Росія намагається шантажувати світову громадськість голодом у найбідніших країнах та нестабільністю, яку це спровокує
Москва вийшла з «зернової угоди» та оголосила про намір заблокувати транспортування українського зерна з чорноморських портів України. Причиною кремль називає недотримання Заходом домовленостей за умовами договору. Фондові біржі відреагували миттєво - зростанням цін на зерно, а в перспективі це може спричинити нестабільність на ринку продовольства та навіть голод у бідних країнах. Захід розглядає різні варіанти для реакції в разі відмови росії від повернення до «зернової ініціативи», проте вони мають свої ризики. Разом із тим, якщо путін продовжуватиме дотримуватись такої лінії, то ризикує втратити нейтралітет країн Глобального Півдня щодо війни в Україні. Отже чи спрацює черговий кремлівський шантаж?
У понеділок, 17 липня, росія заявила, що розірвала «зернову угоду». Термін дії цього документа завершився якраз у цей день. Заява збіглася з вибухом на Керчинському мосту, який зруйнував автомобільне полотно, але залишив неушкодженим критично-важливе для постачання російської армії залізничне сполучення. Ганна Маляр, заступниця міністра оборони України, припустила, що йдеться про російську провокацію.
«При такому зосередженні корабельного угруповання у даному районі та загальної напруги на тлі питання пролонгації «зернової угоди» створення подібних провокацій є типовим способом вирішення питань країни-агресора», — заявила вона.
Втім, прессекретар кремля Дмитро Пєсков стверджує, що ці події не пов’язані між собою. Росія заявила, що спільний координаційний центр у Стамбулі розформують, а чорноморський флот окупантів «згортає зерновий гуманітарний коридор» і більше не гарантуватиме безпеку торгових суден.
Вождь росіян володимир путін жалівся, що, мовляв, головне завдання угоди — постачання зерна країнам, які його потребують — «не було реалізоване». Кремль докоряє Заходу за те, що «Россільхозбанк» не переприєднали до SWIFT і не запрацював аміакопровід «Тольятті-Одеса», що унеможливлювало торгівлю російськими міндобривами. Також кремль дотинав тим, що, нібито, гуманітарний коридор для проходу суден використовувався Україною для організації атак водних безпілотників на окупований Севастополь. У сукупності це і стало обґрунтуванням такого рішення.
Інформація про скасування дії «зернового коридору» призвела до негайного росту цін на збіжжя на світовому ринку: за даними CNBC, вартість зросла на 3,5 %. Президент Туреччини Реджеп Ердоган, один з ініціаторів угоди, підтвердив її розірвання. Він вважає, що повернеться до її обговорення під час візиту володимира путіна до Анкари, який очікують у серпні.
«Чорноморська ініціатива увійшла в історію як важливий дипломатичний успіх. Відвантажено понад 33 мільйона тонн зернових продуктів. Багатьом країнам вдалося запобігти втягненню в продовольчу кризу», — запевнив Ердоган.
Втім, в Анкарі заявляють, що оптимістично налаштовані щодо продовження угоди. Перші перемовини, заявляє Ердоган, можливі «телефоном», раніше, ніж станеться особиста зустріч.
Росія ж, ротами своїх пропагандистів із ТАСС заявляє, що шанси на продовження невеликі. Якщо це так, сухопутних транспортних шляхів буде недостатньо для експорту необхідної кількості зерна.
Чутки про те, що путін мріє припинити рух зерна із Чорноморських портів України були давно. Держсекретар США Ентоні Блінкен минулого тижня звинуватив росію у використанні зернової угоди «як зброї».
Річ у тім, що Україна є одним із найбільших у світі постачальників зерна. За даними Всесвітньої продовольчої програми, українське зерно годує 400 мільйонів людей у всьому світі. Через блокаду портів обсяг експорту української продукції буде суттєво знижено.
