Національний банк України готує оновлений законопроєкт про банки фінансової інклюзії - установи з обмеженою банківською ліцензією
Генеральний директор Укрпошти Ігор Смілянський 6 лютого заявив, що створення поштового банку в Україні триває. До цього Кабмін підтримав цю ідею, але НБУ був проти. Крім того, Верховна Рада не проголосувала за відповідний закон. Навіщо потрібен цей банк і що про це думають в НБУ, пише Інформатор.
Національний банк готує оновлений законопроєкт про банки фінансової інклюзії - установи з обмеженою банківською ліцензією. Необхідність у цьому виникла через те, що попередній законопроєкт № 12044 не дістав достатньої підтримки парламентаріїв на голосуванні 3 грудня 2024 року. Про це 7 лютого НБУ повідомив у відповідь на запит ЗМІ.
«Національний банк заохочуватиме фінансові установи робити більше для задоволення потреб вразливих клієнтів і реінтеграції деокупованих територій, зокрема готує оновлений законопроєкт про банк фінансової інклюзії - спеціалізовану установу з обмеженою банківською ліцензією», — зазначили в НБУ.
Такі установи повною мірою підпадатимуть під дію закону про банки і банківську діяльність та братимуть участь у системі гарантування вкладів фізичних осіб. Крім того, для БФІ діятимуть певні ліміти на кредитні та фінансові операції.
«Відповідно до Меморандуму з МВФ, команда фахівців разом з експертами Світового банку працює над оновленням стратегії фінансової інклюзії», — наголосив регулятор.
Питання розширення доступу до фінансових послуг для населення і підприємств у прифронтових регіонах і на звільнених територіях перебуває під особливою увагою Міністерства економіки та центробанку, наголосив НБУ.
Уряд передав акції Першого інвестиційного банку (PINbank), що раніше належали російським олігархам, до Міністерства розвитку громад та територій з наступною передачею Укрпошті. Про це повідомив Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль під час засідання Кабінету Міністрів 28 січня.
«Таким чином створюємо поштовий банк. Укрпошта має свої відділення в усіх куточках країни, тож це відкриє українцям, які не користуються цифровими інструментами, нові можливості», — підкреслив Глава Уряду.
Він зазначив, що отримання допомоги, соціальних пільг, замовлення товарів і ліків стане простіше, адже всі ці сервіси будуть у пішохідній доступності. Крім того, вищезазначеним рішенням держава протягом наступних 3-4 років заощадить до 5 млрд грн, які будуть спрямовані на фінансування пріоритетних статей бюджету.
"Відповідно до Закону України "Про банки і банківську діяльність" набуття істотної участі юридичною чи фізичною особою в банку передбачає дотримання ліцензійних процедур, запроваджених Національним банком. Зокрема, необхідно повідомити про такі наміри цей банк та НБУ з одночасним поданням повного пакета документів, визначених законом "Про банки" і нормативно-правовими актами НБУ, для погодження набуття істотної участі", – зазначили в Нацбанку.
Водночас там повідомили, що передача акцій PINbank від Фонду держмайна до Міністерства розвитку громад і територій дозволу чи окремого погодження від регулятора не потребувала. Крім цього у Нацбанку зазначили, що будь-яке збільшення частки держави у банківському секторі потребуватиме погодження регулятором.
"Згідно з вимогами спільної з МВФ програми та відповідно до положень Меморандуму про економічну та фінансову політику, будь-який майбутній перехід права власності на банк, у тому числі після націоналізації під час воєнного стану, повинен відбуватися лише з урахуванням закону "Про банки" та після офіційного повідомлення, розгляду і схвалення цього процесу Національним банком", – йдеться у відповіді НБУ.
Також у Нацбанку нагадали, що у вересні 2024 року там ініціювали створення нового типу фінансових установ – банків фінансової інклюзії (БФІ). Такими установами могли б стати великі рітейл-мережі або поштові оператори, проте для цього їм необхідно було отримати спеціальну обмежену банківську ліцензію. Законопроєкт про запровадження банків фінансової інклюзії не набрав достатньої кількості голосів у парламенті, проте в НБУ сподіваються, що депутати ще повернуться до цієї ідеї у майбутньому.
PINbank перейшов у державну власність у 2023-2024 роках після того, як Вищий антикорупційний суд задовольнив позовні вимоги Міністерства юстиції до росіянина Євгена Гінера та стягнув у дохід держави активи росіянина у вигляді 20 444 834 простих іменних акцій PINbank, що становить 88,890583% статутного капіталу.
Підпишіться на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут