Ставка податку становитиме 5%, додатково стягуватиметься 5% військового збору
Кабінет Міністрів на засіданні 29 квітня схвалив проєкт закону "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо впровадження міжнародного автоматичного обміну інформацією про доходи, отримані через цифрові платформи". Про це повідомив представник уряду у парламенті Тарас Мельничук.
Згідно із законопроєктом, оператори цифрових платформ будуть визначені податковими агентами та автоматично стягуватимуть податки з громадян, які отримують доходи від продажу товарів або надання послуг з їх використанням. Ставка податку становитиме 5%, додатково стягуватиметься 5% військового збору. Ця вимога поширюватиметься на операторів цифрових платформ, зареєстрованих як в Україні, так і за її межами, якщо доходи з їх використанням отримують резиденти України.
Йдеться про будь-який з таких видів діяльності, що здійснюється продавцем через платформу за винагороду:
Активними продавцями для цілей оподаткування пропонується визначити продавця, що здійснив хоча б одну операцію протягом звітного періоду, за яку йому було виплачено або нараховано винагороду. Податкова зможе отримувати від банків інформацію щодо операцій за поточними рахунками підзвітних продавців, з урахуванням законів, що визначають порядок розкриття банками інформації, що містить банківську таємницю.
Своєю чергою фізичні особи – продавці мають відкрити окремий рахунок у банку для отримання виплат від цифрових платформ, якщо вони протягом року здійснили більше трьох продажів товарів через платформу, або продали товари чи послуги на суму понад 2 000 євро.
Як повідомлялося, раніше голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев ("Слуга народу") пояснював, що цей законопроєкт зобов'яже популярні інтернет-платформи автоматично стягувати 10% податку з доходів користувачів. За його словами, Верховна Рада ухвалить цей законопроєкт у найближчі місяці. Гетманцев прогнозував, що завдяки його запровадженню з українців, що отримують доходи через цифрові платформи, вдасться зібрати близько 10 мільярдів гривень податків на рік. Раніше колега Гетманцева за комітетом Ніна Южаніна ("Європейська солідарність") повідомила, що Мінфін також пропонує зобов'язати цифрові платформами торгівлі (OLX, Prom, Rozetka і т.д.) передавати до Податкової служби дані про продавців та їх доходи, незалежно від розміру.
Як раніше повідомляв Інформатор, в Державній податковій службі 2 квітня повідомили, що завдяки новому інструменту податкового контролю з 1 березня постійно ідентифікують громадян, які продають товари в інтернеті й отримують за них грошові перекази.
ДПС отримує із Системи обліку даних РРО інформацію щодо:
Нагадаємо, що наприкінці 2024 року голова Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев заявив, що І кварталі 2025 в промислову експлуатацію запуститься нова аналітична система СОД РРО для виявлення ризикових операцій при здійсненні готівкових розрахунків.
Як раніше повідомляв Інформатор, у листопаді 2024 року українська податкова отримала дані як про фізосіб із закордонними активами, так і про представників бізнесу. Україна засекретила фінансову інформацію, отриману нашою Державною податковою службою (ДПС) від своїх іноземних колег у рамках обміну фінансовою інформацією за CRS. Відомо, що підрозділи ДПС уже взялися за опрацювання масиву відомостей: українці отримують запити від податкової на підставі цих відомостей. Правознавці готуються до зростання кількості судових спорів із податковими органами через CRS.