Керівник Територіального управління БЕБ в Полтавській області Олег Пахніц розповів про особливості роботи, цифровізацію та перспективи
Під кінець минулого року перезавантаження БЕБ потрапило до структурних маяків МВФ. І поки у Верховній Раді приймають рішення, територіальні управління Бюро виконують свої завдання з убезпечення держави від економічних ризиків. На цю тему «Україна на часі» 16 квітня поспілкувалася з керівником Полтавського теруправління БЕБ Олегом Пахніцем.
Наразі в Україні функціонує вісім територіальних управлінь Бюро економічної безпеки України. Зокрема, вони є у Волинській, Закарпатській, Київській, Львівській, Одеській, Полтавській, Чернівецькій областях та у м. Києві. Тобто, теруправління створені не у всіх областях країни.
«Юрисдикція територіальних управлінь БЕБ поширюються на ті області України, де вони працюють. І саме територіальні управління в регіоні аналізують економічний стан безпеки в межах регіону. Тобто, ми застосовуємо аналітику, щоб виявляти негативні фактори в економіці. Далі ми надаємо обґрунтовані рекомендації державним органам регуляторам щодо усунення цих ризиків для економіки», - пояснив Олег Пахніц.
Олег Пахніц зауважує, що одним з пріоритетних напрямів роботи БЕБ є аналіз стану економіки за різними галузями. Зокрема й у бюджетній сфері.
«Вже за перший квартал цього року нашими аналітиками складено 23 аналітичних продуктів на 1 млрд гривень ризиків, які ми встановили саме по території Полтавської області. І вже на це була реакція. Були направлені рекомендації розпорядникам бюджетних коштів щодо усунення виявлених порушень. Розпорядники відреагували, і таким чином вдалося упередити розтрату бюджетних коштів на суму 261 мільйон гривень. Тобто, це наша превентивна функція: інформаційно-аналітична робота - виявлення ризиків, реагування на них. Притягнення до кримінальної відповідальності не є самоціллю. Ми завжди намагаємося використовувати спочатку превентивні заходи», - каже керівник Полтавського управління БЕБ.
Щодо виявлення кримінальних правопорушень, які вже сталися.
«У першому кварталі 2024 року ми почали розслідування 131 кримінального провадження, з яких вже 16 спрямовано до суду з відшкодуванням збитків на суму 19 мільйонів гривень. Деталі поки не можу розповісти, але в майбутньому ми про них розкажемо», - розповів Пахніц.
Чи може БЕБ стати єдиним правоохоронним органом, який займатиметься боротьбою з економічною злочинністю? Олег Пахніц вважає, що це можливо.
«Але для цього повинно бути якісно виписані саме законодавчі акти. Тому що наразі кримінальні правопорушення у сфері економіки розслідуються як слідчими Нацполіції, так і детективами БЕБ, і детективами НАБУ. Наприклад, відповідно до законодавства ми не маємо право розслідувати кримінальні правопорушення, пов’язані з розтратою майна шляхом зловживання службовим становищем на суму понад 6 мільйонів гривень, вони відносяться до підслідності іншого органу», - пояснив Пахніц.
За словами керівника Полтавського теруправління наразі БЕБ працює в координації з іншими структурами. Зокрема, з прокуратурою, податковою, Держаудитслужбою.
Водночас, незважаючи на існуючу проблематику, Бюро економічної безпеки, демонструє значні результати. Ключові показники органу у 2023 році збільшилися майже в 10 разів. А загальний економічний ефект від роботи БЕБ сягає 8,8 млрд грн.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.