Заможна пара, що володіє великою мережею гіпермаркетів, була помічена у підтримці президента-втікача Януковича та олігарха Коломойського - Новини України
Олександр та Галина Гереги - подружжя бізнесменів, відоме в Україні через мережу гіпермаркетів "Епіцентр", які працюють по всій країні. Як доводили журналісти, пара певний час вела бізнес з росією, не декларувала вілли в Іспанії, а окремо нардеп від "За Майбутнє" Олександр голосував в інтересах Януковича та Коломойського. Інформатор згадав гучні скандали за участю Герег.
В лютому 2018 року вийшло розслідування проекту "Схеми", присвячений російському бізнесу родини Герег в тимчасово окупованому росією Криму. За свідченнями журналістів, Олександр та Галина Гереги на той момент мали фірму в Московській області.
В розслідуванні йдеться, що компанії "Епіцентр К", "Нова лінія" та "Торговий дім "Трейдіком "Інко", що належать подружжю, заснували у місті Пушкіно Московської області компанію ООО "Руслайн Ко", яка станом на лютий 2018-го року була одним з найбільших платників податку на власність до бюджету Севастополя.
Керівництво "Руслайн Ко" активно бере участь у діяльності гіпермаркетів "Новацентр К" – ця російська юридична особа почала працювати на місці гіпермаркетів "Епіцентр К" на території півострова", - стверджували розслідувачі.
Олександр Герега у коментарі "Схемам" спочатку заявив, що йому невідомо про бізнес-діяльність "Новацентру К" чи афільованих до нього структур у Росії чи Криму, а потім додав:
"Хто його знає. Може, ми і маємо стосунок до цих компаній, і підпільно працюємо на ворожій території, щоби рано чи пізно розпалити пожежу, яка буде крокувати цими територіями, і ці території також стануть такими ж незалежними, як наша країна... На території Росії і Криму українським компаніям просто неможливо працювати".
У 2018 році проект "Слідство.Інфо" з посиланням на іспанські ЗМІ повідомив, що Гереги придбали дві вілли між пляжами “Ворамар” та “л’Альмадрава” на узбережжі Болеарського моря в Іспанії. Розслідувачі зʼясували, що дві ділянки в містечку Бенікасім придбала Галина Герега у 2017 і 2018 роках. У документах зазначено, що у Галини є чоловік, тож це спільна власність подружжя.
За даними місцевих ЗМІ, вартість однієї з них сягає, імовірно, близько шести мільйонів євро.
"Гламурна вілла “Дель Мар” та її сусідка “Ізабель” розташовані на першій лінії моря. Перша побудована наприкінці 19 на початку 20 століття як “вілла насолоди для вищої буржуазії”. Раніше там проводили “Квіткові ігри” — літературні конкурси, що проходять каталонською мовою. Інша вілла хоча і менша, але “має велику архітектурну цінність, повністю відреставрована, з ганком та садом”, - йдеться в розслідуванні.
Цю нерухомість народний депутат Герега, за даними журналістів, не декларував.
“Надзвичайно приємно, що окрім нас, колег та родичів, ще є багато хто небайдужий до Піренейського півострова із його таким різноманіттям”, — написав Герега.
Однак в декларації за 2019 рік ця нерухомість зʼявилася. Вказано, що вона займає площу в понад 5 тисяч квадратних метрів і коштує 95 млн 455 тисяч гривень.
За підсумками 2019 року Олександр Герега увійшов до топ-5 нардепів з найбільшою кількістю готівки. У декларації за 2019 рік він вказав суму, еквівалентну 126,31 млн гривень, з яких лише близько 10 мільйонів депутат тримає у гривнях, а решту – в іноземних валютах.
У 2019 році бізнесмен задекларував 29 земельних ділянок у Київській області та в місті Києві загальною площею близько 423 тисяч квадратних метрів. Серед них - квартира площею 888,5 квадратних метрів, яка, за даними видання "Главком", розташована у багатоповерховому будинку преміум-класу Diamond Hill у центрі Києва – на вулиці Івана Мазепи. Задекларована вартість житла – 21,5 млн гривень.
Згідно з декларацією подружжя Герег на момент її подання володіло:
Також нардеп задекларував 5 годинників класу люкс від брендів Brequet, Patekphilippe, Omega, Blancpain, ювелірні вироби, сумки Hermes, шуби та три картини (ХVII, ХІХ, ХХ століття).
