Неофіційний візит Цай Ін Вень спрямований на посилення міжнародних звязків і оборонних союзів
Візит президентки Тайваню Цай Ін Вень до США спровокував чергову ескалацію напруги між Вашингтоном та Пекіном. Китай намагається ізолювати непокірний острів аби зрештою поглинути його. Натомість США має перед Тайванем союзницькі зобов’язання, так що потенційно кожен новий виток ескалації в стосунках між державами може призвести до початку збройного протистояння між наддержавами. Лідер КНР Сі Цзіньпінь поставив за мету завершити територіальне об’єднання Китаю і готується до війни, проте є сподівання, що економічні чинники змусять його відмовитися від силового варіанту розв’язання проблеми.
Президентка Тайваню Цай Ін Вень у середу 30 березня прибула до Нью-Йорка. Технічно її візит вважається транзитним на шляху до Белізу та Гватемали. США не визнає незалежність Тайваню, але, як очікується, спікер Конгресу Кевін Маккарті проведе з нею зустріч. Це дратує комуністичний Пекін. Крім того, пані Цай виступить на приватній вечері, організованій Інститутом Гудзона, куди запрошені лідери Конгресу, повідомляє Сhinapower.
Поїздка пані Цай спрямована на те, щоб зберегти останні дипломатичні містки, між країнами, які ще визнають справжнім представником Китаю уряд у Тайбеї, а не в Пекіні. КНР використовує свій вплив, щоби послідовно ізолювати уряд у Тайбеї, унеможливити його дипломатичну діяльність Минулого тижня Гондурас офіційно визнав представника Пекіну. Тож Цай прямує до Белізу та Гватемали, які все ще мають офіційні зв’язки з Тайбеєм. Зараз лише 13 країн офіційно визнають Тайвань.
«Зовнішній тиск не завадить нашій рішучості йти до світу. Ми спокійні та впевнені, не будемо ні поступатися, ні провокувати», — сказала Цай журналістам перед відльотом зі столиці своєї країни, Тайбею.
З Маккарті пані Цай має зустрітися 5 квітня в Лос-Анджелесі, коли буде повертатися з офіційного візиту до країн Центральної Америки. Це рішення є компромісним, оскільки спікер Конгресу, очевидно, не хоче лишній раз дратувати Пекін візитом до Тайбею. Але навіть зважаючи на таку обережну позицію США, важко передбачити, якою буде відповідь Китаю.
Китайська діаспора в США вийшла з плакатами, називаючи Тайвань зрадниками. Речник МЗС КНР Мао Нін заявив, що будь-які зустрічі між Цай Ін Вень і офіційними особами США неприйнятними й пообіцяв дії у відповідь, пише NBC.
«Китай рішуче виступає проти будь-якої форми офіційної взаємодії між США й Тайванем. Китай продовжуватиме уважно стежити за ситуацією та рішуче захищати наш суверенітет і територіальну цілісність», — сказав Мао журналістам.
Поки пані Цай перебуває в США, колишній президент Тайваню Ма Ін Чжео відвідує континентальний Китай. Цю поїздку репрезентують як культурний та академічний обміном. Але всім зрозуміло, що таким чином Пекін намагається протистояти наративу про право тайванців на окремішність. Це дає можливість владі КНР стверджувати, що люди в Тайвані мріють жити в одній державі.
«Люди по обидві сторони Тайванської протоки є китайцями», — сказав Ма журналістам.
Крім того, після відльоту пані Цай, Китай відправив 16 літаків і чотири судна до берегів Тайваню. Міністерство оборони Тайваню заявило, що 11 китайських літаків наблизилися до повітряного простору острова.
Пані Цай зустрілася із членами тайваньської громади Нью-Йорка. У промові вона подякувала США за допомогу у сфері безпеки та закликала тайванців до єдності, повідомляє NBC.
«Ми знаємо, що ми сильніші, коли об’єднуємося в солідарності з іншими демократіями. Тайвань не може бути ізольованим, і ми не сприймаємо дружбу як належне… Чим безпечнішим буде Тайвань, тим безпечнішим буде світ», — сказала вона.
Слова Цай пролунали на тлі найбільшої напруги між США та Китаєм за останні кілька десятків років. Секретар ради національної безпеки Джон Кірбі підкреслив, що такі транзити є «приватними» та «неофіційними».
«Китайська Народна Республіка не повинна використовувати цей транзит як привід для активізації будь-якої агресивної діяльності навколо Тайванської протоки. У Сполучених Штатів і Китаю є розбіжності, коли справа доходить до Тайваню, але ми справлялися із цими розбіжностями понад 40 років», — заявив Кірбі.
Вашингтон критикують за «надто обережну позицію». Частина парламентарів, особливо «яструби» з-поміж республіканців вважають, що Білий дім повинен рішучіше підтримувати Тайвань і демонструвати це під час візиту пані Цай, пише Politiko. Однак адміністрація Байдена побоюється перегнути палку, коли всі й так у передчутті катастрофи.
КНР має намір приєднати до себе острів мирно чи збройним шляхом. Сі Цзіньпін вибрав це завдання за основну ціль свого третього терміну на посаді генерального секретаря Компартії. Потенційно цей візит пані Цай може спровокувати Китай на якісь провокації: минулого разу, коли ексспікерка Конгресу Ненсі Пелосі прилітала до Тайбею, Пекін розпочав безпрецендентні військові навчання.
Тайвань є важливим партнером Вашингтона в Індо-Тихоокеанському регіоні. Напад на острів може означати початок Третьої світової війни, адже хоч Тайвань вважається частиною Китаю, але уряд США на законодавчому рівні зобов’язаний забезпечити острів необхідними засобами для самооборони, пише Reuters.
Під час свого виступу перед членами китайського парламенту Сі Цзіньпін заявив, що його генерали повинні «сміливо воювати» й пообіцяв і надалі збільшувати витрати на армію. Foreign Affairs вважає, що це означає підготовку до війни. Наразі оборонний бюджет Піднебесної і так є другим за величиною у світі, цього року й ого збільшили одразу на 7,2 %, він сягнув 225 мільярдів доларів.
Китай також в останні місяці активно готує нові бомбосховища в містах по той бік Тайванської протоки, згідно з політикою уряду, цивільні компанії повинні коригувати свою діяльність так, щоб їхню діяльність можна було використати для військових потреб. Прийнято законодавство, яке врахувало прорахунки кремля у війні з Україною, зокрема щодо спрощення мобілізації та боротьби з опозицією. Іноземним користувачам інтернету блокують доступ до урядових сайтів, щоб ускладнити стеження.
Китай неминуче зреагує, але навряд варто очікувати якогось значного загострення. КНР переживає падіння економічного розвитку. І це напряму пов’язане з протистоянням зі США через Тайвань. Войовнича риторика Сі Цзіньпіна та майже не завуальована підготовка до вторгнення примушує інвесторів тричі подумати, перш ніж вкладати гроші в економіку країни, яка от-от може опинитися під Західними санкціями.
Прем’єр-міністр КНР Лі Цян, намагався розвіяти ці побоювання і підкреслити миролюбність Пекіну в четвер, 30 березня. Виступаючи на бізнесовому форумі Боао, який називають азійським Давосом, він закликав «рішуче захищати мирне середовище, здобуте важкою працею», повідомляє Bloomberg.
«У цьому невизначеному світі впевненість, яку пропонує Китай, є якорем світового миру та розвитку. Це було в минулому й так буде в майбутньому», — сказав Лі.
Видання повідомляє, що Китаї більше не входить до трійки інвестиційних пріоритетів для американських фірм. Майже половина з них уже на ринку Піднебесної, тобто вже знайомі з усіма особливостями китайської економіки, але вони не планують нових інвестицій.
На Пекін також тисне позиція Євросоюзу — одного з основних ринків збуту Китаю. Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у четвер 30 березня заявила, що ЄС не прагне ізолюватися від КНР, але взаємини залежатимуть від зовнішньої політики Китаю.
«Як постійний член Ради Безпеки, Китай несе відповідальність за захист принципів та цінностей, які є в основі Хартії ООН… Те, як Китай надалі буде ставитися до путінської війни, стане визначальним фактором для того, як відносини між ЄС і Китаєм будуть просуватимуться далі…. Демонстрація сили в Південно-Китайському морі та в Східно-Китайському морі, а також на кордонах з Індією, прямо зачіпає наших партнерів та їх законні інтереси. Ми також підкреслюємо важливість миру і стабільності в Тайванській протоці», — заявила фон дер Ляєн
Інформатор розповідав, що постачання китайського озброєння до росії буде ознакою, що Пекін готується розпочати Третю світову. А ще ми розповідали, про те, як TikTok заважає розширити виробництво боєприпасів для України в Норвегії
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.