В Інтернеті продають фейкові посвідчення волонтерів: до чого тут ексмер Чернігова

У соцмережах рекламують підроблені посвідчення волонтерів, які нібито врятують від мобілізації. А благодійний фонд, від імені якого нібито видають посвідчення шахраї, має впливових засновників у Чернігові, пов'язаних з владою міста

Посвідчення волонтерів, Владислав Атрошенко
Посвідчення волонтерів, Владислав Атрошенко

В Інтернеті за оголошеннями у соцмережах продаються фейкові волонтерські посвідчення по 5000 грн. У рекламі обіцяють, що з ними покупців не чіпатиме ТЦК, не мобілізують, а також можна буде пересуватися містом у комендантську годину та виїздити за кордон. Але нічого з цього таке посвідчення не дає. Інформатор з'ясував, що шахраї поширюються свої посвідчення від імені благодійного фонду з Чернігова, засновник якого має спільний бізнес з ексдружиною звільненого мера Чернігова Владислава Атрошенка.

Ми перейшли за QR-кодом з прикладу такого посвідчення, яке продавалося на OLX. Він нас привів до сайту благодійного фонду Avilova Fund з Чернігова (БФ "А Вілов А"). Ділки також отримують персональні дані громадян, для яких виготовляють такі посвідчення. 

Приклад волонтерського посвідчення, що продається в інтернеті
Приклад волонтерського посвідчення, що продається в інтернеті

Пізніше ми знайшли рекламу продажу волонтерських посвідчень у Telegram, де вже була написана назва цього ж фонду. А контакт, який приймає замовлення на посвідчення, також їх приймає і зараз - через рекламу у Telegram та Facebook, але назва фонду затерта на прикладах, що публікують у рекламі, хоча дизайн той самий. 

Оголошення в Інтернеті про продаж посвідчень
Оголошення в Інтернеті про продаж посвідчень

Ми запитали у Avilova Fund, чи знають вони про цю ситуацію, але поки що відповідь не отримали. Зазначимо, що з великою вірогідністю у фонді не підозрюють про цю аферу та не мають до неї відношення (судячи з того, хто його створив та хто очолює). 

Продажем займається такий собі Олег Ткаченко. Хто це - сказати важко, адже ім'я і прізвища доволі поширені в Україні. Згідно з даними у рекламі, організатори схеми вже мають "150 задоволених клієнтів". Тобто заробили близько 750 тисяч гривень або майже 18 тисяч доларів, продаючи посвідчення по 5 тисяч гривень за кожне. Також оголошення про продаж фейкового волонтерського посвідчення трапилося нам і на іншому сайті, але вже за 10 тис. грн та з іншим посередником.

Чим відомий цей фонд та хто його заснував

Благодійний фонд "А Вілов А" було засновано у травні 2022 року у Чернігові. Згідно з даними аналітичної системи YouControl, засновниками є киянка Яна Михальченко та чернігівець Ярослав Пригода. Очолює фонд від моменту його створення Сергій Тимошенко - відомий у Чернігові бухгалтер, який також працює у декількох фірмах різних власників. Хоча юридично фонд зареєстровано на вулиці Шевченка, на сайті вказана адреса - вул. Київська, 11 - це у бізнес-центрі Black Wood Tower.

Яна Михальченко, також відома як Авілова (звідси і назва фонду), є власницею елітного салону краси у Чернігові. Ярослав Пригода - її чоловік. Він  з 2021 року є співзасновником підприємств ТОВ "Мімоза-Груп" та ТОВ "Мімоза Оріджинал", в обох основною власницею є Ірина Атрошенко. Загалом деякі фірми Пригоди мають мільйонні прибутки, тому очевидно, що до схеми з посвідченнями волонтерів подружжя бізнесменів не має відношення.

Ірина Атрошенко - вже ексдружина колишнього народного депутата України та мера (2015-2023) Чернігова Владислава Атрошенка. Незадовго до розлучення український бізнес від чоловіка перейшла Ірині, з якою у шлюбі вони були протягом 29 років. Батька Ярослава Пригоди ЗМІ також називали партнером Владислава Атрошенка по бізнесу.

Що стосується фонду Avilova Fund, активність він проявляв влітку 2022 року. Тоді фонд допомагав пенсіонерам робити ремонти у невеликих будинках - загалом на кількасот тисяч гривень. Що цікаво, гроші фонд збирає не тільки на власні рахунки, але й на рахунки свого керівника - Сергія Тимошенка. У 2024 році фонд оголосив збір на 70 тис. грн на Mavic 3 для військових, але зібрали лише 10 тис. 150 грн наразі. Згідно з офіційними даними, у 2022 році фонд на свої рахунки отримав 178,6 тис. грн, у 2023 році - 11,2 тис. грн. За минулий рік даних поки немає. У поле зору медіа з вересня 2022 року фонд не потрапляє.

Спікер Полтавського обласного ТЦК Роман Істомін зазначає, що наявність такого посвідчення (навіть у справжніх волонтерів) точно не врятує від вручення повістки, оскільки ТЦК перевіряють насамперед військово-облікові документи громадянина та звіряють дані із системою "Оберіг". Якщо щось не збігається, то чоловіка відправляють на оновлення даних, якщо все гаразд, то відпускають.

При цьому Істомін нагадує, що в Україні існує кримінальна відповідальність за підробку документів. А от з якими документами не будуть чіпати у більшості випадків - це актуалізований військовий квиток та посвідчення офіцера (для тих, хто проходить службу чи вже звільнений з неї). Перепустки на час комендантської години волонтерське посвідчення не забезпечує - на це у людини має бути письмовий дозвіл від військової комендатури (і лише в межах території повноважень цієї комендатури). А скільки чоловіків виїхало за кордон під виглядом волонтерів під час війни і як їм це вдалося - читайте тут.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube