У ТОП-5 увійшли знайомі українцям обличчя, статки яких оцінюють в мільйони доларів
В той час як фінансовий стан населення під час війни значно погіршується, у Верховній Раді продовжують сидіти нардепи з мільйонами доларів на особистих рахунках та в офшорах. Ознайомившись зі статками "народних обранців" не викликає подиву той факт, що вони масово у такий скрутний для країни час кинулися відпочивати за кордоном - на Мальдівах та інших курортах.
У звʼязку з цим ми розповімо вам про пʼятьох найбагатших нардепів у Верховній Раді часів війни.
Пʼятого президента та лідера партії "Євросолідарність" протягом багатьох років поспіль визнають одним з найбагатших українців. Цей статус зберігається за Петром Олексійовичом і під час війни. За даними Forbes, станом на кінець 2022 року статки власника Roshen сягали 730 млн доларів - це дозволило йому посісти 12-сходинку рейтингу найбільш заможних українських бізнесменів.
Порошенко є відомим прихильником готівки. Через війну нардеп вирішив не декларувати свої статки, однак у звіті за 2020 рік можна побачити, що він тримав у готівці аж $51,2 млн і 42,3 млн грн. Навіщо народному обранцю стільки готівки і чи виділив від під неї окреме приміщення у своєму маєтку - невідомо.
Інший бізнесмен у нашому рейтингу ТОП-5 найбагатших нардепів - співвласник мережі гіпермаркетів "Епіцентр" Олександр Герега. Станом на кінець 2022 року він разом зі своєю дружиною та бізнес-партнеркою Галиною Герегою володіли активами на суму 1,2 млрд доларів.
Ймовірно, такі великі статки наштовхнули бізнесмена на думку, що відвідувати роботу не обовʼязково навіть під час війни. Згідно з аналітикою Руху ЧЕСНО Олександр Герега пропустив 40% голосувань в проміжку від початку 2022 року і до травня 2023 року.
Не соромиться накопичувати величезні обсяги готівки і Герега - у декларації за 2019 рік він вказав суму, еквівалентну 126,31 млн гривень, з яких лише близько 10 мільйонів депутат тримає у гривнях, а решту – в іноземних валютах.
У 2019 році нардеп володів 29 земельними ділянками загальною площею 423 тисяч квадратних метрів, автомобілями BMW 730D, 2007 року (485 800 гривень) та Porsche 911 Carrera 4S, 2008 року (1 млн 248 тисяч гривень), а також годинниками класу люкс від брендів Brequet, Patekphilippe, Omega, Blancpain, ювелірними виробами, сумками Hermes, шубами та трьома картини (ХVII, ХІХ, ХХ століття).
Брат президента "Динамо" за даними ЧЕСНО також увійшов до списку найбільших прогульників серед нардепів. Від початку 2022 року до травня 2023 він пропустив 43% голосувань. Водночас Григорій Суркіс також є одним з найбагатших парламентарів. Згідно з даними Forbes, він разом з братом у 2021 році володів активами вартістю 260 млн доларів.
Також брати Суркіси стали героями розслідувань Михайла Ткача про українських олігархів, які живуть та відпочивають за кордоном під час війни. За даними ЗМІ, мешкають вони в Монте-Карло.
Також журналісти повідомляли про випадок, коли парламентаря у квітні 2022 року затримали на пункті пропуску "Краковець" під час того, як він знов намагався виїхати з України. Суркіс, за словами журналістів, вивозив 13 пар годинників через "зелений коридор". При цьому годинники не були зазначені у декларації.
Прикордонники не пропускають Суркіса ні туди, ні назад. Депутата зараз затримано і чекає рішення про те, пропустять його за кордон чи ні.
У Раді вже лунали пропозиції забрати мандат у представника депутатської групи ПЗЖМ (колишня ОПЗЖ), однак досі цього зроблено не було.
Давній друг олігарха Ігоря Коломойського у 2021 році посів 44 місце у рейтингу найбагатших українців зі статками у $230 млн. Він пропустив більше половини голосувань у Верховній Раді.
ЗМІ зʼясували, що під час війни Палиця щонайменше двічі виїжджав за кордон. Минулого року, за даними "Української правди", він побував на віллі у Каннах, яка ще з 2019 року перебуває у власності його родини.
Не зважаючи на прогульництво Палиця отримав за свою "роботу" в парламенті більше 230 тисяч гривень у період з лютого до вересня 2022 року.
Колишній член "Партії регіонів", діючий нардеп Максим Єфімов збудував свій капітал на Донбасі. Зокрема, ЗМІ повʼязують з ним Старокраматорський машинобудівний завод та Краматорський заводу важкого верстатобудування. Активи бізнесмена у 2021 році Forbes оцінив у 205 мільйонів доларів.
Також видання повідомляло, що влітку 2022-го Рада дозволила відчуження майна Новокраматорського машинобудівного заводу (НКМЗ) за законом, який пролобіював Єфімов. НКМЗ є конкурентом підприємств, з якими повʼязують нардепа.
Крім депутатства Єфімов також президент і міноритарний співвласник сталеливарного заводу "Енергомашспецсталь" - її власник через кіпрську EMSS Holdings Limited – російська компанія "Атомэнергомаш", яка входить до енергомашинобудівного дивізіону держкорпорації "Росатом". У квітні 2022-го "Енергомашспецсталь" припинив роботу через обстріли окупантів.
Зазначимо, що наразі немає точної інформації щодо статків окремих нардепів. Профільне видання Forbes минулоріч випустило рейтинг ТОП-20 найбагатших людей України - якщо б цей список був опублікований у традиційному ТОП-100 форматі, інформації було б більше. Водночас нардепи через війну все ще не зобовʼязані подавати електронні декларації. Але невдовзі це може змінитися - відповідний законопроект вже зареєстрований в парламенті і був підтриманий у першому читанні.
Раніше ЗМІ повідомляли про те, як нардеп Вадим Столар з ОПЗЖ відпочиває в Ніцці під час війни.