Постачання зброї, допомога енергетиці, реформи: які зобов'язання взяли на себе Україна та ЄС в рамках безпекової угоди

Угода передбачає фінансову та військову допомогу Україні

Безпекова угода
Угоду підписали 27 червня. Фото: ОП

Офіс президента опублікував текст безпекової угоди між Україною та Європейським союзом, яку 27 червня було підписано в Брюсселі. У документі йдеться про готовність ЄС підтримувати Україну у довгостроковій перспективі та про європейське майбутнє України. Також там детально прописані зобов’язання щодо безпеки та оборони, починаючи від продовження допомоги зброєю та з підготовкою українських військових.

Текст документа, опублікований на сайті ОП, складається зі стислого вступу, великого блоку зобов’язань щодо безпеки та оборони, блоків "Ширші зобов’язання щодо безпеки" та "Механізм консультацій, а також прикінцевих положень". 

 

Допомога у сфері безпеки та оборони

  • Постачання зброї: Євросоюз зобов'язується надавати Україні летальне та нелетальне озброєння, зокрема, у рамках ініціативи Фонду допомоги Україні на 5 млрд євро. ЄС має  прискорити надання Україні необхідної допомоги в рамках ініціативи про 1 млн снарядів та ракет.

  • Військова підготовка: Євросоюз продовжуватиме готувати українських військових, у тому числі через Місію ЄС з військової допомоги Україні (EUMAM).

  • Співпраця між оборонною промисловістю: Україна та Євросоюз сприятимуть співпраці між оборонними підприємствами.Це передбачає участь України у спільних закупівлях та підтримку української оборонної промисловості у нарощуванні виробництва.

  • Протидія нелегальному розповсюдженню зброї: ЄС та Україна домовилися співпрацювати, щоб не допустити неконтрольований обіг вогнепальної зброї, легкого озброєння та стрілецької зброї.

  • Допомога енергетиці: Євросоюз продовжить підтримувати енергетичну та ядерну безпеку в Україні. Зокрема, Механізм цивільного захисту Союзу (UCPM) продовжуватиме надавати допомогу українському енергетичному сектору у вигляді обладнання та послуг.

Більш широкі зобов'язання у сфері безпеки

  • Вступ до ЄС: ЄС продовжуватиме підтримувати намір України вступити до блоку. При цьому Україна зобов'язується провести низку реформ, зокрема у сфері верховенства права.

  • Підтримка миру в Україні: Євросоюз намагатиметься залучити якнайбільше країн до підтримки справедливого та тривалого миру в Україні, який буде заснований на засадах Статуту ООН та міжнародного права.

  • Фіндопомога: ЄС зобов'язується продовжити фінансову допомогу Україні, зокрема в рамках програми Ukraine Facility на 50 млрд євро.

  • Санкції проти Росії: Україна та ЄС продовжать чинити тиск на Росію, щоб підірвати її здатність вести війну. Це стосується і тих, хто надає РФ матеріальну допомогу, і третіх країн, які допомагають оминати обмеження.

  • Використання активів РФ: Євросоюз і надалі працюватиме над використанням доходів від заморожених російських активів для підтримки України.

  • Суд для Росії: Україна та ЄС підтверджують, що безкарності для Росії бути не може. Тому угода підтримує створення спецтрибуналу за злочин агресії проти України.

Механізм консультацій

Україна та Євросоюз на прохання будь-якої з країн у разі можливої повторної агресії протягом 24 годин проведуть консультації щодо потреб України для самооборони.

Згідно з текстом, угода може бути переглянута не пізніше ніж через 10 років з дати підписання.

Які зобов'язання взяла на себе Україна

Україна зобов’язується продовжити низку реформ, передбачених її євроінтеграційним шляхом та у сфері безпеки, розвідки й оборони. Це включає цивільний нагляд за силами безпеки та оборони, ефективністю й прозорістю оборонних інституцій, а також зміцнення оборонної промисловості на основі Європейської оборонно-промислової стратегії.

Також Україна зобов’язується посилити заходи прозорості та підзвітності щодо отриманої допомоги і "робити позитивний внесок у безпеку ЄС та його держав-членів, зокрема шляхом обміну інформацією та отриманими уроками, якщо це доречно".

Зеленський підписав безпекові угоди ще з двома країнами

Окрім угоди з ЄС, 27 червня президент України підписав гарантії безпеки з Литвою та Естонією. Ці документи - комплексний пакет заходів допомоги Україні. До нього входить військова та економічна підтримка, а також політичне сприяння. Крім загальних положень, кожна з країн-партнерів також надала Україні індивідуальні зобов'язання, що відповідають її можливостям і потенціалу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube