Макрон вдався до беспрецдентної для французів заборони через невщухаючі протести

Уряд Франції скаржиться на нестачу правоохоронців, адеже поліція виснажена масовим безладом через довготривалі протести

Протести у Франції
Правозахисники заявляють про посилення репресій у Франції

У Франції забороняють проводити акції протесту проти свавілля правоохоронних органів. Про це повідомляє агенція France 24. Причина в тому, що просто нема кому охороняти порядок, бо поліцейські виснажені безладами по всій країні внаслідок запеклих і довготривалих протестів.  

Найбільші за останні двадцять років заворушення вибухнули після вбивства чорношкірого підлітка, вони стали найбільшим викликом для президента Емануеля Макрона. Початок заворушень збігається з першими заявами французького президент про намір підтримати Українську позицію на саміті НАТО у Вільнюсі, що в купі з інформацією про давні зв’язки лівих та ультраправих політиків Франції з рф примушує задуматися про «руку москви».

Французька поліція виснажена

У Парижі відмовилися погоджувати дозвіл на проведення демонстрації проти наростання поліцейського свавілля. Причиною називають недостатню кількість сил жандармерії та поліції, щоб гарантувати безпеку його проведення. Французькі правозахисники заявляють про наростання репресій. Як повідомляє агенція France 24, адміністративний суд Парижа в суботу, 15 липня, відхилив апеляцію, подану Національною організацією протидії поліцейському насильству (la Coordination nationale contre les violences policières). У такий спосіб заборонили проведення демонстрації на площі Республіки.

У суді оскаржували постанову уряду, озвучену міністром внутрішніх справ Жеральдом Дарманіном. Він оголосив про заборону будь-яких демонстрацій, «безпосередньо пов’язаних із заворушеннями», що відбулися після вбивства 17-річного Нахеля Мерзука через відсутність достатньої кількості поліцейських для забезпечення безпеки на заході. Громадські організації, профспілки та ліві партії відреагували на заборону з гнівом.

Поліція Франції
Влада Франції стверджує, що поліція виснажена тривалими протестами. Фото: France 24

«Поліцейський штаб за підтримки суддів адміністративного суду Парижа блокує всі канали для демократичного вираження цілком законних вимог», — заявила Люсі Сімон, адвокат, що представляє інтереси організаторів протесту.

Організатори скасували захід за кілька годин до його початку. П’єр Бруніссо з французької неурядової організації «Ліга прав людини» сказав, що ситуація у Франції стає «все більш і більш репресивною», а протестувальники все більше відчувають, що їм потрібен «дозвіл» на демонстрацію від поліцейської префектури.

Масові безлади

Поліція мобілізувала 10 000 сил безпеки в четвер і п’ятницю, під час святкування Дня Бастилії, 14 липня, а також під час ночей масштабних заворушень через вбивство чорношкірого підлітка Нахеля Мерзука. Його застрелили поліцейські в передмісті Парижа. Вбивство було брутальним і потрапило на відеокамери. Судячи з відео, підліток не послухався наказів правоохоронців і рушив без дозволу, водночас видно, що він ніяк не загрожував їхньому життю чи здоровю. Як наслідок один з поліцейських вистрілив у нього. За непокору поліції у Франції передбачено штраф та ув’язнення, тож йдеться про злочин, вчинений офіцером.

Протести та заворушення
Протести у Франції часто переростають у заворушення. Фото: BMF TV

Влада заявила, що притягне винуватого до відповідальності, але подія спричинила масштабні протести, які швидко перерослі в громадські безлади. Протестувальники звинувачували поліцію в расизмі та перевищенні службових повноважень.Під час заворушень спалили приблизно 5000 транспортних засобів і майже 1000 будівель. Було зафіксовано приблизно 250 нападів на поліцейські відділки, а понад 700 співробітників правоохоронних органів отримали поранення. Збитки від цих заворушень оцінюють в один мільярд євро. Велику частину учасників протестів та акцій непокори становили мігранти з Африки та Близького Сходу, які відчули небезпеку для себе та своїх рідних. Третина затриманих — неповнолітні.

Рука москви?

Для Франції та особисто президент Емануеля Макрона цей рік був непростим: взимку та весною країну розривали масштабні акції протесту, але того разу їх інспіраторами були профспілки та ліві партії. Громадськість обурив закон про пенсійну реформу, сотні тисяч французів вийшли на вулиці міст і це стало одним з найбільших викликів для уряду президент Емануеля Макрона.

Лівих по всьому світу пов’язують з кремлем: частково через історичні зв’язки з колишнім СРСР, наступником якого вважають росію, а частково причиною є антиамериканські настрої ліворадикалів. Давно не секрет, пише Le Monde, що росія використовує ультраліві та ультраправі рухи, а також мігрантів для того, щоб розхитувати стабільність Європи. При тому часто кремль підсилює по черзі крайні спектри політичного поля, то одну, то іншу сторону, в надії, що ситуація стане вибуховою.

Після створення за допомогою збройних сил рф гуманітарної катастрофи у Сирії, натовпи мігрантів пішли в європейські країни й це стало справжнім викликом для Заходу. Мігранти часто важко інтегруються в суспільство, живуть відокремленими общинами, що ще більше підживлює ультраправі рухи. Як наслідок зростає расова та національна нетерпимість і до влади можуть прийти політики, які більш прихильні до путіна, як Марін Ле Пен. У кремлі, очевидно, роблять ставку на такий розвиток подій, цьому мала б сприяти гуманітарна криза через блокування “зернового коридору”. Зараз цьому протистоїть ООН та Туреччина

Позиція Макрона

На Бухарестському саміту НАТО, Франція і Німеччина виступала проти надання Україні ПДЧ для вступу до Альянсу. А 28 червня, французький президент заявив, що час "визначити шлях до реалізації перспективи вступу України до НАТО". Ці слова прозвучали рішуче, поворот курсу був неочікуваним для багатьох. Ще у грудні 2022 року Макрон був проти такого рішення. Німеччина, з канцлером якої Олафом Шольцом французький президент має багато спільних поглядів, блокувала рішучі заяви на користь України. І от, за дуже зручним для путін збігом обставин, 30 червня сталося вбивство Нахеля Мерзука.

Злочин поліціанта, безумовно обурливий, але вражає те, як феноменально швидко поширилася новина соцмережами, здебільшого між мігрантів. Вкупі з інформацією про інші інтернет-кампанії російських тролів, це примушує задуматися, якою є роль кремля у протестах, які роздирають одну з найбільших країн Європи.

Путін та Макрон
Макрон закликав не "принижувати путіна", але раптом підтримав Україну в НАТО. Фото з відкритих джерел

Якщо рішення передати Україні крилаті ракети SKALP — французький аналог британської Storm Shadov — можна пояснити, з-поміж іншого, бажанням продемонструвати можливості свого ВПК, то така зміна ставлення Парижу до євроатлантичної інтеграції викликає здивування. Можливо, причиною є те, що Макрон розуміє витоки своїх негараздів і вирішив протидіяти цьому.

Раніше ми писали про те, що до Єлисейського палацу хтось надіслав відрізаний людський палець. А ще ми розповідали, що президент Макрон та прем'єр Індії Моді хочуть напрацювати власну мирну ініціативу. Про те, які питання залишаються після протестів у Франції, ми писали ось тут.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube