Згідно з прогнозами, повернення українських біженців додому після завершення війни може погіршити демографічну ситуацію в країнах Східної Європи, зокрема через відтік робочої сили, що посилить економічну нестабільність і спричинить дефіцит працівників, зазначають аналітики
Після підписання мирної угоди з Росією повернення українців на батьківщину може призвести до значних економічних проблем для країн Східної Європи. Насамперед йдеться про Чехію, Польщу та Угорщину. Відтік робітників, які протягом останніх двох років складали значну частину трудових ресурсів, може спричинити дефіцит робочої сили та посилити інфляційні процеси в цих країнах.
За даними Reuters, країни Центральної та Східної Європи, що прийняли понад 4,3 мільйона українських біженців, зіштовхнуться з новими викликами після завершення війни. Коли мільйони українців повернуться на батьківщину, багато економічних успіхів таких країн, як Польща, Чехія та Угорщина, будуть зведені нанівець через проблему забезпечення працівниками з України. Втрата цих робітників може призвести до серйозного дефіциту кадрів, що в свою чергу вплине на ринки праці та сприятиме зростанню інфляції.
Шарлотта Руе, директорка Європейського банку реконструкції та розвитку для Центральної та Південно-Східної Європи, наголошує, що після повернення частини українців додому, демографічна ситуація в цих країнах погіршиться. Адже вони вже мають проблеми з низьким рівнем безробіття.
"Демографічні проблеми загостряться після завершення війни, оскільки багато українців повернеться додому", — зазначила Руе.
Потенційне завершення війни після вступу Дональда Трампа на посаду президента США спонукало багатьох задуматися про можливі наслідки для післявоєнного відновлення. Однак точна реалізація цього плану поки що залишається невідомою. Радники Трампа зазначають, що до перемир’я залишилось кілька місяців.
Згідно з прогнозами Райффайзен Банк Інтернешнл, економічне зростання в Центральній та Східній Європі минулого року склало 2,2%, що значно більше за прогнозовані 0,8% у єврозоні. За даними Євростату, з 4,3 мільйона українців, які виїхали до ЄС, 22% опинилися в Польщі, а близько 9% у Чехії.
Крістіан Петтер, керівник напрямку у компанії J. Safra Sarasin для Австрії та Східної Європи, зазначає, що українські мігранти зіграли важливу роль у економічному успіху багатьох країн цього регіону. Відтік робочої сили може загострити економічні проблеми в Польщі, де рівень безробіття зараз рекордно низький, і в Чехії, де вже спостерігається прогнозована нестача кадрів на ринку праці.
"Після завершення війни є велика ймовірність, що українці повернуться до себе на батьківщину, і ринки праці в таких містах, як Прага, Братислава та Варшава, зазнають серйозних труднощів", — підсумував Петтер.
В опитуванні, проведеному Національним банком Польщі в листопаді 2024 року, лише 2% біженців та 1% довоєнних мігрантів заявили, що планують повернутися в Україну протягом найближчого року. Якщо війна завершиться, ці цифри зростуть до 59% і 34% відповідно.
Як пояснив представник Європейської комісії, українці, які перебувають під тимчасовим захистом в ЄС, можуть вільно їздити до України і назад, не втрачаючи свій статус у країнах ЄС, і жодна держава не може їм цього заборонити. Європейська рада продовжила тимчасовий захист до березня 2026 року.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.