Шахраї вкрали дані з додатку «Мій Київстар» та оформили позику в Moneyveo

Читать на русском

На прохання злочинців жінка передала код з повідомлення

Читать на русском
Шахраї вкрали дані з додатку «Мій Київстар» та оформили позику в Moneyveo
Поліція розслідувала злочин про крадіжку даних

На прохання злочинців жінка передала код з повідомлення

У листопаді 2021 року жінці подзвонив нібито співробітник «Київстар» та сказав, що проводиться перевірка мережі. Тому необхідно повідомити код, який надійде їй у вигляді повідомлення. Жінка так і зробила, після чого не неї оформили кредити.

Через деякий час, уважніше передивившись повідомлення, вона прочитала - код нікому не можна повідомляти. Цього ж дня вона помітила, що не працює інтернет, а наступного дня жінка не змогла скористатися своєю банківською карткою. Банкомат «відповідав», що її пін-код невірний.

Наступного дня вона отримала на електронну пошту договори з різних банків про надання кредитів. Виявилося, що після дзвінка невідомі отримали кошти від її імені, але ці договори жінка сама ніколи не укладала. На роздуми пішло десять днів, після чого вона звернулася до поліцій з заявою про злочин.

До суду постраждалу привів договір на 22 тис. грн, який шахраї отримали від її імені в «Манівео Швидка Фінансова допомога». Копії угоди вона теж отримала на пошту, але наполягала, що документи не підписувала ані власним, ані електронним підписом.

Що було у суді

Жінка просила скасувати угоду, тому що вона грошей в «Манівео» не просила, а це зробили злочинці. До того ж в цьому договорі не було її паспортних даних, тому це було ще одним підтвердженням, що угоду вона не укладала. Окрім цього жінка просила повернути судовий збір та оплатити послуги адвоката.

З поліції повідомили, що у листопаді 2021 року до чергової частини надійшла заява від постраждалої, що злочинці отримали її дані до мобільного додатку «Мій Київстар» та оформили на її ім`я декілька кредитних позичок. За цим фактом було відкрито кримінальне провадження №12021167180000184.

Коли суддя вивчила угоду, то виявилося, що документ жінка дійсно не підписувала. Оскільки в угоді не було ані алфавітно-цифрової послідовності як в одноразового ідентифікатора, ні електронного, ні електронного цифрового підпису, ні аналога її власноручного підпису. Крім того, не було доказів, що жінка отримала ці гроші.

Суддя визнала, що договір не укладався, тому скасувати те, чого не існує неможливо. Тому у червні 2022 року суддя Савранського районного суду Одеської області Наталія Бростовська ухвалила заочне рішення, за яким жінці у позові відмовила.

Як правильно відмовитися від кредиту

За законом «Про захист прав споживачів» відмовитися від договору можна впродовж 14 днів від підписання. Зробити це можна було б за трьох умов:

  • надіслати письмову заяву компанії про відмову від кредитного договору впродовж двох тижнів;
  • одночасно з цим повернути гроші;
  • сплатити проценти, які були нараховані.

Як не помилитися з кредитом

В Національному банку радять добре зважити, чи конче необхідні вам «швидкогроші» під великі відсотки. Можливо, варто відмовитись від певної покупки, щоб не потрапити у фінансову кабалу.

«Не рекомендую зловживати кредитами до зарплати. Таким чином, ви себе заганяєте у боргову пастку. Якщо систематично не вистачає коштів, то необхідно або скорочувати витрати, або збільшувати доходи. Якщо потрібно придбати щось дороговартісне, то краще скористатися банківськими продуктами, оформивши кредитну карту або розстрочку. На крайній випадок – кредит готівкою від банку», - розповів фінансовий аналітик Василь Боярчук.

Варто дотримуватися простих правил. Обирайте установи, які мають відповідні ліцензії.

«Перш ніж оформлювати кредит, з’ясуйте його основні умови. Вебсайти фінансових установ містять чіткий перелік мінімально необхідної інформації: повну назву та контактну інформацію фінансової установи, відомості про ліцензію на послугу з надання кредитів, істотні характеристики кредиту у стандартизованому форматі. Так само істотна інформація міститься у кредитному договорі, який варто неодмінно прочитати перед підписанням», - радять у НБУ.

Інформатор розповідав як жінка повернула гроші, які забрав у неї «Кредит Маркет». 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.