Кремль використає саміт BRICS як можливість продемонструвати свої зусилля з посилення глобальних зв'язків із незахідними державами
Росія на щорічному саміті BRICS, ймовірно, намагатиметься створити механізми для посилення своїх військових зусиль в Україні. Кремль може укласти угоди, які пом'якшать вплив західних санкцій. На цю подію приїхали понад 30 світових лідерів, в тому числі й генсек ООН Антоніу Гутерріш.
Про це йдеться у звіті Інституту вивчення війни (ISW). Аналітики наголосили, що 36 світових лідерів, у тому числі з Китайської Народної Республіки (КНР), Індії, Південної Африки та Ірану, прибули до Казані, Республіка Татарстан, на 16-й щорічний саміт BRICS.
"Росія, ймовірно, використає саміт BRICS як можливість продемонструвати свої зусилля з посилення глобальних зв'язків із незахідними державами і, можливо, укласти угоди і торговельні механізми, за допомогою яких вона зможе підтримати свої воєнні зусилля в Україні, пом'якшуючи вплив західних санкцій", - йдеться у звіті.
Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш, міністр торгівлі й промисловості Талібану Нуруддін Азізі, віцепрем'єр-міністр Сербії Александар Вулін, президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган та інші світові лідери також прибули до Казані 22 жовтня. Президент Росії Володимир Путін зустрівся з лідером Китаю Сі Цзіньпіном на полях саміту BRICS, під час якої обидва лідери підкреслили важливість багатогранних відносин між Росією і КНР, в той час як Сі підкреслив, що BRICS є форматом глобального стратегічного співробітництва.
Путін також зустрівся з прем'єр-міністром Індії Нарендрою Моді та президентом ПАР Сирілом Рамафосою, з якими обговорив двосторонні відносини, створення багатополярного світового порядку та використання національних валют у взаємних торгівельних розрахунках. Моді знову наголосив на необхідності пошуку "якнайшвидшого" мирного вирішення війни в Україні та підтвердив роль Індії як потенційного посередника.
Міністр закордонних справ Індії Вікрам Місрі повідомив 22 жовтня, що Індія повернула 85 індійських громадян, які недобровільно приєдналися до російської армії, щоб воювати в Україні. Моді вестиме переговори з російською владою про повернення ще 20 індійських громадян під час саміту BRICS.
У Росії 22 жовтня відкрився саміт БРІКС. До Казані приїхала низка світових лідерів. Зокрема, офіційний представник ООН Фархан Хак пояснив журналістам, навіщо генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш вирішив приїхати до РФ. У рамках саміту БРІКС у Казані він має намір підтвердити свою позицію щодо теми врегулювання війні в Україні. Свою позицію, яку Хак назвав "добре відомою".
Нагадаємо, назва БРІКС походить відповідно до англійських ініціалів країн-засновників - Бразилії, Росії, Індії, Китаю та Південно-Африканської Республіки (ПАР). Наразі туди входить дев’ять держав - у січні 2024 року доєдналися Єгипет, Іран, Ефіопія та Об’єднані Арабські Емірати. Спільно на держави з об'єднання припадає 45% населення Землі (близько 3,5 млрд осіб) і, за даними Світового банку, близько 28% світової економіки, що становить 28 трлн євро.
Кількість країн-членів БРІКС у 2024 році вже зросла з п'яти до дев'яти. Але альянс буде ще розширюватися. У червні 2024 року стало відомо про бажання Туреччини доєднатися до БРІКС. На думку керівництва країни, це має стати хорошою альтернативою вступу в ЄС, адже з 1999 року Анкара не може просунутися далі статусу кандидата. У серпні про бажання увійти до БРІКС офіційно заявив Азербайджан.
Білорусь, Малайзія та Шрі-Ланка теж подали заявки. Те саме зробили Венесуела, Таїланд та ще десятки країн Обговорювали таку можливість в Аргентині та Саудівській Аравії, але там поки не прийняли рішень.
Індійські чиновники розповіли Bloomberg, що Індія не бажає допускати перетворення БРІКС на "антиамериканську" організацію, де домінували б Росія та Китай. Саме тому, за словами співрозмовників агентства, Нью-Делі виступає проти подальшого розширення БРІКС.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.