За проголосували 83 депутати, проти — 23
Парламент Грузії ухвалив скандальний "закон про іноагентів" у другому читанні, незважаючи на багатотисячні протести в Тбілісі. Третє читання документа попередньо призначено на 17 травня. Опозиція знову не брала участі в голосування.
Про це повідомляє ВВС. За законопроєкт проголосували ті самі 83 депутати зі 150 - це всі депутати керівної партії "Грузинська мрія" та їхнього сателіта, партії "Влада народу". У першому читанні за проєкт було подано стільки ж голосів.
Перед голосуванням депутати від правлячої "Грузинської мрії" та опозиціонери знову обмінювалися вже звичними звинуваченнями, а також влаштували невеличку бійку просто в залі засідань. Дебати проходили під враженням від розгону великої акції протесту перед парламентом увечері вівторка.
Законопроект вимагатиме реєстрацію некомерційних юридичних осіб та засобів масової інформації, які отримують понад 20% доходів з-за кордону, як "організацій, що діють в інтересах іноземної держави". Неурядові та медійні організації, які фінансуються західними донорами, стверджують, що їхні доходи вже задекларовані та прозорі, тому справжня мета влади – обмежити діяльність організацій, які опікуються правами людини, питаннями корупції та іншими.
Затвердити законопроєкт в остаточному, третьому читанні, "Грузинська мрія" може в середині травня. У Грузії для ухвалення законопроєкту він має пройти три читання в парламенті, після чого його передають на підпис президенту. Після цього президент Саломе Зурабішвілі, як обіцяла, накладе вето, закон повернеться назад до парламенту, де у прихильників уряду теоретично вистачить голосів, щоб його подолати.
Напередодні дебати про закон супроводжувалися сутичками й арештами біля будівлі парламенту, і в середу навколо парламенту знову збираються протестувальники. У ніч на 1 травня поліція використовувала проти демонстрантів перцевий спрей, сльозогінний газ, водомети, до затриманих застосовували насильство.
Багатотисячні протести проти законопроєкту, розгляд якого ініціювала "Грузинська мрія", тривають уже кілька тижнів. 30 квітня між силовиками і демонстрантами біля будівлі парламенту почалися сутички, протестувальників жорстко розганяли. Вночі 1 травня грузинський спецназ намагався жорстко розігнати демонстрантів. Силовики застосовували силу проти протестувальників та розпилювали сльозогінний газ.
17 квітня грузинський парламент прийняв законопроєкт про "іноземних агентів" у першому читанні 83 голосами. Проти закону активно протестували проєвропейські опозиціонери - справа дійшла до сутичок під парламентом 16 квітня. Законопроєкт оголошує неурядові та медійні організації, бюджет яких на більш як 20% фінансується з-за кордону, "організаціями, що захищають інтереси іноземної держави". Вони мають бути зареєстровані в спеціальному реєстрі та щороку заповнювати фінансову декларацію. Аналогічний закон діє у Росії та використовується терористичним режимом для політичних репресій.
У Європейському парламенті заявляли, що ухвалення в Грузії скандального законопроєкту ставить під загрозу євроатлантичну інтеграцію країни. Європарламент ухвалив резолюцію, в якій зазначено, що переговори про вступ Грузії до ЄС будуть під питанням, доки закон діятиме.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.