Підсумки саміту G20: для росії настали скрутні часи?

Підсумки саміту G20: для росії настали скрутні часи?

Читать на русском

Схоже, загроза переростання війни з російсько-української на Світову примусила лідерів найбільших економік світу діяти рішучіше

Читать на русском
Підсумки саміту G20: для росії настали скрутні часи?
Гучні заяви пролунали на тлі нової ескалації конфлікту

Схоже, загроза переростання війни з російсько-української на Світову примусила лідерів найбільших економік світу діяти рішучіше

Лідери двадцяти держав із найбільшими економіками світу завершили спільний саміт комюніке, у якому заявили, що рішуче засуджують агресію росії проти України. Знаково, що це відбулося незадовго після масованої ракетної атаки на важливі об’єкти енергетичної інфраструктури.

Рішучий осуд війни

Члени «Великої двадцятки» завершили свій саміт декларацією про рішуче засудження війни в Україні та попередженням, що конфлікт погіршує й без того вразливу світову економіку. Заява пролунала на тлі новини про падіння ракети російського виробництва на території Польщі під час останнього обстрілу. Як відомо, Польща є членом НАТО, тому подібні інциденти потенційно можуть втягнути Альянс у війну.

«У той момент, коли світ зібрався на G-20, щоби закликати до деескалації, росія продовжує ескалацію в Україн», — сказав  президент США Джо Байден.

Комюніке схвалили всі члени G-20. У декларації йдеться про «інші погляди та різні оцінки ситуації та санкцій», однак зазначено, що міжнародне право має бути дотримано, а загроза застосування ядерної зброї неприпустима.

«Більшість членів рішуче засудили війну в Україні та підкреслили, що вона спричиняє величезні людські страждання та посилює вразливість глобальної економіки — стримує зростання, посилює інфляцію, порушує ланцюги поставок, загострює енергетичну та продовольчу безпеку та підвищує ризики для фінансової стабільності», — йдеться в декларації.

Заява містить також заклики до росії вивести війська з Української території. Важливо зазначити, що збережено формулювання проєкту комюніке, у якому згадується більш нейтральне визначення «війна в Україні», а не «війна росії в Україні». Це було зроблено, аби залучити до спільної відповіді якомога більше лідерів G-20. Президент Індонезії Джоко Відодо сказав журналістам, що частина декларації, яка стосується війни, була найбільш спірною у переговорах і що дискусії були «дуже, дуже жорсткими», передає Washington Post.

Позиція Китаю та інших «друзів путіна»

Заява є не просто черговим виявом «стурбованості». Це вперше, коли лідери країн, яких заведено вважати «друзями путіна» прямо засудили його дії. Вважалося, що, наприклад, союзник росії по ОПЕК+, Саудівська Аравія та країни, які використовують протистояння москви та Заходу для власного збагачення, як Бразилія, Індія чи Турція, а особливо сюзерен рф — Китай, намагатимуться уникати критики путіна.

Джон Кіртон, директор дослідницької групи G-20 в інтерв’ю Washington Post сказав, що Пекін, ймовірно, підтримав спільну декларацію тому, що лідер Китаю Сі Цзіньпін вирішив, що росія програє й не хоче асоціюватися з переможеним.

«Він знає, що йому потрібна співпраця G-20 для усунення багатьох проблем, які наростають, з якими зараз стикається Китай, від зміни клімату до пандемії та фінансової нестабільності через ситуацію на ринках житла та нерухомості, які перевантажені кредитами», — сказав пан Кіртон.

Навряд чи, однак, можна говорити про зміну позиції Піднебесної від підтримки кремля до протистояння з ним. Одним із небагатьох, з ким спілкувався міністр закордонних справ росії Сергій Лавров, перед тим як утікти із саміту, був його китайський колега Ван І. За результатами їхньої зустрічі було заявлено, що Китай готовий допомогти в організації будь-яких мирних переговорів щодо України.

На полях саміту G20 Сергій Лавров зустрічався зі своїм китайським колегою Ван І
На полях саміту G20 Сергій Лавров зустрічався зі своїм китайським колегою Ван І

«Китай і далі відстоює об’єктивну та справедливу позицію та відіграватиме конструктивну роль у переконанні миру та просуванні переговорів», — передає Bloomberg слова Ван І.

Видається ймовірним, що Китай справді хоче закінчення війни, однак на таких умовах, які виключатимуть абсолютний і ганебний програш кремля. У повідомленні МЗС Китаю зазначено, що Ван та Лавров також обговорили ситуацію в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні, на Корейському півострові та іранську ядерну програму. Актуалізацію цих проблем давно пов’язували зі взаємодією «осі зла»Якщо Китай і справді вирішив дистанціюватися від росії, то Лавров, схоже, вирішив нагадати, що їх пов’язує.

Важливо нагадати, що саміту G-20 передувала зустріч президента Джо Байдена та лідера Китаю Сі Цзіньпіня. Судячи з того, що тривала вона понад три години, сторони знайшли спільну мову щодо багатьох питань. Важливо підкреслити, за результатами зустрічі домовлено, що Державний секретар США Ентоні Блінкен має відвідати Китай для налагодження співпраці. Попри те, що в Сполучених Штатах розглядають Пекін як супротивника, зовсім не обов’язково країни стануть ворогами. Натомість рашистський режим сприймається як загроза безпеці світового устрою. В обмін на допомогу Китаю в приборканні путінської росії США може запропонувати певні «бонуси», наприклад відновлення експорту високотехнологічної продукції, від якої критично залежна промисловість Піднебесної, або ж послаблення політики протекціонізму щодо китайських товарів.

Продовження дії зернового коридору

У декларації, яка займає аж16 сторінок, також висловлюється глибоке занепокоєння з приводу низки питань, у тому числі продовольчої та енергетичної криз, які поглибилися через російсько-українську війну. Йшлося там також про "зернову ініціативу". Угода дала змогу Україні, яка є потужним виробником зерна та іншої агропродукції, відновити експорт із портів акваторії Чорного моря, які були заблоковані через війну. Лідери G-20 заявили, що на тлі дефіциту продовольства та зростання цін вони вживатимуть «невідкладних заходів для порятунку життів, запобігання голоду та недоїдання, зокрема для усунення вразливості країн, що розвиваються».

«На цей момент я вважаю, що (зернова угода) буде продовжена. Як тільки ми повернемося, ми продовжимо наші переговори, особливо з паном путіним. Бо шлях до миру лежить через діалог», — сказав президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган.

Для президента Туреччини запуск «зернового коридору» став особистим досягненням, яке він активно використовує для реалізації власних політичних цілей. Щоб якось "підсолодити" пігулку путіну, Ердоган наполягає на розблокуванні торгівлі російськими мінеральними добривами.

Для Ердогана стабільний потік українського зерна — питання особистого політичного впливу
Для Ердогана стабільний потік українського зерна — питання особистого впливу

Нагадуємо, що путін погрожував припинити руху суден з українським зерном через акваторію Чорного моря, що могло спровокувати голод на частині планети й нову міграційну кризу. Потім, щоправда, кремль змушений був відмовитися від цієї ідеї. Для України реалізація угоди важлива з погляду можливості наповнення бюджету, а також задля підтримки аграрного сектору економіки, який суттєво постраждав під час війни.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоби не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.