Згідно з картками законопроєктів, документи повернули до парламенту з підписом президента 18 квітня
Президент Володимир Зеленський у п'ятницю, 18 квітня, підписав закони щодо продовження в Україні терміну дії воєнного стану та мобілізації. Вони діятимуть щонайменше до 6 серпня 2025 року. Документи вже набрали чинності.
Про це вказано в картках законопроєктів 4356-IX та 4357-IX. Згідно з законами, продовження воєнного стану та загальної мобілізації триватиме до 5:30 6 серпня.
В Україні це вже 15 раз влада продовжує дію воєнного стану та мобілізації. Інформатор наголошував, що це рішення є суто процедурним, воно ніяк не повʼязане з успіхом чи невдачею переговорів, що відбуваються між Україною та Сполученими Штатами щодо встановлення миру.
Нагадаємо, під час воєнного стану в країні можуть обмежувати свободу руху громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також рух транспортних засобів. Згідно із законом, під час воєнного стану влада й військове командування мають право перевіряти документи, оглядати речі, багаж, вантаж, транспорт і приватне майно. Також в Україні можуть забороняти проведення мирних зібрань, мітингів, походів і демонстрацій та інших масових заходів.
16 квітня Верховна Рада щойно підтримала президентські законопроєкти щодо продовження воєнного стану та мобілізації до 6 серпня. Єдиним депутатом у Раді, який проголосував проти законопроєктів, був Олексій Гончаренко від фракції "Євросолідарність" Петра Порошенка.
Він заявив, що голосуватиме проти, тому що Рада досі не розглянула законодавство щодо демобілізації. Через це, на думку депутата, військовозобовʼязані на фронті знаходяться у рабському стані.
Позицію Гончаренко жорстко розкритикувало керівництво Верховної Ради. Зокрема, різко висловився спікер ВР Руслан Стефанчук та Давид Арахамія.
Пізніше із заявою щодо позиції фракції Європейська солідарність виступила співголова цієї фракції Ірина Геращенко. За її словами, фракція підтримає президентські законопроєкти щодо воєнного стану та мобілізації. Та вперше фракція також заявила, що воєнний стан є зручним для влади, оскільки надає змогу порушувати законодавство та тиснути на опозицію.