Подорожчання зерна на світових ринках може спровокувати різке зубожіння та, навіть, голод у бідних державах Африки та Близького Сходу. У перспективі це має призвести до політичної нестабільності у цих країнах, масової міграції населення та нової кризи в ЄС. За задумом кремля, через антимігрантські настрої, які неминуче посилюватимуться, до влади на Заході прийдуть ультраправі політики, які будуть більш схильні домовлятися з москвою.
Євросоюз заявив про готовність підтримувати український експорт. Йдеться про повернення до ідеї залізничного та автомобільного транспортування.
«Я рішуче засуджую цинічний крок росії припинити Чорноморську зернову ініціативу, попри зусилля ООН і Туреччини. ЄС працює над забезпеченням продовольчої безпеки для незахищених верств населення світу», — написала президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
Однак досвід показує, що без транспортування морем здійснити перевезення всього зерна, яке виробляє Україна, видається неможливим. Крім того, наростає внутрішній супротив: у ЄС аграріям важко утримати конкуренцію з українськими фірмами, тому вони виступають проти експорту через їхні країни, оскільки часто воно знаходить покупця саме в Європі. Щоб врегулювати це Європейський Союз запровадив імпортні обмеження, згідно з якими зерно можна транспортувати через Болгарію, Угорщину, Польщу, Румунію та Словаччину, але не можна продавати в цих країнах.
Як варіант розмірковують над можливістю використання військового флоту Туреччини для конвоювання суден із зерном. Однак це викликає серйозні побоювання, адже спричинить до росту вартості страхування суден. Судноплавні компанії можуть не захотіти ризикувати, аби відправляти свої кораблі через зону бойових дій. Як мінімум, це неминуче спричинить здорожчання харчових продуктів.
Якщо ж НАТО чи Туреччина прийме рішення конвоювати транспортні каравани в чорному морі, залишається відкритим питання, як відреагує росія. Кремль може спробувати блокувати судна або, навіть, влаштовувати їм «випадкові» інциденти, до прикладу, «схибити», бомблячи острів Зміїний. Це, однак, дуже малоймовірно, оскільки означає непередбачувані наслідки для путіна, аж до прямого протистояння з НАТО.
Рішення росії не допустити відновлення «зернової угоди» неминуче спричинить значні втрати на політичній арені. Країни Глобального Півдня намагаються в російсько-українській війні зберігати нейтралітет, не дотримуються західних санкції, тим самим підтримуючи економіку рф. Як попереджав радник президента США з питань національної безпеки Джейк Салліван в інтерв’ю CBS, таке рішення неминуче призведе для росії до «величезних дипломатичних витрат».
«Якщо вона (рф — ред.) вийде з неї, решта світу подивиться на це і скаже, що росія відвернулась від потреб країн глобального Півдня, Африки, Латинської Америки та Азії в необхідному їм продовольстві за доступними цінами. І я думаю, що в майбутньому це буде коштувати росії величезних дипломатичних витрат», — заявив Салліван.
За його словами, Вашингтон готовий до будь-якого розвитку подій. США обіцяють допомогти Україні в організації експорту.
Щойно пролунала інформація про те, що росія припиняє роботу «зернового коридору», як з’явився коментар від МЗС КНР про те, що вони хотіли б продовжити ініціативу. Для перенаселеного Китаю здорожчання харчових продуктів на світових ринках абсолютно ні до чого.
«Китай сподівається, що чорноморська зернова ініціатива й надалі буде збалансованою та повністю реалізованою… Китайська сторона готова посилити комунікацію та співпрацю з усіма сторонами для сприяння більшому міжнародному консенсусу та забезпечення глобальної продовольчої безпеки», — повідомила речниця МЗС Китаю Мао Нін, передає Anadolu.
Тож «зернова угода», ймовірно, буде продовжена, хоч як би не хотілося путіну протилежного. Водночас варто очікувати, що москва зможе виторгувати за це певні преференції.
Ми писали про те, що ЄС за ініціативи ООН розглядав поступки російському банку заради «зернової угоди». Йдеться про відновлення підключення до SWIFT. Ми також розповідали, що президент Туреччини Ердоган у п’ятницю заявив, що він та путін дотримуються однієї думки щодо продовження дії «зернової угоди».
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.