Дональд Трамп не має одностайної підтримки серед республіканців, і голосування у Палаті представників чітко це продемонструвало
Голосування в Палаті представників Конгресу США за допомогу Україні стало свідченням того, що Республіканська партія не повністю підтримує колишнього президента Дональда Трампа та його рух "Америка понад усе" щодо підтримки України. Зовнішня політика тривалий час була одним зі слабких місць пана Трампа в його контролі над партією. А тепер, у рік виборів, республіканці розділилися - і це послаблює як саму партію, так і позиції Трампа як кандидата у президенти.
Так вважають аналітики видання The New York Times. Вони зауважують, що проти допомоги проголосувало більше республіканців, ніж за неї. Але все ж не всі однопартійці підтримують антипатію Трампа до України.
"По правді кажучи, зовнішня політика тривалий час була одним зі слабких місць пана Трампа в його контролі над Республіканською партією. У грудні 2023 року, незадовго до того, як республіканці взяли під свій контроль Палату представників, Конгрес ухвалив захід, розроблений союзником Трампа, сенатором Марко Рубіо, республіканцем від Флориди, що забороняє президенту в односторонньому порядку виводити Сполучені Штати з НАТО", - пише видання.
На думку експертів, це свідчить про певну недовіру його персоні. А голосування 20 квітня за допомогу Україні ще більше продемонструвало світу, що одностайності між республіканцями немає. Трамп це розуміє, а тому робить певні кроки назад і вже не кидається категоричними заявами на кшталт "припинити війну за 24 години".
"Трамп фактично пом'якшив свою опозицію щодо допомоги Україні. Він підтримав спікера Палати представників Майка Джонсона, який зібрав складні пакети допомоги для України, Ізраїлю та іншим союзникам США, і виступив проти спроб позбавити його посади спікера", - наголошує NYT.
Журналісти зауважують, що найактивніші союзники рампа в Палаті представників, такі як Марджорі Тейлор Грін та Метт Гаєц, намагались блокувати допомогу УКраїні. І навіть син Трампа, Дональд Трамп-молодший, приєднався до критики Джонсона. Тобто, найвідданіші прибічники Трампа все ще зберігають особливу опозицію до підтримки України. Проте сам він став набагато тихішим - і, можливо, це пов'язано із виборами.
"Остерігаючись будь-яких публічних втрат, оскільки йому загрожує ще й кримінальний процес, Трамп намагався підтримати обидва варіанти ще до голосування. У соціальних мережах він написав, що "виживання і сила України" є "важливими" для США, і запитав: "чому Європа не дає більше грошей на допомогу Україні? Чому США вкладають у війну в Україні на 100 мільярдів доларів більше, ніж Європа, а нас розділяє океан?" - нагадують журналісти.
Але, без сумніву, ухвалення Палатою представників закону про допомогу Україні без жодних умов було втратою для колишнього президента. В останні дні Трамп відродив ідею зробити будь-яку допомогу кредитом для країни, а не просто подарунком, але цього не сталося.
"Залишаючи свої можливості відкритими, Трамп також був розважливим у своєму бажанні не залишати відбитків своїх пальців на голосуванні. Він не доклав жодних зусиль, щоб змусити республіканців проголосувати проти, не висував жодних погроз, ні публічних, ні приватних", – резюмує NYT.
20 квітня Палата представників Конгресу США більшістю голосів схвалила законопроект про витрати на військову та фінансову допомогу Україні. Тепер документ має ще схвалити Сенат США, який розгляне законопроєкт у вівторок, 23 квітня 2024 року.
Якщо все піде за планом, то вже за кілька днів цей закон може бути на столі у Джо Байдена і той його підпише. За негативного сценарію, голосування за законопроєкт можуть розтягнути на понад 60 днів. Є інформація, що в США місяцями готувалися до цього дня і що деякі засоби вже повантажили на літаки в Європі й вони готові до відправлення.
Нагадаємо, днями Дональд Трамп заявив, що виживання України є важливим для США та дорікнув європейським союзникам за недостатню підтримку Києва. Це при тому, що раніше ЗМІ писали, як Трамп хоче закінчити війну за 24 години. Україна, за його задумом, має втратити Крим та Донбас і піти на переговори із Путіним.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.