Зеленський у Брюсселі підписав ще дві угоди про гарантії безпеки з країнами Балтії: що вони передбачають

Читать на русском

Україна заручилася гарантіями безпеки від Литви та Естонії

Читать на русском
Володимир Зеленський, Кая Каллас
Президент України Володимир Зеленський і прем'єр-міністр Естонії Кая Каллас. Фото: Офіс президента

Україна заручилася гарантіями безпеки від Литви та Естонії

У четвер, 27 червня, президент України Володимир Зеленський підписав ще дві угоди про гарантії безпеки для України. Тепер Україна має такий документ з Литвою й Естонією, які потужно підтримують нашу країну від самого початку війни.  

Підписання документа відбулося на саміті ЄС у Брюсселі. Від України договір підписав президент України Володимир Зеленський. З боку своїх країн угоди підписали президент Литви Гітанас Науседа і прем'єр-міністр Естонії Кая Каллас.

Зеленський у Брюсселі підписав ще дві угоди про гарантії безпеки з країнами Балтії 1

Ці документи - комплексний пакет заходів допомоги Україні. До нього входить військова та економічна підтримка, а також політичне сприяння. Крім загальних положень, кожна з країн-партнерів також надала Україні індивідуальні зобов'язання, що відповідають її можливостям і потенціалу.

Зеленський у Брюсселі підписав ще дві угоди про гарантії безпеки з країнами Балтії 2

Угода з Естонією

У документі вказано, що Естонія надасть Україні оборонну допомогу на суму понад 100 млн євро цього року та продовжить підтримку протягом наступних десяти років. Естонський уряд виділятиме щонайменше 0,25% ВВП щороку впродовж 2024-2027 років на військову підтримку України, ставши першою країною, яка запропонувала такий відсоток у двосторонніх безпекових угодах.

Документ передбачає довгострокову військову допомогу Україні, включаючи артилерію (122-мм та 155-мм гаубиці), протитанкові ракетні комплекси, ракети та міни, гвинтівки Carl Gustaf, гранатомети, безпілотні системи та засоби РЕБ.

Україна та Естонія започаткують регулярний Стратегічний діалог для обговорення питань безпеки та оборони. Угода також охоплює постачання озброєнь і військової техніки, тренування, діяльність IT-коаліції та інші коаліційні можливості, а також співпрацю в оборонно-промисловій сфері.

Окремі блоки угоди стосуються посилення санкцій проти РФ, відшкодування збитків, притягнення агресора до відповідальності, допомоги у відновленні та відбудові України, протидії гібридним загрозам, співпраці в кібер- та інформаційній безпеці, а також захисту критичної інфраструктури. Документ також підтверджує підтримку Естонією майбутнього членства України в ЄС та НАТО.

Угода з Литвою

Литва, згідно з документом, прагнутиме щорічно надавати Україні підтримку у сфері безпеки та оборони в розмірі 0,25 % ВВП. Також країна надаватиме Україні підтримку в галузі безпеки та сучасного військового обладнання в наземній, повітряній, морській, космічній та кіберелектромагнітній сферах. Також потенційно Литва відновить військову тренувальну місію на території нашої держави.

Окремі положення Угоди фіксують спільну протидію гібридним загрозам, ядерним ризикам, а також передбачають посилення захисту критичної інфраструктури та співпрацю у сфері розвідки. Литва працюватиме з Україною для визначення джерел фінансування, необхідних для розвитку оборонно-промислового комплексу нашої держави.

У документі закріплена підтримка Української формули миру та членства нашої країни в ЄС і НАТО. Окремі блоки стосуються притягнення агресора до відповідальності, посилення санкцій проти РФ та роботи над створенням компенсаційного механізму.

Угода про безпеку з ЄС

У Брюсселі Україна також підписала гарантії безпеки із Європейським союзом. Це важлива угода, яка передбачає допомогу на 50 мільярдів євро. Документ містить положення, зокрема, про військову співпрацю, використання заморожених активів РФ, українських біженців у ЄС і багато іншого. 

Зазначимо, що останні місяці Україна уклала угоди про гарантії з 16 європейськими державами й США. До числа партнерів, готових надати підтримку, приєдналися Великобританія, Норвегія, Німеччина, Франція, Данія, Канада, Італія, Нідерланди, Фінляндія, Латвія, Іспанія, Бельгія, Португалія, Швеція та Ісландія.

Нагадаємо, Володимир Зеленський у четвер, 27 червня, прибув до Брюсселя. Він бере участь у засіданні Ради ЄС та проводить переговори. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.