Рада проголосувала за продовження воєнного стану в Україні до 6 серпня, Олексій Гончаренко, як і обіцяв, виступив проти, він єдиний нардеп, який не підтримав закони
Верховна Рада у середу, 16 квітня, ухвалила два законопроєкти - про продовження воєнного стану та мобілізації. Раніше проблем із цим ніколи не було, й зараз обидва закони підтримали понад 300 нардепів. Але в "Європейській солідарності" заговорили про те, що влада використовує воєнний стан у власних інтересах - це щось нове.
Так, 15 квітня народний депутат з фракції Петра Порошенка "Європейська солідарність" Олексій Гончаренко заявив, що не буде голосувати за продовження мобілізації та воєнного стану, що він і зробив. Причина - відсутність демобілізації, чітких термінів служби та у "бусифікації" українців працівниками ТЦК. Згідно з проєктами №13172 та №13173, воєнний стан та мобілізацію продовжили до 6 серпня.
"Чому люди, які вже четвертий рік воюють, не мають права на відпочинок? Чому вони - найбільш безправна частка суспільства?.. Якби Рада проголосувала мій законопроєкт, який я подав ще у 2023 році, - про те, що відслужив 18 місяців і маєш право на демобілізацію, - то не було б бусиків, не було б ТЦК, не було б того безправ’я, яке є просто зараз. Люди б спокійно йшли до війська, знаючи, що в них є вихід через півтора року. І більшість залишалася б у війську, або змінювала б підрозділ на той, який їм комфортніший. Прямо зараз у нас є проблема СЗЧ. І причина саме в тому, що в нас немає чітких термінів служби. Щоб зберегти державу і перемогти, нам потрібні ЧІТКІ ТЕРМІНИ СЛУЖБИ. А замінити хлопців на передку є ким", - заявив Гончаренко.
Одразу після цього на адресу нардепа посипалися докори. Першим удару завдав голова Верховної Ради Руслан Стефанчук, який назвав Гончаренка прибічником Путіна.
"Фінальні результати кастингу Путіна в Раді вже завтра можна буде побачити - серед тих, хто проголосує проти продовження воєнного стану", - написав Стефанчук у Facebook.
16 квітня на Гончаренка накинувся й голова фракції "Слуга Народу" у ВР Давид Арахамія, щоправда, прізвища нардепа не назвав. Натомість згадав останні літери алфавіту.
"Деякі космонавти з Верховної Ради виступають проти продовження воєнного стану. Після Сум. Після Кривого Рогу. Під час наступу росіян. Багато журналістів запитують, що я про це думаю. Слів немає. Лише літери, в основному з кінця алфавіту", - написав Арахамія.
Також Арахамія припустив, що у його колеги, ймовірно, є "втома від війни", пов'язана з виїздами за кордон.
Пристрасті через витівку Гончаренка загострилися настільки, що фракція "Європейська солідарність" вирішила викласти свою консолідовану думку вустами нардепки Ірини Геращенко. І ця консолідована думка теж неоднозначна. Так, вона заявила, що "Євросолідарність" підтримує воєнний стан та мобілізацію, але при цьому Ірина Геращенко також звертає увагу на позицію влади:
"В той же час, влада починає зловживати воєнним станом для посилення диктатури і це теж правда. І ми про це публічно говоримо."
Також Ірина Геращенко прозоро натякає, що влада має домовлятися із "Євросолідарністю", бо без цього парламент припинить роботу:
"Як співголова фракції "ЄС" маю звернути увагу на ще один чутливий момент. Вже півтора року монобільшість не спроможна зібрати 226 голосів за жоден законопроєкт, навіть за закони Зеленського. Ніякої монобільшості не існує. А отже, без голосів "ЄС" неможливі результативні голосування за будь-яке важливе для України рішення."
Раніше Інформатор писав, що продовження строку дії та мобілізації до серпня - суто технічна процедура. Вона ніяк не повʼязана з переговорами із США та Росією та не вказує на те, що перемирʼя не відбудеться. Якщо буде встановлений мир, Рада відразу ухвалить нові закони, які скасовують дії цих.