Фактор Кеннеді: як незалежний кандидат може вкрасти голоси у Байдена та Трампа на виборах-2024

Читать на русском

Виходець з відомої американської династії політиків орієнтується як на ліберальних виборців, так і на прихильників конспірологічних теорій серед республіканців

Читать на русском
Кеннеді-молодший, Трамп, Байден
Кеннеді-молодший балотується як незалежний кандидат

Виходець з відомої американської династії політиків орієнтується як на ліберальних виборців, так і на прихильників конспірологічних теорій серед республіканців

До виборів у США залишилось близько 6,5 місяців і увага світу прикута до протистояння між чинним главою Білого дому, демократом Джо Байденом та експрезидентом, республіканцем Дональдом Трампом. Однак є ще один кандидат, який може вплинути на результат голосування. Це виходець з відомої американської політичної родини Роберт Кеннеді-молодший, який балотуватиметься як незалежний кандидат.

Кеннеді - відомий противник вакцинації та поширювач різноманітних конспірологічних теорій. Водночас, на відміну від республіканців, він не виступає проти абортів, визнає шкідливий вплив зміни клімату та стає все більш популярним серед темношкірих виборців у США. Інформатор розбирався, як балотування Кеннеді може зашкодити Байдену чи Трампу переобратися на другий термін.

Роберт Кеннеді-молодший: що про нього відомо

У квітні-2023 Кеннеді-молодший балотувався на вибори від Демократичної партії. Однак вже у вересні політик оголосив, що позмагається за президентське крісло у якості незалежного кандидата. Головна причина - він не переміг би на праймеріз у конкуренції з Байденом.

70-річний Кеннеді-молодший - син вбитого сенатора Роберта Кеннеді та племінник президента Джона Кеннеді, який також загинув внаслідок замаху. Має юридичну освіту, відомий як затятий захисник навколишнього середовища та противник вакцинації. У 2021 році Instagram видалив його акаунт, пояснивши це тим, що там "неодноразово поширювалися помилкові твердження".

Кеннеді дійсно любить поширювати фейки та дезінформацію. Зокрема, політик хибно стверджує, що Covid-19 націлений на певні раси та дає іншим імунітет, вакцини можуть викликати аутизм, а до вбивства колишнього президента і його родича Джона Кеннеді причетне ЦРУ. Такі заяви нагадують про іншого політика-популіста, який також бере участь у президентських перегонах-2024 - Дональда Трампа.

В кого Кеннеді-молодший вкраде голоси - у Байдена чи Трампа?

На перший погляд, Кеннеді-молодший є загрозою саме для експрезидента. Наприклад, обидва підтримують амністію для учасників захоплення Капітолію прихильниками Трампа 6 січня 2021-го року. Також вони поділяють любов до конспірологій, в які вірить значна кількість республіканського електорату.

Спираючись на це логічно було б прогнозувати, що "колишній демократ" "відкусить" голоси саме у республіканця. Це було б добре для України, враховуючи, що Трамп у разі перемоги на виборах прагне закінчити війну в Україні "за 24 години" на, відносно, вигідних для Кремля умовах. 

Водночас політичні оглядачі помітили, що Кеннеді-молодший зараз "заграє як з крайніми лівими, так і з ультраправими" виборцями. Також кандидат активно "продає" себе темношкірим американцям - важливій частині електорату Байдена.

"(Наприклад,) у Джорджії темношкірі виборці складають приблизно чверть і були критично важливими для перемоги коаліції Байдена в штаті (у 2020 році), (розрив тоді складав) менш ніж 12 000 голосів", - пише Politico.

Кеннеді, ймовірно, також прагне поглинути і так званих "прогресистів" серед виборців-демократів. Вони відомі своєю підтримкою збільшення податків для великого бізнесу і розподілення цих грошей на фінансування соціальної підтримки та інфраструктури. Зі схожим меседжем у президентську кампанію-2024 увішов і Байден.

Вибори президента США: про що кажуть опитування

А тепер звернемо увагу на цифри. Наприклад опитування від New York Times/Siena (7-11 квітня) показало, що Трампа готові підтримати 46% виборців, а Байдена - 45%, ще 8% не визначились або відмовились відповідати. Інше дослідження, проведене YouGov для видання Economist (6-9 квітня), продемонструвало схожу картину: Трамп - 43%, Байден - 42%. Опитування від Reuters/Ipsos (4-8 квітня) завершилось з більш позитивними для чинного президента результатами: Трамп - 37%, Байден - 41%.

Як ми бачимо, розрив між двома основними кандидатами - мізерний. І також важливим є факт, що в цих опитуваннях не фігурує Кеннеді-молодший. Вже очевидно, що вибори у листопаді незалежний кандидат не виграє. Однак питання полягає в тому, в кого з двох основних претендентів на посаду він "вкраде" більше голосів.

За даними The Hill, рівень підтримки Кеннеді-молодшого станом на 16 квітня складав близько 7,1%. І в умовах потенціально невеликого відриву Байдена від Трампа під час голосування у листопаді, незалежний кандидат може перетягнути на себе голоси обох.

Також цікаво, що, за даними Gallup, станом на березень, 29% американців не довіряють ані Байдену, ані Трампу. А в умовах запеклої боротьби між ними двома у спірних штатах, хоча б найменший вплив голосів прихильників Кеннеді-молодшого може сплутати карти обом.

"Сім штатів із близькими результатами визначили, хто переміг як на президентських виборах 2020, так і на 2016 роках, і ті самі сім штатів, швидше за все, зіграють таку саму роль на полі битви цієї осені: три індустріальні штати - Мічиган, Пенсільванія та Вісконсін - і чотири штати Сонячного поясу - Арізона, Джорджія, Невада та Північна Кароліна", - пише NYT.

Однак є важливий нюанс. Станом на березень, за інформацією Ipsos, Кеннеді-молодшого підтримують більше американців, які ідентифікують себе республіканцями (38%), ніж ті, хто вважає себе демократами (34%). Ці дані вказують на пряму загрозу саме для Трампа.

У будь-якому разі, саме зараз прогнозувати, кому більше нашкодить Кеннеді-молодший важко. Чи є в нього потенціал вплинути на результати виборів? Безумовно. Однак наразі варто уважно слідкувати, як незалежний кандидат вестиме кампанію далі.

Якщо ж він дійсно спрямує свої політичні зусилля, щоб заручитися підтримкою темношкірих американців та прихильників ідеї справедливого розподілення благ, Байден ризикує втратити крісло. У разі ж сильного акценту на теоріях змови, антиваксерах та амністії для учасників "повстання 6 січня", хвилюватися більше потрібно Трампу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.