Вийдеш із мокрим волоссям на вулицю - захворієш: ні, це так не працює

Суть в тому, що якщо ви промерзли чи промокли, це ще не означає, що ви маєте неодмінно захворіти

Здоров'я, корисні поради, застуда, холод, зима
Миття рук – перевірена часом стратегія зменшення мікробів у будь-який час року!

Ви, мабуть, неодноразово чули: не виходь взимку на вулицю з мокрим волоссям або без пальто, застудишся! Але це не зовсім так. Як і з багатьма речами, реальність набагато складніша. Переохолодження не є причиною застуди. Але це правда, що холодна погода полегшує зараження ГРВІ та грипом. Дослідження також показують, що нижчі температури пов’язані з вищими показниками COVID-19. Про це пише ScienceAlert. Отже, ось що насправді відбувається.

Передача вірусу легша в холод

Багато вірусів, у тому числі риновірус – винуватець звичайної застуди, грип і SARS-CoV-2, який викликає COVID-19, швидше розмножуються за нижчих температур і при нижчій вологості. Крім того, люди проводять більше часу в приміщенні та в тісному контакті з іншими під час холодної погоди. Це і є основні причини більшого поширення мікробів.

Холодна погода також може змінити зовнішню оболонку вірусу грипу, зробивши її більш твердою та "гумовою". Вчені вважають, що таке покриття полегшує передачу вірусу від людини до людини. 

Пам'ятайте! Грип і RSV зазвичай мають певну осінньо-зимову сезонність. COVID-19 же не є типовим респіраторним вірусом для холодної погоди, адже ним хворяють і влітку. Респіраторні віруси зазвичай поширюються в радіусі 2 метрів від інфікованої людини.

Сухе повітря – пошкоджена шкіра 

Проблему викликає не лише холод, а й сухість повітря. Сухе повітря взимку додатково допомагає вірусу грипу довше залишатися заразним. Сухе повітря призводить до того, що вода в дихальних краплях швидше випаровується. Це призводить до утворення дрібніших частинок, які здатні зберігатися довше та подорожувати далі після кашлю чи чхання.

Крім того, низькі температури та низька вологість сушать очі та слизові оболонки носа й горла. Оскільки віруси, які викликають застуду, грип і COVID-19, зазвичай вдихаються, вірус може легше прикріпитися до цих пошкоджених, висохлих шляхів.

Нестача вітаміну D: низький імунітет

Те, як ваша імунна система реагує на холодну погоду, також має велике значення. Вдихання холодного повітря може негативно вплинути на імунну відповідь у дихальних шляхах, що полегшує проникнення вірусів. Ось чому носіння шарфа на носі може допомогти запобігти застуді, оскільки він зігріває повітря, яке ви вдихаєте.

Крім того, більшість людей отримує менше сонячного світла взимку. Це проблема, оскільки сонце є основним джерелом вітаміну D, який необхідний для здоров’я імунної системи. Фізична активність, ще один фактор, також має тенденцію до зниження протягом зими. Люди в три рази частіше відкладають тренування під час снігу й ожеледі.

Що ви можете зробити

Коли надворі брудно, частіше мийте руки!
Коли надворі брудно, частіше мийте руки!
  • Часто мийте руки.
  • Уникайте торкатися обличчя, люди роблять це від 9 до 23 разів на годину.
  • Залишайтеся зволоженими. Вісім склянок води на день є хорошою ціллю, але це може бути занадто – залежно від способу життя, вашої ваги та потреб організму. Пийте, коли хочеться пити.
  • Їжте побільше темно-зелених листових овочів, яйця, молочку, жирну морську рибу, що містить вітамін D.
  • Залишайтеся фізично активними, навіть взимку. Позаймайтесь вдома йогою, прогуляйтесь, зробіть зарядку, відвідайте басейн чи спортзал. 
  • Достатньо висипайтеся.
  • Робіть вдома вологе прибирання.
  • Якщо взимку у вас пересихає ніс або горло, подумайте про використання зволожувача повітря.
  • Отримайте щорічну вакцинацію проти грипу та COVID-19.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube