Путін погрожує скасувати Зернову угоду. Чи дозволить це йому Ердоган

Читать на русском

Тим часом в ООН відбуваються дивні речі

Читать на русском
Путін погрожує скасувати Зернову угоду. Чи дозволить це йому Ердоган
Все це схоже на черговий небезпечний шантаж

Тим часом в ООН відбуваються дивні речі

Росія вийшла з "Зернової угоди", але ООН не припиняє її дію. Ризики очевидні – навіть посол рф в ООН Нєбєнзя повідомив, що його країна знімає з себе відповідальність. Разом із тим, росія висуває власні вимоги до Зернової угоди. Це схоже на черговий небезпечний шантаж, але і він може піти не на користь країни-агресора. 

В українських ЗМІ шириться інформація щодо заяви заступника Генсека ООН з гуманітарних питань Мартіна Гриффітса про те, що ООН нібито залишає в дії "Зернову угоду" попри вихід з неї росії. Як першоджерело журналісти вказують сайт ООН. Втім, перехід на посилання видає помилку - скоріш за все, статтю було видалено.

Посилання веде в "глухий кут"
Посилання веде в “глухий кут”

Втім, риторика росії та представників ООН вказує на те, що "Зернова угода" може відновитись. Політолог Володимир Фесенко звернув увагу: росія лише призупиняє свою участь в ініціативі. 

Питання безпеки: росія скидає з себе відповідальність

На сайті ООН 31 жовтня опубліковано статтю, в якій докладно висвітлено позиції рф та Організації. Відтак, посол росії в ООН Василій Нєбєнзя заявив: те, що було ухвалено, не може бути реалізованим без них (без рф - ред.). І рішення, прийняті без них, не накладають на них жодних зобов’язань. 

"Оскільки Чорне море залишається зоною бойових дій, росія не може дозволити безперешкодний прохід судів без нашої інспекції, і нам доведеться ухвалювати власні заходи по контролю за тим, що було дозволено Сумісним координаційним центром без нашої згоди", - сказав Нєбєнзя. 

Він також додав, що Вашингтон і Брюсель замовчують блокування санкціями російських харчових продуктів в той час, як Москву звинувачують у провокуванні світового голоду.  Більш різкою пролунала заява прессекретаря президента рф Пєскова в розмові з журналістами російського видання “Інтерфакс”: 

"В умовах, коли росія говорить про неможливість гарантувати безпеку судоходства у вказаних районах, така угода навряд чи реалізуєма, і вона набуває інший характер: більш ризикований, небезпечний і негарантований".

Чого очікувати від країни-агресора

Володимир Фесенко вбачає у подальших діях росії три головних ризики:

  • Обстріли українських портів. Відповідно, це може зірвати реалізацію “Зернової угоди”, адже є ризик для моряків, кораблів, які працюють в рамках цього процесу. 
  • Провокації на морі. Росія може затримувати ті чи інші судна, які йдуть з українським зерном, або навпаки – які йдуть в Київ. Тобто вони можуть спробувати втручатися в роботу цих коридорів. Це теж може зірвати нормальну роботу “Зернової угоди”. Це два головних ризики, які можуть виникати у зв’язку з діями росії. 
  • Зростання цін на зерно. Таким чином росія намагається спровокувати нову інфляційну хвилю в європейських країнах. Раніше росія схожими моментами провокувала зростання цін на енергоносії – в першу чергу, на газ. І їм це вдалося – минулого року і в цьому році навесні. 

Що рятує ситуацію 

В етері YouTube-програми “Ходорковський Live” воєнний експерт і аналітик Conflict Intelligence Team Кирило Михайлов нагадав, що будь-яка провокація з боку росії зашкодить в першу чергу її стосункам з іншими країнами, адже Україна та рф ухвалювали угоду не між собою, а з посередником – Туреччиною. Тому в разі потоплення судна з зерном це викличе негативну реакцію з боку світової спільноти, а в разі спроби зупинити якісь кораблі – конфлікт з Туреччиною. Враховуючи те, що серед союзників рф – лише країни третього світу, сваритись з іншими було б не вигідно для росії. 

Радник Президента України Михайло Подоляк наголосив на тому, що саме ООН та Туреччина взяли на себе відповідальність за безпеку "гуманітарного коридору", а Україна ухвалила з ними угоду. 

Володимир Фесенко зважує на відносини путіна і Ердогана, тому сподівається, що саме посередництво Туреччини, з якою у росії складаються порівняно теплі стосунки, знизить ризик НС в акваторії. Втім, на думку політолога, в росії не довіряють президенту Туреччини і розуміють, що він веде подвійну гру. 

"Він діє егоїстично, але в економічних питаннях інтереси Ердогана співпадають з інтересами путіна", – сказав спеціаліст. 

Судна з українським зерном конвоюють турецькі кораблі. Якщо росія атакує їх, то це призведе до конфлікту з Туреччиною. Будь-які зупинки і перевірки теж слід узгоджувати з турецькою стороною. Тому, на думку Фесенка, це може зупиняти росію. 

Однак що завадить росії атакувати українські порти? Напередодні вона обстріляла два цивільних портових буксира поблизу Очакова на Миколаївщині, внаслідок чого загинуло двоє людей. В такий спосіб країна-агресор може перешкоджати відправленню і поставка зерна, що призведе до логістичних проблем. На це також може відреагувати Ердоган. Політолог припустив, що європейські дипломати вже працюють над цим питанням. 

"З одного боку путін створює штучну провокаційну ситуацію. А з іншого боку він же хоче перемовин. Можна підіймати градус і накаляти ситуацію - зокрема, обстрілами. Але тут так можна загратися, що ти замість перемовин отримаєш ще більший конфлікт", - сказав Володимир Фесенко. 

Попри стурбованість світової спільноти і обурення російської влади, 31 жовтня з одеських портів вийшло 12 суден з агропродукцією. Путін ще може себе проявити в ракетних атаках, але те, що вихід росії з "Зернової угоди" не вплинув на відправлення кораблів, може свідчити про впевненість Ердогана у своєму партнерові. 

Що думає ООН

Експорт українського зерна дуже важливий. Мартін Гриффітс звернув увагу на те, що це не просто продовольча допомога. Операція впливає на ціноутворення в усьому світі, і ООН попередньо повідомляла дані, які свідчать про це. За їхнім дослідженням, зростання цін на продукти разом із здорожчанням енергії призвели до того, що розвинуті країни постали на межі дефолту через борги. Натомість, індекс цін на продовольство (станом на вересень) впав на 14% у порівнянні з показниками березня, тоді вони були максимальними. 

Експорт з росії теж дуже важливий. У статті відзначили, що росія є найбільшим у світі експортером добрива, на її долю припадає 15 відсотків світового експорту. Під час ухвалення Чорноморської зернової ініціативи у Стамбулі ООН та росія підписали паралельну угоду про експорт зерна та добрив. В організації нагадали про важливість її дотримання. 

“Дозвольте мені також дуже чітко заявити, що ми очікуємо, що всі держави-члени будуть працювати над підтримкою реалізації Меморандума про взаєморозуміння з рф, також підписаного 22 липня, для забезпечення того, щоб їх власний експорт продуктів харчування і добрив міг швидко вийти на світові ринки”, - заявив Раді начальник відділу по наданню допомоги. 

Голова агентства з торгівлі та розвитку Ребека Грінспан аргументувала це тим, що невизначеність подальшої долі зернової ініціативи призводить до зростання цін - лише 31 жовтня вартість пшениці збільшився більше, ніж на 6%. А криза добрив може зачепити фермерів, відповідно, це вплине на інші харчові продукти - наприклад, рис. Тому, за словами Грінспан, основна увага приділяється пошуку рішень, які дозволять ключовим ринкам отримати доступ до російських добрив. 

Треба частково зняти санкції. Ребека Грінспан нагадала про необхідність виключення певних харчових продуктів з переліку санкцій і зняття обмежень з торгівлі продуктами та добривом. В цьому напрямку ООН, за її словами, інтенсивно взаємодіє з США, ЄС, Великобританією та іншими країнами. 

Що цьому передувало

29 жовтня в акваторії Севастополя пролунали вибухи. Російські воєнкори повідомили про атаку БПЛА, внаслідок чого було ушкоджено три корабля-носіїв ракет "Калібру". Україна свою причетність до інциденту не підтвердила. Втім, путін побачив в цьому слід не тільки України, а й Великої Британії, назвав це терористичним актом проти суден, залучених до забезпечення експорту зерна і заявив про вихід з “Зернової угоди”. Скасувати таке рішення він може тільки за умови гарантій безпеки для гуманітарного коридору з боку України та включення до нього російських кораблів з добривом та с/г продукцією. ООН має намір розслідувати інцидент в Севастополі і дослідити всі докази того що Чорноморська зернова ініціатива використовувалась для воєнної переваги - про це заявив заступник Генсека ООН. 

Раніше ми писали про те, що путін визнав масований удар по критичній інфраструктурі України “помстою за Севастополь”.  Також читайте про перемовини Зеленського і генсека ООН щодо “Зернової угоди”. 

Софія Єлагіна

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.