У зоні ризику - народні депутати
Буквально через півроку в Україні може стати набагато менше людей, яких прийнято вважати олігархами. Згідно з прийнятим 23 вересня народними депутатами законопроектом про так звану деолігархізацію, надмірно впливових українців будуть визначати за чотирма ключовими ознаками.
Інформатор розповість за якими.
Якщо людина відповідає хоча б трьом із цих ознак, її внесуть до спеціального і досить ганебного реєстру осіб, які можуть нести загрозу національній безпеці країни. Але про все по черзі.
Для початку зупинимося на чотирьох головних ознаках олігархів:
Відповідно, щоб відповідати олігархічним критеріям недостатньо просто бути одним з найбагатших українців. Потрібно мати ще два додаткових критерії з вищенаведеного списку.
На думку політолога Володимира Фесенка, варіант олігарха, який не має грошей, відмітається як парадоксальний, тому як складно бути стабільним монополістом, не маючи в розпорядженні активів вартістю у 90 млн доларів.
Після визначення надмірно впливових громадян, згідно з прийнятим, але ще не чинним законопроектом, Рада національної безпеки і оборони України формує реєстр.
Все це робиться для обмеження впливу "осіб, які мають значний економічну та політичну вагу у суспільстві". Як пояснює Фесенко, передбачається, що олігархам заборонять брати участь у великій приватизації і обмежать можливість фінансувати політиків.
"Найбільше нинішнім олігархам не подобається, що їх будуть вносити до цього реєстру.Таке виділення окремої групи осіб - це ознака токсичності. По суті, ніхто ж ні у кого нічого не забирає, ніхто нікого ні в чому не обмежує. Але фахівці з банківського бізнесу вже говорять, що у цих людей виникнуть проблеми з кредитуванням в зарубіжних банках, тому що такий список - це, скажімо так, погана кредитна історія. Якщо ти побічно уявляєш загрозу національній безпеці, з тобою ризиковано мати справу", - говорить політолог.
Виходить, що, певною мірою, реєстр може стати дискримінаційним списком.
Участь в політичному житті країни найлегше довести, орієнтуючись на список народних депутатів України, серед яких чимало заможних людей. За законопроектом, це вже дві ознаки олігарха з трьох необхідних, відповідно ці люди - в зоні ризику.
"Петро Порошенко потрапляє під це визначення 100%. Він має всі три ознаки: він народний депутат, мільярдер і власник двох телеканалів. Також серед депутатів, швидше за все, потрапляють під три ознаки Вадим Новинський, Віктор Медведчук, Олександр Герега, Олександр Фельдман з його харківськими ЗМІ. З високою ймовірністю під визначення олігархів також потрапляє Сергій Льовочкін", - розмірковує Володимир Фесенко.
Список осіб, які так чи інакше пов'язані з медіа, швидше за все, буде досить великим, адже в законопроекті передбачено, що вплив на ЗМІ може бути опосередкованим - через бізнес-партнерів або родичів.
А ось за участю впливових українців в політичному житті країни не все так ясно. У законопроекті немає пояснення, яким чином може підтверджуватися причетність людини до політики і про який період йдеться. За словами Фесенка, саме цей нюанс не дає можливості стверджувати, що Віктор Пінчук потрапить під визначення олігарха.
"Цікава ситуація виходить, у Пінчука - дві ознаки, - він мільярдер та власник телеканалів. Чи монополіст він, сказати складно. А до політики безпосередньо він не причетний, до тих чи інших сил. Що стосується Ігоря Коломойського та Ріната Ахметова, то вони з великою ймовірністю потраплять до списку. Причому, по Ахметову не потрібно буде навіть доводити вплив на політиків, все одно є три ознаки", - говорить Фесенко.
Щоб не потрапити до реєстру, українським олігархам за півроку потрібно буде добровільно позбутися "зайвих критеріїв". Таку заяву зробив міністр юстиції Денис Малюська в ефірі "Право на владу ".
Політолог Олексій Боровський впевнений, що саме за цей час в Україні зменшиться кількість олігархів, вони просто перекваліфіковуються меценатів.
"Саме визначення приналежності до олігархів досить розмите. І весь цей закон по суті ніяк не впливає на статус олігархів. Сьогодні ми бачимо, що рівень впливу українських олігархів визначать в Лондонських судах або в юрисдикціях інших країн не в Україні", - говорить Боровський.
На його думку, антиолігархічний закон - пил в очі.Він потрібен, щоб продемонструвати виконання передвиборчих обіцянок.
Нагадаємо, що закон № 5599 будуть переголосовувати.У поспіху перший заступник голови Верховної Ради Руслан Стефанчук не помітив кілька важливих нюансів, через які голосування потрібно буде проводити повторно.
Раніше Інформатор повідомляв, що Рада прийняла антиолігархічний закон:що зміниться.
Також ми писали, що між першим і другим читанням народні депутати внесли до нього більше 1,2 тисячі поправок .
Підписуйтесь на наш Telegram-канал,щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live.Підписатися на канал у Viber можна тут .
Автор матеріалу - Оксана Цибуля