«Повернення в радянське минуле». В Україні хочуть зупинити реформу інтернатів

Читать на русском

Ліквідацію інтернатів пропонують відстрочити до 2026 року

Читать на русском

Ліквідацію інтернатів пропонують відстрочити до 2026 року

Кожній дитині потрібна родина. Саме цей принцип закладався в основу реформи інтернатів, яка стартувала у 2017 році. Це відхід від травмуючого для дітей досвіду проживання в дитячих будинках та інтернатах. Однак, продовження цієї реформи в Україні збираються відстрочити, а фактично - зупинити.

Мова йде про проект розпорядження Кабміну «Про внесення змін до Національної стратегії реформування системи інституційного догляду та виховання дітей на 2017-2026 роки», який надійшов в офіс Уповноваженого з прав дитини на узгодження. Про це заявив уповноважений президента з прав дитини Микола Кулєба, - передає Інформатор .

«Для мене це означає бажання уряду залишити все, як було раніше, замість того, щоб спрямувати зусилля на розвиток доступних освітніх, медичних та соціальних послуг, зміцнення і збереження сім'ї для дитини. Тобто проблема в сім'ї з дитиною (немає доступної послуги, бідність, небажання виховувати дитину) - вези дитину до інтернату», - заявив Кулєба.

Про що мова

В Україні починаючи з 2017 року діє реформа інтернатів, згідно з якою 90% закладів повинні закрити, а дітям знайти сімейні форми виховання. У малому груповому будинку вони вчаться самостійно готувати собі їжу, прибирають за собою, чергують і адаптуються до дорослого життя. На таких будинках зазвичай немає вивіски «будинок-інтернат», він максимально наближений до сімейної форми і допомагає уникнути вихованцю багатьох травм, які він отримує в інтернаті.

Зараз Міністерство соціальної політики України звернулося до дитячого омбудсмена Кулєби з проектом розпорядження Кабінету міністрів прийняття якого припиняє роботу цієї реформи.

Чим загрожує блокування реформи для вихованців інтернатів

Документ передбачає відстрочити до 2026 року припинення відправлення до інтернатів дітей у віці до 3 років (стратегією було передбачено до 2020 року), як один з ключових пріоритетів. Саме на дітей цього віку інституційний догляд впливає найбільш травматично, про що говорять численні дослідження.

Розпорядження також виключає з реформи 70% інтернатних установ системи освіти - спеціальні та спеціалізовані установи, в складі яких є пансіон. Реформа звужується тільки до будинків дитини, дитячих будинків-інтернатів (для дітей з важкими формами інвалідності) і дитячих будинків системи освіти (за станом на 1 січня 2020 року залишилося 1 057 дітей, що менше 1% від загальної чисельності дітей в інтернатах).

У зв'язку з децентралізацією почалося звільнення працівників служб у справах дітей в ліквідованих районах.

Реакція дитячого омбудсмена України

Дитячий омбудсмен звернувся до Кабінету Міністрів України та Міністерству соціальної політики України з проханням діяти в інтересах дітей і не руйнувати систему захисту прав дитини.

«Зміни стратегії, які пропонує Мінсоцполітики, повертають нас у радянське минуле, коли у дитини з інвалідністю не було іншого вибору, окрім як жити в інтернаті, без батьків, і бути ізольованим від суспільства», - підкреслив Кулєба.

В цілому станом на 1 січня 2020 року у 286 спеціальних навчальних закладах перебувають 34 947 дітей, з яких 20 837 не тільки там навчаються, а й живуть. У 79 закладах спецосвіти перебуває 22 273 дитини, з них 13 611 там проживають.

Нагадаємо, раніше в Харківській області на карантин закрили психоневрологічний інтернат.Крім того, в Україні опікунам підвищили допомогу на дітей.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.