Путін лякає Європу холодною зимою: чому це брехня та як вона шкодить росії

Читать на русском

Лідер рф продовжує шантажувати світ паливом

Читать на русском
Путін лякає Європу холодною зимою: чому це брехня та як вона шкодить росії

Лідер рф продовжує шантажувати світ паливом

«Мерзни, мерзни, вовчий хвіст»: так володар кремля погрожує заморозити Європу. Приказку путін згадав на Східному економічному форумі 7 вересня. «Ми нічого не будемо поставляти, якщо це суперечить нашим інтересам, у цьому випадку — економічним. Ні газ, ні вугілля, ні нафту, нічого…», — заявив президент рф. Інформатор розбирався, чи здригнулися від цих слів у Німеччині чи Австрії. 

Влітку «Газпром» під різними приводами скорочував постачання газу до ЄС. При цьому, росію помітили на спалюванні блакитного палива, вартістю близько 10 мільйонів доларів на день. Своїм шантажем росія намагалася зірвати підготовку європейських країн до зими. Але це не вдалося.

Випромінювання від спалювання газу на заводі «Газпром СПГ Портовая». Раніше цей газ експортувався до Німеччини. Фото – сайт ВВС
Випромінювання від спалювання газу на заводі «Газпром СПГ Портовая». Раніше цей газ експортувався до Німеччини. Фото – сайт ВВС

31 серпня стало відомо, що газосховища ЄС заповнені на 80%. Це сталося на два місяці раніше запланованого, повідомила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.

«На рівні ЄС ми диверсифікуємо джерела, економимо та зберігаємо енергію. Наше газосховище заповнене вже на 80%. Але щоб зменшити нашу залежність від російського викопного палива, нам потрібні відновлювані джерела енергії», - написала фор дер Ляєн.

Після цього, газ в Європі подешевшав на 13%. Це сталося через антикризові заходи урядів у намаганні врегулювати енергетичну кризу. Про це написав Bloomberg. Коли в кремлі помітили, що газовий шантаж не працює, то на початку вересня повністю перекрили постачання газу «Північним потоком-1».

Хто замінить росію на газовому ринку

Після того, як росія «покарала» Європу, її місце вирішили зайняти інші країни. І хто тепер покараний?

Зараз Норвегія взяла на себе лідерство у постачанні газу до Європи. Північна країна планує зберегти видобуток палива на високому рівні. Про це заявив міністр енергетики Норвегії Тер’є Асланд агенції Reuters.

«Я очікую, що ми зможемо підтримувати рівень виробництва, який ми маємо зараз, до 2030 року», – сказав Асланд.

Офіційні прогнози свідчать про те, що Норвегія має намір збільшити видобуток газу на 8% цього року порівняно з 2021-м і побити рекорд останнього п’ятиріччя. Для північної країни така ситуація вигідна, тому що через дефіцит ціни на паливо високі. Це також сприяє збільшенню виробництва та спрямовує газ на ринки, які його найбільше потребують.

Крім того, в середині червня Ізраїль, Єгипет та Європейський Союз підписали  угоду про постачання газу. Домовленості дозволять наростити поставки газу, що видобувається на родовищах біля Середземноморського узбережжя.

За інформацією сайту Insider, на континент також постачається газ з Азербайджану, Північної Африки та Північного моря. Багато країн також імпортують газ кораблями через порти зрідженого природного газу. На цій карті видно, звідки Європа бере природний газ.

Фото - Shayanne Gal/Insider
Фото - Shayanne Gal/Insider

Як писав Forbes, енергетичний шантаж дорого обходиться російській скарбниці. У 2021-му на Європу припадало 83% російського газового експорту. Але росія покривала лише 46% потреб ЄС. За даними «Газпрому», у липні видобуток російського газу вже скоротився більш ніж на 35% порівняно з тим самим місяцем минулого року.

Перенаправити постачання палива з Європи до Азії так просто не вийде. Це пов’язано з мережею газопроводів, яка в більшості прокладена до європейського континенту. Для того, щоб побудувати нову потрібні час та гроші. Поки що, лише 10% від європейського обсягу росія продає до Китаю. В минулому році було навіть менше за 10%. Це приблизно 16,5 млрд кубометрів газу.

Також Інформатор писав, що в Європі знайшли свій «лом» проти приймів володаря кремля. Країни ЄС можуть встановити фіксовану ціну на російський газ, дорожче за яку вони не платитимуть. З 5 грудня буде встановлена «стеля» для ціни на сиру нафту з росії, а з 5 лютого 2023 року - і для російських нафтопродуктів. 

Як з запасами газу в Україні

На 1 вересня у підземних сховищах газу України накопичено 18,16 млрд куб. м газу. Про це повідомило агентство Інтерфакс-Україна з посиланням на департамент інтегрованих комунікацій компанії «Нафтогаз України». До початку опалювального сезону у сховищах повинно бути 19 млрд кубометрів газу. За словами голови правління «Нафтогазу» Юрій Вітренко, середньодобово закачується 34-35 млн кубів.

В держкомпанії вважають, що такого обсягу буде достатньо для стабільного проходження опалювального сезону навіть при можливих додаткових потребах ТЕС, які могли накопичити недостатньо вугілля.

У будь-якому випадку, в міністерстві енергетики прогнозують, що споживання газу цієї зими буде меншим на 40%. Про це повідомив нардеп Ярослав Железняк. В міненерго вважають, що прогнозне споживання газу складатиме близько 11,7 млрд куб. м. Для порівняння, минулого опалювального сезону було спалено 19,4 млрд.  

Така різниця пов’язана з війною. З лютого багато великих промислових споживачів газу було зруйновано. Цілі міста знищені через війну і саме тому в уряді заявляли про примусову евакуацію з Донеччини. За словами віцепрем'єр-міністра Ірини Верещук, в Донецькій області зруйновані газопроводи, через що опалювати міста і села не буде можливості.

«Газогони, які можна було поремонтувати, були відремонтовані, але ворог знову і знову все знищує. Немає належного електропостачання. Тому тепла в Донецькій області в зимовий період не буде», - заявила Верещук в ефірі національного телемарафону 30 липня.

 Олена Скобцева

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.