Рада підтримала відновлення е-декларування: що має змінитися

Документ ухвалили 299 народних обранців

Е-декларування
Рада проголосувала за повернення е-декларування. Колаж: Інформатор

В Україні можуть повернути електронне декларування. Верховна Рада у першому читанні підтримала законопроєкт №9534.

Про це повідомив народний депутат Ярослав Железняк у Telegram. “За” проголосували 299 обранців.

Згідно з законом, у разі його прийняття усі декларації мають бути подані не тільки за цей рік, але і за всі інші попередні. Також збільшать терміни декларування суттєвих змін у майновому стані.

Суб’єкти декларування, які виконують завдання в інтересах національної безпеки чи перебувають на територіях, які постраждали від військової агресії рф проти України, подають декларацію протягом 90 днів з дня:

  • визначення дати завершення бойових дій;
  • завершення тимчасової окупації для тимчасово окупованих територій, на яких особа перебуває;
  • повернення до пункту постійної дислокації чи місця постійної роботи (крім ротації);
  • припинення або скасування воєнного стану.

Це стосується лише тих, хто є суб’єктами е-декларування. Ними є особи:

  • які для здійснення службових повноважень перебувають на територіях, на яких ведуться активні бойові дії;
  • які перебувають на тимчасово окупованих територіях;
  • з числа військовослужбовців ЗСУ та інших військових формувань, які беруть безпосередню участь у бойових діях;
  • з числа співробітників органів, уповноважених на здійснення розвідувальної та/або контррозвідувальної діяльності, які безпосередньо беруть участь у проведенні розвідувальних заходів;
  • які направлені до інших держав для участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки.

Крім того, уточнюються дані про необхідність декларування об’єкта, який перебував у володінні. Він вказується в декларації у випадку, якщо перебував у володінні або користуванні у сукупності не менше 183 календарних днів за звітний період та/або два місяці, що передували закінченню звітного періоду. Крім того, ринкова вартість користування таким об’єктом (незалежно від того чи користування платне або безоплатне) протягом періоду його користування має перевищувати 50 прожиткових мінімумів (наприклад, за 2022 рік це становитиме 124 050 грн).

Крім того, закон поверне спецперевірки. У тому числі для тих, хто був призначений без них. НАЗК дає розʼяснення по одержанню неправомірної вигоди або подарунка та поводження з ними, а також запобігання та врегулювання конфлікту інтересів.

Відомо, що декларації відображатимуться у публічному доступі у Єдиному державному реєстрі, коли припинять або скасують воєнний стан. Водночас там не вказуватимуть:

  • Реєстраційний номер облікової картки платника податків або номер паспорта громадянина України;
  •  Місце проживання;
  •  Дату народження фізичних осіб;
  •  Місцезнаходження об’єктів, які наводяться в декларації;
  •  Номери рахунку в банківській чи іншій фінансовій установі;
  •  Відомості про населені пункти, де розташовані об’єкти, які зазначаються у декларації, або де розташоване місце фактичного проживання, зареєстроване місце проживання;
  •  ПІБ всіх інших осіб зазначених у декларації (крім суб’єкта декларування).

Е-декларування в Україні

26 липня у Верховній Раді зареєстрували законопроект про повернення обовʼязкового декларування доходів чиновниками та тими, хто претендує на відповідні посади. Про це йдеться у картці законопроекту №9534.

Україна у Меморандумі з МВФ зобов’язалася повернути е-декларування до 1 серпня 2023 року. Окрім цього домовленностями передбачене відновлення функції НАЗК перевіряти декларації про активи чиновників Також у Меморандумі є зобов'язання забезпечити автоматичне внесення інформації з інших пов'язаних баз даних та реєстрів із збереженням зобов'язання чиновника щодо правдивого та заповнення спрощених декларацій у період дії воєнного стану - цю вимогу державі необхідно виконати до жовтня 2023 року.

Також ми писали, посол ЄС в Україні Матті Маасікас також закликав поновити е-декларування згідно з рекомендаціями Єврокомісії.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube