Росія не може продавати своє зерно та міндобрива без доступу до міжнародної платіжної системи
Задля продовження «зернової угоди» Захід пропонує росії підключення дочірньої компанії «Россельхозбанку» до міжнародної платіжної системи SWIFT. Москва погрожує заблокувати рух суден до українських портів, бо, мовляв, інтереси росії не враховано, пропозиція ООН дасть можливість рф відновити торгівлю. Термін дії «зернової угоди» закінчується в понеділок, 17 липня.
Про таку пропозицію Генерального секретаря ООН Антоніу Гутерріша вождю росіян володимиру путіну повідомляє Reuters з посиланням на власні джерела. Останні два судна у рамках «зернової ініціативи» зараз достроково завантажують вантажі в українському порту Одеса.
У червні 2022 року Європейський Союз відключив від SWIFT більшість банків рф через війну в Україні. У травні представник ЄС заявляв, що Євросоюз не розглядає можливість відновлення підключення до міжнародної платіжної мережі російських банків. Проте Євросоюз може доєднати до SWIFT дочірню компанію «Россельхозбанку», це дасть можливість кремлю торгувати зерном і добривами.
Вимога відновлення роботи в мережі SWIFT «Россельхозбанку» була однією з ключових для москви. Гутерріш запропонував путіну продовжити «зернову угоду» на кілька місяців, щоб ЄС мала час на підключення. У вівторок, 11 липня, Генсек ООН надіслав у кремль листа із цією пропозицією. Це має сприяти експорту російського продовольства та добрив і забезпечення продовження поставок українського зерна в Чорне море.
«Мета полягає в тому, щоб усунути перешкоди, що впливають на фінансові транзакції через «Россельхозбанк», що викликає серйозне занепокоєння з боку російської федерації, і водночас забезпечити продовження потоку українського зерна через Чорне море», — сказав журналістам речник ООН Стефан Дюжаррік.
Після початку повномасштабного вторгнення російський флот заблокував рух з українських портів. Це критично важливо для українського сільського господарства, яке орієнтоване на експорт продукції морським шляхом. Разом із цим блокування портів загрожує голодом для багатьох країн Африки та Близького Сходу, що спровокує громадські безлади, змішення правлячих режимів та масову міграцію населення.
Тому в липні 2022 року Організація Об’єднаних Націй і Туреччина виступили посередниками в Чорноморській зерновій ініціативі та уклали двосторонні договори з росією та з Україною. Це пом’якшило глобальну продовольчу кризу. Щоби переконати путіна погодитися, уклали трирічний меморандум про взаєморозуміння, згідно з яким представники ООН погодилися допомогти рф експортувати продовольство та добрива на зовнішні ринки. Експорт продовольства та добрив не підпадає під західні санкції, але є обмеження на платежі, логістику та страхування для загального експорту з рф. Щоб зняти ці обмеження, зокрема відсутність доступу до SWIFT, в ООН домоглися, аби американські банки JPMorgan Chase & Co JPM.N розпочати обробку деяких платежів.
Турція зацікавлена у функціонуванні «чорноморського коридору», навіть якщо кремль цьому суперечитиме. Для цього Анкара може надати торговим суднам супровід кораблів свого військово-морського флоту. Турецький президент Реджеп Ердоган заявив, що планує продовжити «зернову угоду» на два роки. Можливо, рішення Анкари передати Україні командирів «Азову» було пов’язане із шантажем путіна щодо припинення роботи зернового коридору.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.