії
На зустрічі Медведєва та Сі у Пекіні не було прапору росії

Цікава деталь на зустрічі Сі-Медведєва — поряд із прапором Китаю був прапор не росії, а СРСР. Не ясно, що Пекін хотів сказати цим натяком: можливо, що росія — не Радянський Союз і пора припиняти війну, а можливо навпаки, що в Піднебесній її визнають наступником цієї держави. У всякому разі, вважає Олексій Кущ, Піднебесна вміло маніпулює путіним, роздмухуючи його пиху та імперські комплекси росіян.

Ситуацію з російсько-українською війною Китай хотів використати для ослаблення політичного впливу Заходу. Тому на початку року дав натяки путіну, що суттєво підтримає його, але насправді не мав такого наміру. А тепер Пекін хоче подальшого ослаблення москви й потрапляння її у все більшу залежність від волі Піднебесної.

Ми також писали про те, що путін, Сі та Хаменеї пережили не найкращий рік. А ще ми розповідали, що китайські літаки вдерлися на середню лінію Тайванської протоки.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube