Поки жінка працювала в Америці шахрай отримав за неї три кредити в Україні: що вирішив суд

Українка жила в США з 2016 року та приїжджала в Україну тільки інколи, та й то не більше як на місяць. Поки її не було на батьківщині, хтось оформив на неї три позики в трьох різних компаніях.

Поки жінка працювала в Америці шахрай отримав за неї три кредити в Україні: що вирішив суд
Кожен договір жінка скасовувала через суд

В березні 2020 року у родичів жінки, яка в той час жила та працювала в США, почали вимагати гроші. Нібито вона отримала позики в один день одразу в трьох компаніях. І колектори вже стукають у двері, вимагаючи повернути гроші.

Як виявилося, жінка жила в Америці з 2016 року та приїжджала в Україну тільки інколи та й то не більше як на місяць. В черговий раз вона поїхала до США в лютому 2019 року та у 2020-му в Україну взагалі не поверталася. Саме в цей час – на початку лютого 2020 року хтось взяв від її імені позики.

Близькі розповіли їй що відбувається. Ще перебуваючи в Америці, жінка по електронці повідомила про злочин поліцію та прокуратуру в Івано-Франківській області. Проте звернення до правоохоронних органів не допомогло, тому що у серпні, вересні, листопаді та у грудні 2020 року її родину засипали листами кредитори. Пізніше, частину боргів передали колекторським фірмам і дошкуляння вийшло на новий рівень.

Щоб зі всім розібратися вона приїхала в Україну тільки в червні 2021 року, що підтверджувалося відмітками у закордонному паспорті, а також копією листа Державної прикордонної служби України. Вона звернулась до адвоката, який почав розпитувати про подробиці отримання позик.

З’ясувалося, що хтось, видаючи себе за жінку, оформив на сайтах три угоди: з компаніями «ІНВЕСТРУМ», де взяли в борг тисячу гривень, «Кредитна установа «Європейська кредитна група» (2000 грн) та «ГОУФІНГОУ» (2 тис. 500 грн).

Що було у суді

Жінка просила визнати угоди недійсними та сплатити за неї судові витрати. Її розслідування показало, що гроші отримали на картки банків, в яких у неї ніколи не було рахунків. До того ж угоди підтвердили за допомогою кодів, які надійшли на номер «Київстар», яким вона не користувалася з 2016 року як поїхала до США.

З відповіді мобільного оператора жінка дізналася, що в момент оформлення договорів шахрай був у Дніпровському районі Києва. Водночас тоді вона взагалі не була на території України. Проте постраждала здогадувалася, де шахрай взяв її особисті дані.

Жінка підозрювала, що для цього він скористався інформацією з «Українського бюро кредитних історій». Виявилося, що у 2013 році вона брала в ПриватБанку кредит, який повернула за два роки. Можливо той, хто видавав себе за неї, використав персональні дані із сайту бюро, скориставшись номером мобільного, яким вона не користувалася з 2016 року. А про дату її народження зміг дізнатися з її сторінки у Facebook.

Щоб скасувати ці угоди жінка тричі зверталася до суду – окремо до «ІНВЕСТРУМ», до «Європейської кредитної групи» та до «ГОУФІНГОУ» та колекторських фірм, яким передали борги. 

Судді були одностайні в тому, що хтось вирішив "підкласти свиню" жінці та оформив на неї кредити. Представники Феміди визнали, що у період укладення договорів номер, за яким їх оформлювали, працював у зоні дії ретрансляційних антен в Дніпровському районі столиці. У той час була в Америці. Крім того, банківські картки, на які зарахували кредитні кошти, їй не належали.

Тому у липні 2022 року суддя Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області Віта Матолич першою скасувала кредитну угоду з «Європейською кредитною групою». Слідом за нею у вересні того ж року суддя того ж суду Роман Грещук визнав недійсним договір з «ІНВЕСТРУМ». Та останнім у січні 2023 року скасував угоду про позику з «ГОУФІНГОУ» суддя цього ж суду Олександра Міськевич.

Як правильно відмовитися від кредиту

За законом «Про захист прав споживачів» відмовитися від договору можна впродовж 14 днів від підписання. Зробити це можна було б за трьох умов:

  • надіслати письмову заяву компанії про відмову від кредитного договору впродовж двох тижнів;
  • одночасно з цим повернути гроші;
  • сплатити проценти, які були нараховані.

Як не помилитися з кредитом

В Національному банку радять добре зважити, чи конче необхідні вам «швидкогроші» під великі відсотки. Можливо, варто відмовитись від певної покупки, щоб не потрапити у фінансову кабалу.

«Не рекомендую зловживати кредитами до зарплати. Таким чином, ви себе заганяєте у боргову пастку. Якщо систематично не вистачає коштів, то необхідно або скорочувати витрати, або збільшувати доходи. Якщо потрібно придбати щось дороговартісне, то краще скористатися банківськими продуктами, оформивши кредитну карту або розстрочку. На крайній випадок – кредит готівкою від банку», - розповів фінансовий аналітик Василь Боярчук.

Варто дотримуватися простих правил. Обирайте установи, які мають відповідні ліцензії.

«Перш ніж оформлювати кредит, з’ясуйте його основні умови. Вебсайти фінансових установ містять чіткий перелік мінімально необхідної інформації: повну назву та контактну інформацію фінансової установи, відомості про ліцензію на послугу з надання кредитів, істотні характеристики кредиту у стандартизованому форматі. Так само істотна інформація міститься у кредитному договорі, який варто неодмінно прочитати перед підписанням», - радять у НБУ.

Інформатор розповідав, що ПриватБанк змінив правила використання кредитних коштів. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube