Нафтогаз запевняв, що пройде зиму без імпорту
Нафтогаз терміново закупив на лютий приблизно 150 млн куб. м газу в ЄС за ціною 28 тис. грн/тис. куб м (без ПДВ). Це майже у 2 рази дорожче, ніж можна було купити влітку. Про це повідомив колишній глава «Оператора ГТС» Сергій Макогон.
Він нагадав, що Нафтогаз запевняв, що пройде зиму без імпорту. Водночас на лютий компанія терміново закупила близько 150 млн м3 газу в ЄС.
"Це позитивна новина, бо без імпорту значно зростають ризики стабільного проходження зими. А негативна новина в тому, що
ціна, за якою купував Нафтогаз в іноземних трейдерів, склала близько 28 тисяч грн/тис м3 без ПДВ. Це майже у 2 рази дорожче, ніж можна було купити влітку. Але тоді Нафтогаз лише активно публікував пресрелізи про плани пройти зиму без імпорту, хоча просто математика показувала, що це майже неможливо", - вказав Макогон.
Україна до кінця 2025 року потребуватиме імпорту приблизно 1 млрд куб. м природного газу, а, можливо, й більше, що буде залежати від його обсягів на кінець ОЗП з урахуванням обстрілів РФ газової інфраструктури. Про це в бліцінтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна" сказав міністр енергетики Герман Галущенко.
"Безумовно, імпорт газу нам потрібен. А щодо обсягів, то будемо дивитися, з чим ми вийдемо з цього сезону, враховуючи, в тому числі й наслідки російських атак на газову інфраструктуру. Побачимо, але, думаю, точно не менше 1 млрд куб. м потрібно буде імпортувати до кінця року. Можливо, навіть більше", - заявив Галущенко.
Галущенко вказав, що, крім власних коштів, у Нафтогазу є відкриті кредитні лінії, зокрема, лінія ЄБРР на EUR200 млн. Він також припустив отримання НАК грантових коштів на закупівлю газу, а також самого ресурсу у вигляді грантів.
"Плюс можливі грантові кошти будуть. Також ми говоримо з партнерами про можливість дати нам грантом газ, як товар. Це теж буде вихід", - пояснив Галущенко.
Як пише ExPro, не дивлячись на менші запаси природного газу в українських сховищах на початок опалювального сезону, за підсумками першої половини зими (до 15 січня) жодних проблем з постачанням природного газу чи нестачі газу зафіксовано не було. Станом на 15 січня в українських ПСГ зберігалося 8,97 млрд куб м природного газу. Сховища заповнені на 29%. Запаси в сховищах все ще нижчі, ніж у минулі роки, однак у січні відставання поступово скорочується. Це в першу чергу пов’язано з більш теплою зимою цього року, що дозволяє використовувати менше природного газу. Більшість днів першої половини січня обсяги відбору газу залишалися нижче 50 млн куб м на добу, лише 14 січня обсяги відбору досягли 56 млн куб м. За перші 15 днів січня з українських ПСГ було відібрано майже 730 млн куб м природного газу, а середньодобовий відбір склав 48,5 млн куб м. Водночас у першій половині січня 2024 року зі сховищ було відібрано понад 1,21 млрд куб м, у 2,4 раза більше, ніж цього року.
Накопиченого природного газу в сховищах достатньо для завершення цьогорічного опалювального сезону. Не виключено, що в окремі періоди, ймовірно, короткочасні, в Україні буде похолодання, що потребуватиме більших відборів газу зі сховищ. Однак, накопиченого ресурсу достатньо навіть для проходження цих пікових періодів. Крім того, експорт природного газу з українських сховищ, як очікується, буде відсутнім або мінімальним. Наразі нерезиденти зберігають в українських сховищах близько 80 млн куб м природного газу, отже навіть якщо вони експортуватимуть цей газ найближчим часом, це несуттєві обсяги (менше одного дня споживання газу взимку). Очікується, що до кінця січня запаси газу в українських ПСГ знизяться до 8,1-8,2 млрд куб м, що все ще буде менше, ніж у минулі роки. Проте разом з видобутком природного газу, який продовжує зростати, газу достатньо до кінця опалювального сезону. Крім того, за додаткової потреби, «Нафтогаз» може розпочати імпорт природного газу зі сховищ.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.