Жінка безкоштовно користувалась автомобілем, як особа з інвалідністю
Жінка, як особа з інвалідністю безкоштовно користувалася автомобілем Фонду соціального страхування України. Згодом вона померла, а її донька вирішила залишити транспортний засіб до моменту викупу за остаточною вартістю, що складає 66 070 гривень. Про це йдеться у рішенні Комсомольського міського суду Полтавської області, опублікованому 30 серпня 2024 року.
Жінка, як особа з інвалідністю внаслідок професійного захворювання знаходилась на обліку Фонду соціального страхування України. Їй встановили 2 група інвалідності та забезпечили автомобілем марки ЗАЗ «SENS» легковий седан, модель М 1 Т ЗАЗ TF698KN1, колір «срібляста мідь», 2011 року випуску, загальною вартістю 66 070 гривень. Автомобіль виданий особі з інвалідністю безкоштовно та є власністю Фонду, виданий без права продажу, дарування, передачі керування іншій особі без дозволу управління.
В січні 2022 року минуло 10 років як жінка користувалася вищевказаним автомобілем. 02.02.2022 року вона звернулась до управління із заявою про намір викупити автомобіль у власність за нульовою вартістю з відповідною перереєстрацією автомобіля марки М 1 Т ЗАЗ TF698k, що перебував у неї в експлуатації. Відповідно до акту перевірки наявності автомобіля № 1 від 25.02.2022 року вищевказаний автомобіль використовувався безпосередньо особою з інвалідністю. 02.03.2022 року особа з інвалідністю, якій виданий зазначений транспортний засіб, померла. Згідно із п. 16 порядку № 999, після смерті особи з інвалідністю, автомобіль, виданий особі з інвалідністю, може бути безоплатно переданий у власність члену її сім' (за бажанням такого члена сім'ї), який на час смерті особи з інвалідністю був зареєстрований за місцем реєстрації особи з інвалідністю. До членів сім'ї особи з інвалідністю належать громадяни України, які проживають разом з нею, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, опіки або піклування над неповнолітніми дітьми, а також на інших підставах, які не заборонені законом і не суперечать моральним засадам суспільства, та місце проживання яких зареєстровано в Україні в установленому законодавством порядку.
У матеріалах особової справи померлої особи з інвалідністю, міститься заява в якій її донька звернулася із заявами від 18.03.2022 року до управління про викуп вищезазначеного автомобіля та можливість взяття його на відповідальне зберігання до моменту викупу за остаточною вартістю. На засіданні постійної діючої комісії управління з розв'язання питання взяття на облік, розподілу, видачі автомобілів, що були в експлуатації потерпілих унаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання та зняття з черги на забезпечення автомобіля осіб з інвалідністю, які протягом перебування на обліку втратили підстави, визначені порядком № 999, щодо права громадянки на безоплатне отримання у власність автомобіля, що оформлено протоколом № 3 від 28.03.2022 року було вирішено: у зв'язку з відсутністю довідки, про те, що на час смерті особи з інвалідністю вона була зареєстрована за місцем реєстрації особи з інвалідністю, відмовити у задоволенні заяви доньки померлої потерпілої щодо переоформлення автомобіля МІ Т ЗАЗ TF698K; легковий седан; повернути управлінню автомобіль МІ Т ЗАЗ TF698K, легковий седан управлінню. Жінка подала зустрічний позов, в якому вона просила суд зобов'язати Фонд соціального страхування України та управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області передати безоплатно у власність жінки автомобіль марки ЗАЗ «SENS» легковий седан.
Суд відмовив Головному управлінні пенсійного фонду України в Полтавській області в задоволенні позову. Позов жінки про зобов'язання вчинити певні дії задовольнили. Головне управління пенсійного фонду України в Полтавській області зобов'язали передати безоплатно у її власність автомобіль марки ЗАЗ TF698K з відповідним дозволом на реєстрацію/перереєстрацію вказаного транспортного засобу.
"Мати відповідачки за первісним позовом користувалася автомобілем марки ЗАЗ TF698К, який належав Головному управлінню пенсійного фонду України в Полтавській області за первісним позовом, після смерті жінки відповідачці відмовили у безоплатній передачі автомобіля з підстав відсутності документів щодо підтвердження факту її проживання однією сім'єю разом з померлою особою з інвалідністю. Враховуючи викладене, суд доходить висновку про те, що реєстрація місця проживання або відсутність такої реєстрації не змінює факту проживання особи за певною адресою або за певними особами й не може бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією та іншими нормативно правовими актами. Так, рішенням Комсомольського міського суду Полтавської області від 08.08.2023 року у справі встановлено факт постійного проживання жінки з матір'ю, протягом періоду з липня 2020 року по включно, на час смерті", - наголосив суд.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.