США та союзники ще більше гуртуються на тлі наростання нових загроз
Щойно з'явилася інформація про те, що Північна Корея проводила випробування балістичної ракети, яка пролетіла над територією Японії та впала десь в морі, як Західний світ не забарився з відповіддю. На знак протесту проти випробувань, Південна Корея та Сполучені Штати провели тестові запуски своїх ракет. Це все відбувається на тлі наростання ядерного шантажу кремля і виглядає так, що ці події можуть бути пов’язані.
У вівторок Північна Корея, провела випробування балістичної ракети на більшу відстань, ніж будь-коли раніше. Вперше за п’ять років вона пролетіла над Японією, внаслідок чого було оголошено повітряну тривогу і місцеві жителі мусили ховатися.
Як зазначають аналітики The Washington Post, Північна Корея цього року збільшила кількість ракетних випробувань, здійснивши 23 запуски. За останні два тижні вона випустила п'ять ракет. Випробування ракет можуть служити багатьом цілям, зокрема і вивченню їх технічних можливостей. Але зважаючи на те, що Північна Корея зазвичай підіймає ракети високо в космос, щоб не створювати загрози безпеки для сусідніх країн, запуск над Японією мав на меті підкреслити саме політичну позицію.
Протягом останніх двох місяців військові США, Південної Кореї та Японії проводили навчання, аби продемонструвати готовність до ведення спільних дій у регіоні на тлі нестабільності, спричиненої зростанням військових загроз зі сторони Китаю та Росії. Режим Кіма прагне нагадати світу, зосередженому на російській війні в Україні, що Північна Корея все ще має значення.
І поки Рада Безпеки ООН готується зустрітися, аби обговорити випробування Пхеньяна, Південна Корея разом зі США вирішили нагадати диктаторським режимам, що ракети є не тільки у них, повідомляє агенція Reuters.
Об’єднаний комітет начальників штабів Південної Кореї заявив, що південнокорейські та американські війська випустили ракетний залп у море, раніше були влаштовані навчальні бомбардування з використанням авіації. Нагадаємо, що Південна Корея, як і Японія, мають статус союзника США поза НАТО і відіграють вагому роль у системі безпеки в тихоокеанському регіоні.
Американський авіаносець "Рональд Рейган", вперше за багато років, має повернутися в акваторію між Кореєю та Японією, щоб продемонструвати рішучість союзників. Корабель є одним з найбільших та найдорожчих у своєму класі, по суті — це військова база на воді. Японські ЗМІ повідомляють, що цей атомний авіаносець прямує за траєкторією північнокорейської ракети.
Білий дім назвав останні випробування Північної Кореї "небезпечними та безрозсудними" і такими, які потребують відповіді. Європейський Союз охарактеризував їх як "нерозважливу та навмисну провокаційну дію". Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш засудив запуск і заявив, що це порушення резолюцій Ради Безпеки.
У середу має засідати Рада Безпеки ООН для обговорення дій Пхеньяна, але Китай і росія вже заявили, що вони проти відкритого засідання, мовляв, це не сприятиме полегшенню ситуації на Корейському півострові. Тим самим вони підтримали Північну Корею.
Північна Корея має великі симпатії до кремля, недавно вони першими визнали спробу анексії українських територій. А перед тим Пхеньяна заявив про визнання “незалежності” ДНР і ЛНР, чого так і не зробив навіть Лукашенко.
Щодо мотивів, як вважає експерт Микола Поліщук, можливо Пхеньян хоче за допомогою кремля позбутися, хоча б частково, тотальної політичної залежності від Пекіна. Є також і економічні інтереси, зокрема в Північній Кореї зацікавлені у співпраці з росією в площині використання корейських портів, а також у залученні північнокорейських лісозаготівельників до робіт на території рф. Загалом, бюджет Пхеньяна настільки невеликий, що його підтримання не буде значним тягарем навіть для воюючої росії.
Примітно, що путін під час свого маразматичного виступу на Красній площі з нагоди спроби анексії українських територій назвав Південну Корею "окупованою", що збігається з політичною доктриною Північної Кореї, та мало б сподобатися Кім Чен Ину.
Японський експерт Секі Хей говорить про утворення групи націй з виразно сильним антизахідними настроями та називає їх «новою віссю зла». Його членами є Китай, Росія та Північна Корея. Секі Хей стверджує, що китайський президент Сі Цзіньпін є лідером цього утворення, і попереджає, що Японія незабаром буде змушена протистояти Китаю, який намагатиметься встановити контроль над деякими її островами.
Паралельно, у міру загострення конкуренції зі США, Китай ще більше зблизився з Північною Кореєю. Загальновідомо також про його прихильність до кремлівського режиму і мовчазну підтримку загарбницьким планам путіна. Експерт-китаєзнавець Артур Харитонов, вважає, що китайські істеблішмент розглядає події в Україні в контексті підготовки до майбутнього протистояння з глобальним Заходом. Якщо дивитися на ситуацію через призму такої підготовки, то і ядерний шантаж путіна, і нові випробування балістичних ракет, здатних нести ядерні боєголовки, в Північній Кореї можуть бути складовою такого протистояння.
Невідомо, чи є ці дії москви та Пхеньяна скоординовані й мають вчергове підвищити градус напруги у світі, а чи просто “споріднені душі” диктаторів відчувають потребу діяти саме зараз. Натомість зрозуміло, що Захід не може собі дозволити проігнорувати ці загрози чи показати слабину, оскільки це може спричинити до непередбачуваних наслідків.
Ми писали про те, як світ реагує на ядерний шантаж кремля. А також ми розповідали, що думають про політику путіна в Китаї та Індії. Раніше Інформатор писав, що росія стає економічною колонією КНР.
Богдан Зосимчук