Навесні 2020 року уряд запровадив в Україні жорсткий карантин у звʼязку з пандемією COVID-19. В той же час мережа гіпермаркетів "Епіцентр", якою володіють Гереги, оголосив, що не закриватиметься, пославшись на розʼяснення від Кабінету міністрів. Згідно з цим розʼясненням, магазини, де торгують товарами першої необхідності, можуть продовжувати приймати відвідувачів попри карантин. Це призвело до ситуації, за якої дрібні магазини були закриті, в той час як "Епіцентри" працювали.
Радник екс-премʼєра Олексія Гончарука Олексій Мушак у розмові зі ЗМІ вказав на "безпрецедентну швидкість", з якою запит бізнесу, у цьому випадку "Епіцентру", отримав відповідь за підписом голови Кабміну - так, лист потрапив до уряду 18 березня 2020 року, а відповідь надійшла того ж робочого дня.
"Я знаю ситуацію зсередини: такого ніколи не буває. Навіть теоретично прем'єр не встигне підписати такий лист за тиждень, якщо працює за звичним графіком. Тож ми бачимо якесь підігравання з боку уряду мережі "Епіцентр", - сказав Мушак.
Тоді керівник київського відділення Антимонопольного комітету України Олексій Хмельницький зауважував, що ця ситуація є несправедливою.
"Робота "Епіцентру" та "Нової лінії" під час карантину є отриманням неправомірної переваги над конкурентами. Абсолютна більшість непродовольчих торгових мереж та окремих магазинів виконала розпорядження та призупинила діяльність", - заявив представник регулятора.
В травні минулого року, вже після декількох місяців повномасштабного вторгенння рф, організація "Львівський оборонний кластер" (ЛОК), яка виробляє та безплатно передає бронежилети українським військовим, повідомила, що її продукцію виставлено на продаж у гіпермаркетах "Епіцентр".
В пресслужбі "Епіцентру" тоді заявили, що бронежилети їм поставила компанія "Група Венето", яка належить родині бізнесмена Михайла Бродського.
"Компанія "Група Венето" надала всі необхідні документи на товар: товарні накладні, сертифікати випробувань та якості. Відповідно, ТОВ "Епіцентр К" правомірно закупило сертифікований товар з усіма підтверджувальними документами", — повідомили представники мережі гіпермаркетів.
У листі "Венето" керівництву "Епіцентру" від 12 травня йдеться про те, що "виготовлення вищезгаданих товарів проводиться на власних потужностях підприємства та працівниками нашого підприємства".
Пізніше СБУ повідомила про ліквідацію масштабної схеми розкрадання гуманітарної допомоги, яка призначалася українським військовим. Загалом шахраї, за даними слідства, намагалися незаконно продати понад 1000 бронежилетів на загальну суму понад 12 млн грн.
Вже після цього стало відомо, що мережа "Епіцентр" вирішила припинити взаємовідносини з "Група Венето" та зняти з продажу всю продукцію компанії.
Під час Революції Гідності у січні 2014 року народний депутат Олександр Герега, який на той момент входив до фракції "Партії регіонів", голосував за пакет "диктаторських законів" Януковича. Ці закони передбачали суттєве обмеження свободи слова та мирних зібрань на тлі масових протестів проти тодішнього президента.
В березні 2020 року вже нардепом від "За Майбутнє" Герега разом з іншими парламентарями заблокував розгляд Верховною Радою "антиколомойського закону", проігнорувавши засідання фінансового комітету Ради. Також бізнесмен, за даними "Центру протидії корупції", тоді підписав два подання в Конституційний суд з вимогою скасування закону. Відомо, що цей документ унеможливив повернення "ПриватБанку" олігарху Ігорю Коломойському.
Олександр і Галина Гереги за підсумками 2022 року посіли 6 місце в рейтингу найбагатших українців за версією журналу Forbes зі статками в 1,2 млрд долларів. Подружжя володіє мережами гіпермаркетів "Епіцентр", "Нова лінія". Займаються і аграрним бізнесом - у 2020 році "Епіцентр-Агро" увійшов до десятки найбільших латифундистів, зібравши 160 000 га землі.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.