Пристайко окреслив можливу альтернативу членству України в НАТО: на кого ставка

Колишній міністр закордонних справ вважає, що Україна може отримати реальні гарантії безпеки, приєднавшись до експедиційного корпусу під керівництвом Великої Британії, який об'єднує північноєвропейських союзників

Вадим Пристайко
Вадим Пристайко назвав цей варіант "реальним виходом", на тлі сумнівів у майбутньому НАТО

Ексглава МЗС України Вадим Пристайко заявив, що реалістичним сценарієм для гарантування безпеки України може стати не вступ до НАТО, а долучення до формату британського експедиційного корпусу. Цей формат об’єднує десять північноєвропейських держав. Таке військове об'єднання під егідою Британії має стати надійною альтернативою НАТО, вважає дипломат.

Про це він сказав в інтерв’ю "Радіо Свобода". За словами Пристайко, існує ініціатива, очолювана Великою Британією, яка об’єднує найбільш дружні до нас країни Півночі Європи. Це справжні союзники, без таких учасників, як Угорщина, які блокують рішення.

"Якби Україна, наприклад, змогла бути членом цього об’єднання безпекового, нам було б простіше. Керує Британія, там немає Угорщини, наприклад. Це однодумці всі. От бути частиною такого об’єднання і підтримувати дуже сильно потужну свою власну армію - це реальний вихід для нас", - зазначив Пристайко.

Водночас він підкреслив критичну роль США в існуванні Північноатлантичного альянсу. За його словами, якщо Сполучені Штати вийдуть із НАТО, організація втратить свій сенс і перспективу. Пристайко пояснив, що американські сили ядерного стримування - це головний щит Альянсу.

"Може, люди не зовсім розуміють. Основою Альянсу є ядерні сили стримування Сполучених Штатів. Ніщо інше. Не естонські медичні підрозділи, чи хорватські логістичні. Ядерні сили стримування. Якщо Сполучені Штати вийдуть, цьому Альянсу жити недовго", - додав дипломат.

Наміри переглянути засади НАТО

Нагадаємо, президент США Дональд Трамп заявив про наміри переглянути основоположну П’яту статтю Статуту НАТО. Йдеться про принцип колективного захисту, який передбачає спільну відповідь на агресію проти будь-якого з членів. Трамп натякнув, що Штати можуть більше не гарантувати безпеку тим партнерам, які витрачають недостатньо на оборону.

На цьому тлі перспективи розгортання повноцінної миротворчої місії НАТО в Україні виглядають малоймовірними. Водночас, як повідомляється, союзники Альянсу обговорюють можливість дій у форматі "коаліції охочих", що дозволить надсилати війська на двосторонній основі. Зокрема, йдеться про потенційне створення оборонної лінії навколо Києва у разі нового наступу росіян - в такій операції, ймовірно, візьме участь і Велика Британія.

У щорічному звіті генерального секретаря НАТО не згадується про незворотність євроатлантичного курсу України чи про її майбутнє членство. Також у документі відсутні формулювання про безпосередню допомогу Києву під час повномасштабної війни.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube