Президентка Грузії наклала вето на скандальний закон про "іноагентів"

Саломе Зурабішвілі 18 травня наголосила, що закон є перешкодою на європейському шляху Грузії

Саломе Зурабішвілі, протести в Грузії
Зурабішвілі блокує закон про "іноагентів" на тлі масових протестів

Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі 18 травня наклала вето на закон "Про прозорість іноземного впливу", прийнятий парламентом Грузії попри масові протести громадян. На брифінгу президентка підкреслила, що це вето має юридичну силу. І вже сьогодні буде передано до парламенту.

Зокрема, вона зазначила, що цей закон є перешкодою на європейському шляху Грузії. Він також, за словами Саломе, суперечить Конституції країни, повідомляє телеканал 1tv.ge

"Я наклала вето на російський закон, який суперечить нашій Конституції, європейським стандартам і перешкоджає нашому європейському шляху", – так Зурабішвілі пояснила, чому цей закон має бути скасований.

Цей закон, запропонований партією "Грузинська мрія", є аналогом російського закону про іноземних агентів, який у Росії використовується для репресій. Згідно із законом, ЗМІ та неурядові організації, які отримують понад 20% свого фінансування з-за кордону, повинні реєструватися як "агенти іноземного впливу". 

 

Що відомо про грузинський "закон про іноагентів"

Нагадаємо, що парламент Грузії 14 травня ухвалив у третьому, остаточному читанні скандальний законопроєкт "Про прозорість іноземного впливу". І ще раніше президент країни Саломе Зурабішвілі пообіцяла, що накладе на документ вето, якщо його ухвалять у третьому читанні. Однак, партія "Грузинська мрія" має достатньо голосів, щоб подолати це вето.

У Тбілісі через це тривали масові протести проти цього закону. Кількість протестувальників біля будівлі парламенту сягала кількох тисяч осіб. До них приєдналися студенти з десятків вишів країни, які оголосили про проведення в столиці масового страйку.

1 травня грузинський спецназ також намагався жорстко розігнати демонстрантів. Силовики застосовували силу проти протестувальників та розпилювали сльозогінний газ. Згодом спецпризначенці відступили, а біля будівлі парламенту зʼявились барикади.

Розгляд цього законопроєкту ініціювала "Грузинська мрія", тривали з квітня. 30 квітня між силовиками і демонстрантами біля будівлі парламенту почалися сутички, протестувальників жорстко розганяли. 17 квітня грузинський парламент прийняв законопроєкт про "іноземних агентів" у першому читанні 83 голосами.

Проти закону також активно протестували проєвропейські опозиціонери. 15 травня Єврокомісія і Верховний представник ЄС з питань закордонних справ Жозеп Боррель офіційно закликали владу Грузії відмовитися від затвердження закону, наголосивши, що це негативно вплине на європейські перспективи країни. Єврокомісія також зазначила, що закон підриває громадянське суспільство й загрожує свободі ЗМІ.

"Ухвалення цього закону негативно впливає на прогрес Грузії на шляху до ЄС. Вибір подальшого шляху – в руках Грузії. Ми закликаємо грузинську владу відкликати закон", – йдеться в заяві Єврокомісії.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube