Вибухи пейджерів Хезболли: Ізраїль планував операцію з 2022-го та прослуховував терористів дев'ять років - WP

Гаджети з вибухівкою збирали в Ізраїлі під контролем "Моссаду", про це ніхто знав

швидка допомога ліван, пейджер, емблема моссаду
Моссад більше двох років тому нашпигував вибухівкою пейджери для Хезболли

Ізраїльська розвідка "Моссад" після довгих років спроб отримала можливість прослуховувати бойовиків терористичного угрупування "Хезболла" у 2015 році. З того моменту збиралася інформація та планувалися можливі дії щодо знищення бойовиків. Підготовка до конкретної операції з підривом пейджерів, які виготовляли під контролем "Моссаду", розпочалася у 2022 році, стверджує The Washington Post.

Пейджери "Хезболли", що вибухнули в Лівані, збирали в Ізраїлі, пише газета з посиланням на анонімні джерела. Деякі частини операції з підриву пейджерів ізраїльська розвідка почала втілювати більш як за рік до нападу ХАМАС на Ізраїль 7 жовтня 2023-го.

WP пояснює, що протягом майже 10 років "Моссад" зламував пристрої "Хізбалли" і здійснював кібератаки на її інфраструктурі. Це змусило угруповання задуматися про використання більш захищених способів комунікації. Тоді Ізраїль через посередника поставив пейджери AR924 тайванської компанії Apollo до Лівану. "Хезболла", не підозрюючи про плани Ізраїлю, придбала пейджери, які таємно розробив "Моссад".

Пейджери, за даними газети, збирали в Ізраїлі під контролем місцевої розвідки, але в Apollo про це не знали. Вибуховий пристрій був прихований усередині акумулятора, а для прийняття зашифрованого повідомлення (і активації вибухівки) кнопки на пейджері потрібно було затиснути відразу двома руками.

У день атаки, 17 вересня, "Моссад" відправив таке повідомлення на пейджери угруповання. Пристрої людей, які не ухвалили прийняття повідомлення, ізраїльська розвідка все одно підірвала дистанційно, стверджується у статті WP.

Раніше ЗМІ публікували й інші оцінки тривалості підготовки ізраїльського "девайс - джихаду" проти Хезболли у Лівані. Зокрема, ABC News зі посиланням на джерело в розвідці США зазначило, що Ізраїль готовив операцію з підриву пейджерів у Лівані протягом 15 років. 

У медіа та політикумі (як в арабських країнах, так і західних) практично існує консенсус щодо того, що підрив пейджерів Хезболли - справа рук Ізраїлю і Моссаду. Проте сам Ізраїль офіційно спростував причетність до серії вибухів у Лівані.

Вибухи пейджерів у Лівані

Вперше вибухи зафіксували 17 вересня. Після цього почали вибухати не тільки пейджери - зокрема рації, ноутбуки, скутері та навіть домофони. The New York Times 19 вересня повідомила з посиланням на 12 джерел, що за цими атаками стоять ізраїльські спецслужби. А саме, угорська компанія отримала контракт на виробництво пейджерів від тайванської фірми Gold Apollo. Ізраїль також створив дві додаткові підставні компанії для маскування імен офіцерів своєї розвідки, залучених до виготовлення цих пристроїв.

Хоча компанія B.A.C. обслуговувала й звичайних клієнтів, основним споживачем її продукції була "Хезболла". Пейджери, які постачалися угрупованню, містили батареї з вибуховою речовиною PETN. Вони почали надходити до Лівану влітку 2022 року, згодом обсяги збільшилися.

За словами міністра охорони здоров'я Лівану Фіраса Аль-Аб'яда, за два дні внаслідок вибухів пейджерів та інших девайсів у Лівані загинули щонайменше 37 осіб, а 2931 отримали поранення. На фоні цих подій 19 вересня Ізраїль почав масований обстріл ворога. Ліван заявив, що це початок Третьої ізраїльсько-ліванської війни. І згодом вона дійсно почалася.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube